Металнинг қандай турлари бор
Металнинг қандай турлари бор
| Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 4.4.1.1.Баъзи бир фойдали қазилмаларнинг (бор , туз,оқтош,балчиқ,нефть,гарнит,кўмир) фойдаланиш сохасини аниқлаш. 4.3.4.3.Фойдали қазилмаларни сақлашнинг ва самарали қўллашнинг йўлларини таклиф қилиш. |
| Сабақтың мақсаты: | Барча ўқувчилар: Фойдали қазилмалар хақида билади ,тушунтира олади.Ўқувчиларнинг асосий қисми: Баъзи бир фойдали қазилмаларнинг (бор , туз,оқтош,балчиқ,нефть,гарнит,кўмир) фойдаланиш сохасини аниқлаб тушунтириб беради. Айрим ўқувчилар: Фойдали қазилмаларни сақлашнинг ва самарали қўллашнинг йўлларини таклиф қила олади,ўз фикрлари орқали тушунтириб бера олади. |
| Тілдік мақсаттар: | Асосий терминлар: Тақинчоқ, металл. Таянчсўзлар: Рангли металл,қимматбаҳо металл,енгил металл. Диалог:Танга чақалар нима учун металлдан ясалади? Металлар қандай хоссаларга эга? Биринчи қозоқ геологи ҳақида нималар биласиз? |
| Күтілетін нәтиже: | Барча ўқувчилар: Фойдали қазилмалар хақида билади ,тушунтира олади. Ўқувчиларнинг асосий қисми: Баъзи бир фойдали қазилмаларнинг (бор , туз,оқтош,балчиқ,нефть,гарнит,кўмир) фойдаланиш сохасини аниқлаб тушунтириб беради. Айрим ўқувчилар: Фойдали қазилмаларни сақлашнинг ва самарали қўллашнинг йўлларини таклиф қила олади,ўз фикрлари орқали тушунтириб бера олади. |
| Бағалау критерийлері: | - Баъзи бир фойдали қазилмаларнинг (бор , туз,оқтош,балчиқ,нефть,гарнит,кўмир) фойдаланиш сохасини аниқлай олади. - Фойдали қазилмаларни сақлашнинг ва самарали қўллашнинг йўлларини таклиф қила олади. |
| Құндылықтарды дарыту: | «Мангу эл» 3.Дунёвий давлат ва юксак манавият. 5.Оммавий меҳнат жамият |
| АКТ-ны қолдану дағдылары: | Слайд,видеоролик https://youtu.be/EpnkAdCBCEU “Медь обогащание” |
| Пәнаралық байланыс: | Ўз-ўзини англаш, математика, дунё таниш. |
| Бастапқы білім: | Фойдали қазилмалар турларини билади. |
Сабақ барысы
| Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
|---|---|---|
|
Сабақтың басы (7 минут) |
Ўқувчиларнинг ўзига бўлган ишончини орттириш ва ҳамжихатлик хусусиятларини ривожлантириш мақсадида “Аффермация” услубидан фойдаланамиз.Ҳар бир гуруҳ аъзолари биргаликда айтишади. Организационный момент:психологический настрой,аффирмация. -Мы очень умные и способные ученики,мы отлично учимся и всё складывается так как мы желаем. - Сегодня мы открываем свой ум для новых возможностей. -Мы верим в себя и знаем,что у нас всё получится . - Мы усердно учимся и полученные знания помогают нам добиваться успеха по жизни. Учитель:Каждый день я делюсь знаниями и делаю это с любовью. 1-топшириқ.Актуализация знаний. Ученики отвечають на вопросы. Блиц турнир: 1.Что относится к чёрным металлам? 2.Как работают доменные печи? 3.Где расположены месторождения железа? 4.Какие виды полезных ископаемых ты знаешь? Оценивание.Прием Комплимент. Дескриптор: Саволларга тўлиқ ва аниқ жавоб беради. Ўқувчилар жавобларини тинглаш ва тўлдириш . -Рангли қандай нарса ва буюмларни биласиз? Болалар рангли нарса ва буюмларни номини айтади. -Металлар рангли бўладими? Ўқувчилар фикрини тинглаб,янги мавзу ва дарс мақсадини аниқлаб оламиз. |
