Менің отбасым

Палашова Алия
Палашова Алия
Шымкент
Шымкент
№62 ЖОББМ
Сауат ашу
Сынып:
1-сынып
Бөлім:
Менің отбасым және достарым
Тақырып:

Менің отбасым

18.12.2019
174
PDF жүктеу WORD жүктеу
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)  1.1.1.1 түрлі дереккөздерді зерттей отырып, «отбасы» ұғымын түсіну және мәнін түсіндіру 1.1.1.3 отбасы мүшелерінің арасындағы өзара қамқорлықтың маңызын түсіндіріп, мысал келтіру     
сабақтың мақсаты <p>&nbsp; Барлық оқушылар: түрлі дереккөздерді зерттей отырып, «отбасы» ұғымын түсінеді және мәнін түсіндіреді Көптеген оқушылар: отбасы мүшелерінің арасындағы өзара қамқорлықтың маңызын айтады, сипаттайды. Кейбір оқушылар: отбасындағы қамқорлықты мысал келтіріп түсіндіреді.&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p>
Жетістік критерилері &nbsp;Дереккөздер негізінде «отбасы» ұғымын сипаттайды және «Отбасы» ұғымының мағынасын анықтайды • Отбасы мүшелерін және олардың арасындағы қарым-қатынасты сипаттайды. • Қамқорлықтың маңыздылығын түсіндіретін мысалдар келтіреді .&nbsp;&nbsp;
Тілдік мақсаттар <p>&nbsp; Пәнге тән лексика мен терминология: Отбасы,шежіре,отбасылық дәстүрлері Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: -Саған отбасыңда ең жақын адам кім? -Отбасында қарым-қатынас болу ішін не істеу керек? -Отбасыңның үлкені кім? -Оған отбасы мүшелері қалай қарайды?&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p>
Құндылықтарды дарыту &nbsp; Мәңгілік Ел патриоттық актісі. Құндылық: 2 Мәңгілік Ел, бұл – Жалпыұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Біздің Отанымыз бір, ол – Тәуелсіз Қазақстан, біздің еліміз бір – тағдырымыз ортақ. Бейбітшілік пен келісімнің ұлы ісіне адал халықтың ғұмыры мыңжылдықтарға жалғасады.&nbsp; &nbsp;

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(9мин)

<p>&nbsp;Қызығушылығын арттыру «Ширату» жаттығуы. Бейне ролик көру: <a href="https://bilimland.kz/kk/courses/mektepke-dajyndyq-alha-balaqaj/balalarha-arnalhan-olengder/lesson/akula-balaqay" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/mektepke-dajyndyq-alha-balaqaj/balalarha-arnalhan-olengder/lesson/akula-balaqay</a></p><p>&nbsp; &nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5df9c007f019e/images/5df9c18c87466.png" style="width: 162px;">&nbsp;</p><p>&nbsp;«Лездеме» әдісі конвертте ата, апа, әке, ана т.б сөздер болады. Конверттен бір ғана сөз алады . Сол сөзді атамай басқа ұғыммен (мимика) түсіндіреді. Сөзді тапқан оқушы конверттен сөз алып жалғастырады.</p><p><b> «Ойлан жұптас талқыла» Өлеңді мұқият тыңдаңыз.</b></p><p><b> </b> Отбасы – ол ата-ана, </p><p> Отбасы – ол балалар. </p><p> Отбасы – ол туыстар, </p><p> Отбасы үлкен шаңырақ. Өлеңге қатысты суретті тауып, белгілеңіз.</p><p> «Отбасы» дегенді қалай түсінесіз? </p><p>Жұпта ой бөлісіңіз. Дескриптор: - өлеңге сәйкес келетін суреттің нөмірін көрсетеді; - дереккөздерге сүйеніп «отбасы» ұғымын сипаттайды ҚБ. </p><p>« Отшашу »әдісі «Кластер» әдісі бойынша қамқорлық туралы тақырыпты ашамын.</p><p> А) өзіңнен үлкенге қандай көмек көрсетесің?</p><p> Ә) өзіңнен кішіге қандай көмек көрсетесің?</p><p> Б) досыңа қандай қамқорлық жасадың?</p><p> В) ата-анаңа қандай көмек көрсеттің? </p><p> Оқушылардан өз отбасы,отбасындағы адамдардың қарым-қатынасы туралы айтуын сұраймын..&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p>

