Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу

ҚОҢЫРОВА МАРИНА САБЫРЖАНҚЫЗЫ
ҚОҢЫРОВА МАРИНА САБЫРЖАНҚЫЗЫ
Ақтобе обл
Ақтобе
Кенестуская ОШ
Физика
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Қысым
Тақырып:

Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу

12.02.2020
69
PDF жүктеу WORD жүктеу
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

 7.3.1.9 Атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеу әдістерін ұсыну.

Сабақ мақсаты

  Барлық оқушылар үшін: Атмосфералық қысымның құрылымын, биіктікке және тереңдікке байланысты өзгеретіндігін біледі.

 Оқушылардың басым бөлігі үшін: Торричелли тәжірибесі арқылы атмосфералық қысымды анықтайды.

 Кейбір оқушылар үшін: Атмосфералық қысымның формуласын қолданып, есептер шығарады.  

Бағалау критерийі

  Атмосфералық қысымның құрылымын, биіктікке және тереңдікке байланысты өзгеретінін білді.

 Торричелли тәжірибесі арқылы атмосфералық қысымды анықтай алады.

 Атмосфералық қысымның формуласын қолданып, есептер шығара алады.  

Тілдік мақсат

 Пәнді оқыту мақсаты: Атмосфералық қысымның биіктікке байланысты өзгеруін айтуда физикалық терминдерді пайдаланып, ойын жинақтайды. Пәндік лексика және терминология: Тропосфера, стратосфера, мезосфера, термосфера - ауа қабаттары.  

Құндылықтарға баулу

Ауа райын болжаудағы метеорология саласын және әуе қатынасын дамытуға үлес қосады.  

Пәнаралық байланыс

 География: Оқушылар ауа қабаттарының маңызын біледі. Математика: Математикалық амалдарды пайдаланып, есептер шығару. Информатика: Интернет материалдарымен жұмыс  

Алдыңғы білім

 Гидравликалық машиналар  

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы.

(5 минут)

 «Көңілді күн» тренингі Топқа бөлу. (Шарлар арқылы) 1 топ «Тропосфера», көк шар 2 топ «Стратосфера», сары шар  

 Түрлі түсті шарлар

Сабақ ортасы

(32 минут)

   «Сұрақты ұстап ал!» әдісі сұрақтар қойылады. 1. Атмосфералық қысым дегеніміз не ? 2. Адам неліктен атмосфералық қысымға төзіп шыдай алады ? 3. Атмосфералық қысымның өлшем бірлігіне не алынады? 4. Барометр не үшін қолданылады ? 5. Барометр - анероид грекше қандай мағына береді? 6. Барометрмен тағы нені бақылауға болады? 7. Э.Торричелли тәжірибесінің мәні неде? 8. Э.Торричелли қай жылдары өмір сүрген?


«Бағдаршам» арқылы бағалаймыз . «Миға шабуыл » әдісі: Атмосфералық қысым таулы жерлерде жазықтағыдан гөрі неге төмен болады? Тапсырма - 1 Топтық жұмыс «Джигсо» әдісі арқылы тақырыпты ашу 1-топ. Атмосферадан – ауа қысымының биіктікке тәуелділігі айтады. 2-топ. Атмосфералық қысымнан-Паскаль тәжірибесін дәлелдігін айтады. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалаймыз  

«Миға шабуыл » әдісі: Атмосфералық қысым таулы жерлерде жазықтағыдан гөрі неге төмен болады? Тапсырма - 1 Топтық жұмыс «Джигсо» әдісі арқылы тақырыпты ашу 1-топ. Атмосферадан – ауа қысымының биіктікке тәуелділігі айтады. 2-топ. Атмосфералық қысымнан-Паскаль тәжірибесін дәлелдігін айтады. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалаймыз

Тапсырма- 2.   

«Ойлан- жұптас-бөліс» әдісі Суретте атмосфералық қысымды зерттеу үшін Б.Паскаль шәкіртінің жасаған тәжірибесінің сұлбасы берілген. Тәжірибе нәтижесін түсіндіріңіз.  

Бағалау критерийі                    Дескриптор

Атмосфералық қысымды анықтауға арналған тәжірибені сипаттап, биіктікті өлшей алады - тәжірибе мақсатын анықтау; - тәжірибе сұлбасын сызу -тәжірибе нәтижесін сипаттау 

5e4419983cbc5.png

Тапсырма 3. «Эстафета» әдісі арқылы есептер шығарады. 1-топ. Адамның денесіне ауа қысым түсіреді. Ауаның салмағы жүк тиеген КАМАЗ-дың салмағына тең. Оның массасы 10 тонна. Неліктен адам атмосфералық қысымды сезбейді? Барметр- анериойдты пайдаланып, мектеп үйінің бірінші және ең жоғарғы қабатындағы өлшеңдер. Өлшеу нәтижелеріне қарап, сол қабаттардың арақашықтығын табыңдар. 2- топ. Останкино теле мұнарасының биіктігі 540м. Етегіндегі атмосфералық қысым қалыпты болғандағы оның шыңындағы барометрдің көрсеткіші қандай болады? (Жауабы: 711 мм. сын. бағ.) Қалыпты жағдайдағы Берлин мұнарасының шыңындағы барометрдің көрсеткіші 727мм. сын. бағ.- на тең болса, онда оның биіктігі қандай? (Жауабы: ~363м «2 жұлдыз, 1 ұсыныс» әдісі арқылы бағалаймыз.

 

 5e4418a800839.png

5e4418b44ade4.png








5e4419e6e5b98.png




Плакат, маркерлер


Сабақтың соңы

(3 минут)

 Кері байланыс «Кезбе тілші» Өзіңіз үйренген үш нәрсе туралы;

Не нәрсе оңай болды?

Не нәрсе қиын болды?

Не білгіңіз келеді?        

 Кері байланыс «Кезбе тілші»

Пікірлер(0)