|
|
Сабақтың ортасы (23 минут) |
2-топшириқ «Мукофотлаш» Расм асосида ишлаш . Ғолибларни мукофотлаш вақтида медалларнинг алмашиб қолган экан.Мукофот берувчига ёрдам беринг. Дескриптор: -Олтин, кумуш,бронза медалларини фарқини тушунади -металларнинг турларини фарқлайди. Баҳолаш: «Ўзаро баҳолаш» Видеоролик https://youtu.be/EpnkAdCBCEU «Медь обогашение» видеороликни томоша қилиб, мисни олиниш усули ва қўлланиши хақида тушунчага эга бўлади. 3-топшириқ Саралаш. «Бир дақиқали сухбат» Дарсликда берилган матнни ўқийди, тушунгани юзасидан жуфти билан фикр алмашади. (Жуфтликда ишлаш) А-матн юзасидан тушунганини айтади. В- рангли металл,қимматбаҳо металл, енгил металлар ҳақида маълумот беради. С-рангли металларни самарали қўллашни ўз фикрлари орқали тушунтириб беради. Баҳолаш « Сигнал картаси» 4-топшириқ «Ким билади?» .Тадқиқот ўтказиш. Турли металлар берилади.Уларни магнитга тортилиш ёки тортилмаслик хусусиятини аниқлаб жадвални тўлдиради. (Гуруҳ билан ишлаш) Дескриптор: -металларни ажратади. - металларнинг магнитга тортилиш хусусиятларини аниқлайди. -жадвални тўғри тўлдиради. Баҳолаш: «СМС ли планшет» . 5-топшириқ.Харитадан белгила. Қозоғистоннинг фойдали қазилмалар харитаси билан ишлаш (Якка ишлаш) Дескриптор: - Фойдали қазилмалар шартли белгиларини билади; - Рудали фойдали қазилмалар конлари жойлашган ҳудудларни тўғри белгилайди; Баҳолаш:»Светофор сигналлари» |
https://youtu.be/EpnkAdCBCEU
|
|
Сабақтың соңы (8минут) |
6-топшириқ.»Проверь высказывание».Нарисуй рядом с правильном ответом весёлый смайлик,нарисуй рядом с неправильном ответом грустный смайлик. 1 Украшения и военные доспехи древних воинов изготавливались из драгоценных металлов. 2 Алюминий-это тяжёлый металл. 3 Из глины делают ложки. 4 Цветные металлы получают из полиметаллов. 5 Бронза –это сплав меди и олова. 6 Пластилин полезное ископаемое. 7 Серебро –драгоценный металл. 8 Чёрные металлы притягиваются к магниту. 9 Золото применяют для отопления. 10 Латунь получается из боксита. Дескриптор: -Тўғри мулоҳазаларни белгилайди -Нотўғри мулоҳазаларни белгилайди; Баҳолаш: «Ўзаро баҳолаш». Луғат билан ишлаш:Говорящая стена. Мед-мис Латунь-жез Цинк рух Олов-қалай Свинец-қўрғошин Сталь-пўлат Чугун-чўян Обогащение-бойитиш Плавит-эритиш Уйга вазифа : Интернет тармоқларидан металларнинг кундалик хаётда қўлланилиши ва ахамияти хақида маълумот тўплаш.»металл» мавзусида Синквейн ёзиш.
|
|
|
Рефлексия (2 минут) |
Қайта мулоқот: «Доно укки» -дарсни тўлиқ ўзлаштирдим,топшириқларни жуда яхши бажардим. -дарсни яхши ўзлаштирдим,топшириқларни яхши бажардим деб ўйлайман. дарс давомида топшириқларни бажаришда қийналдим,ўқитувчининг ёрдами керак бўлди. |
Пікірлер(0)