Сабақ ортасы

<p>&nbsp;(ҰЖ) 2- тапсырма. «Пікір алысу» әдісі. Мақсаты:Оқушылар бір қорытындыға келетін мәселеге байланысты пікір таластырады,пайдалы, пайдасыз жақтарын шешеді. Белгілі тақырыпты алып әлеуметтік өмірмен байланыстыру,өз көзқарасын дамыту,өзгені құрметтеуге үйретеді. Сурет бойынша отбасы мүшелерінің қарым-қатынасы туралы әңгімелеңіз. Өз отбасыңыздағы адамдардың қамқорлығына мысал келтіріңіз.&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5df9c007f019e/images/5df9c2c669722.png" style="width: 25%;"></p><p>Дескриптор: Білім алушы - суреттерде бейнеленген қарым-қатынасты сипаттайды; - өз отбасындағы қарым-қатынасқа мысал келтіріп айтады. Қб: жұлдызша арқылы бағалау </p><p><b>3-тапсырма.</b> Топтық жұмыс. «Топтық пікір алмасу» ойыны. Белгілі бір тақырып беріледі.Тақырыпқа қатысты идеялар туындауы үшін,топ мүшелері оны талқылайды. Талқылауды жүргізген уақытта олар кезегімен бірін -бірі тыңдайды. Әр топ «әже», «ата», «ана», «әке» отбасы мүшелеріндегі өзара қамқорлықтың маңыздылығын талқылайды, сипаттамам береді, әңгімелейді. Әрбір топ әженің, атаның, әкенің, атаның ролін ойнап отбасында қандай қамқорлық жасайтынына сипаттама береді.</p><p><b> Дескриптор:</b>Топ оқушылар отбасындағы өзара қамқорлықты айтады.Қамқорлық жасау сипаттама береді ҚБ.</p><p><b> « Бас бармақ »әдісі Сергіту сәті: «Төртік» әдіс</b> (әке,ана,бала,ата,әпке, аға, шежіре, Отбасылық дәстүр менің Отбасым) сол аттарды үш тілде айтқызамын.. 4-тапсырмасы(т.ж) «Көргеніңді айт» әдісі мақсаты Сабақ тақырыбына байланысты суреттерден көріп тұрғандарын айтып беруін тапсырамын.Суретке сәйкес сөзді белгілетемін. Суретке мұқият қараңыз. Бұл отбасында қандай қарым-қатынас қалыптасқан? Белгілеңіз және ойыңызды түсіндіріңдер.&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5df9c007f019e/images/5df9c32612fb8.png" style="width: 25%;"></p><p><b>Дескриптор:</b> Білім алушы - суретке сәйкес сөздерді дұрыс белгілейді; - өз таңдауын түсіндіреді. </p><p><b> Кері байланыс: «Бағдаршам&nbsp;&nbsp;</b></p><p><b><br></b></p>

Сабақтың соңы

<p><b>&nbsp;5-тапсырма</b> «Елестету көрнісі» Мәтіннің басты мәнін мүмкіндік болса,елестетуге тырысу керек.Егер мүмкіндік болса,сурет,сызба т,б жапсыру. Қандай қамқорлықтарды білесің? Қамқорлыққа тиісті сөздерді тауып жазады.</p><p><b> Мақсаты:</b> кім ата- анасына көп көмектесетін болса алма суретін іледі. Кейбірі орташа көмектесетін болса гүл жапсырады. Ал мүлде көмектеспейтін оқушылар жапырақ іледі. <b>Дескриптор: </b>Білім алушы Ата – анасына көмектесе алады. Қ.б : </p><p><b>«Жарайсың», «тамаша» «Жетістік баспалдақ»әдіс</b>і Оқушылар өткен материалдарды меңгеруде қай баспалдақта тұрғанын анықтайды. Смайликтерді баспалдақтарға жапсырады.&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5df9c007f019e/images/5df9c3ae3076c.png" style="width: 25%;"></p><p>Қ.б : «Жарайсың», «тамаша» «Жетістік баспалдақ»әдісі Оқушылар өткен материалдарды меңгеруде қай баспалдақта тұрғанын анықтайды. Смайликтерді баспалдақтарға жапсырады.&nbsp;&nbsp;</p>

Пікірлер(0)