Қаһарлы не, қаһарман кім? Һ дыбысы мен әрпі.

БИСЕМБИЕВА АСЫЛАЙ АСҚАРҚЫЗЫ
БИСЕМБИЕВА АСЫЛАЙ АСҚАРҚЫЗЫ
Батыс Қазақстан облысы
Қырқопа а.
КГУ «Кармановская средняя общеобразовательная школа»
Сауат ашу
Сынып:
1-сынып
Бөлім:
Саяхат
Тақырып:

Қаһарлы не, қаһарман кім? Һ дыбысы мен әрпі.

16.02.2020
81
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру </p><p> 1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу </p><p> 1.2.2.1 мәтінде автордың кім (не) туралы айтқысы келгенін түсіну </p><p> 1.3.5.1 тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызбалар, суреттер, белгілерін қолдана отырып, жай сөйлемдер/мәтін құрастыру және жазу </p><p> 1.3.11.1 сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: Барлығы: Һ дыбысымен танысады. Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.&nbsp;&nbsp;
Тілдік мақсаттар: <p>Пәнге тән лексика мен терминология: </p><p> қаһарман – герой- һеro айдаһар-миф.дракон- </p><p> Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: </p><p> Талқылауға арналған сұрақтар: </p><p> 1. Батыр деп кімді атаймыз? </p><p> 2. Батырды тағы қалай атаймыз? </p><p> 3. Айдаһар туралы қандай ертегі білесіндер? </p><p>Ертегі туралы ... тағы не айта аласыз?&nbsp;&nbsp;</p>
Күтілетін нәтиже: һ дыбысымен әріпімен танысып, һ дыбысынан келетін сөздерді ұйрену.
Бағалау критерийлері: <p>Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. </p><p> Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: <p>Өмір бойы - білім алу Алған білімдерін өмірде қолдана алады.</p><p>Құрмет - Оқушыларды бір-біріне құрмет көрсетуге, жауапкершілікті сезінуге тәрбиелеу&nbsp;&nbsp;</p>
АКТ-ны қолдану дағдылары: Аудиожазба , бейнежазба, мултьфильм таныстырылым.
Пәнаралық байланыс: Өнер, еңбекке баулу, әдебиет
Бастапқы білім: «х» дыбысын орфоэпиялық нормаға сай айта алады. Сөздерге буындық,дыбыстық талдау жасай біледі.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(10 минут)

<p>Біз балдырған баламыз, </p><p> Құстай қанат қағамыз. </p><p> Дүниені аралап, </p><p> Оқып білім аламыз. </p><p> Көзді салып қараңыз, </p><p> Былай қанат қағамыз. /Б.Бөрiбаев/ </p><p> – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! Өткен сабақты пысықтау. </p><p> - Ендеше, өткен сабақта Х әрпімен, Х дыбысымен таныстық </p><p> - Ол дауыссыз, қатаң дыбыс </p><p> - Сөздер ойлап айтайық </p><p> - «Хат» сөзі неше буынды. ( 1 буынды сөз, бітеу буын ) </p><p> - Ендеше, оқушылар, бізге Зерделі атайдан хат келіпті.... •</p><p> ... хана Жазған сөздерін оқыту (бір –бір сөзді буынға бөлгізу)</p><p> Ауызша. • Суретке әңгіме құрату. </p><p> -Қортындылау </p><p> – Сөйтіп Зерделі атадан келген хатты оқу арқылы, оқушылар «Х» дыбысына қатысты алған білімімізді пысықтадық қой деймін </p><p> 1.Балаларға арнап «Қазақ хрестоматиясы» атты оқу құралын жазған кім? (ақын, әрі жазушы Ы. Алтынсарин </p><p> 2.Қазақ әліппесін жасаған, алғашқы оқу құралын жазған кім? (ақын А. Байтұрсынов) 3.Сауат ашатын кітап ?</p> <p><br></p><p><a href="https://www.google.com" target="_blank">https://www.google.com</a></p><p><br></p><p><a href="https://www.google.com" target="_blank">https://www.google.com</a></p><p><br></p><p>https://www.google.com</p>

Сабақтың ортасы

(13 минут)

<p>Адасқан әріптерден сөз құрастырайық </p><p> ТАРЫАБ (БАТЫР) </p><p> Сұрақ: Сендер БАТЫР деген өздің мағынасын қалай түсінесіндер? </p><p> • Батыр деп кімді айтамыз?(Ауызша) </p><p> 1. Елін, жерін жаудан қорғайтын адам </p><p> 2. Ерлік істер жасайтын адам </p><p> 3. Батырлар елін, жерін, халқын сүйген, халыққа қамқоршы болған адам. </p><p> Сұрақ: Сонда батырдың мақсат –мұраты не? </p><p> • Халқын, отанын басқыншы жаудан қорғау </p><p> Сұрақ: Батыр адамды тағы кім деуімізге болады? </p><p> • Батыр бұл ҚАҺАРМАН адам </p><p> Қаһарман сөзінде бізге таныс емес қай әріп? Һ әрпі </p><p> Жаңа сабақ: Һ әрпі мен Һдыбысымен танысу. (тақтаға жазу, дыбысты айтқызу) </p><p>Көмей дыбысын таңбалайтын әріп Дауыссыз дыбыс Һ Сөздің ортасында кездеседі Қатаң дауыссыз .Өзге дауыссыздардан айырмасы мұны айтқандаауа бөгертсіз, қарқынды шығады. «Һ»фонемасы келетін сөздер қазақ тілінде өте аз.Ол тіліміздің байырға лексикасындабірлі-жарым одағайларда (аһ, уһ, еһе, аһа) және кейбір шығыс тілдерінен енгенсөздарде (гауһар, жауһар, каһарман) кездеседі.[1] </p><p> Дереккөздер </p><p> 2) Сурет бойынша жаңа сөздермен таныстыру: Қаһарман айдаһар жиһаз Гауһар Сұрақ: -Бұл жерде қандай таныс емес дыбыс бар?мына әріп -«һ» - «ха» болып оқылады, сөзде сирек кездеседі, бас әріппен жазылмайды..</p><p> 3)«һ» дыбысын айтып жаттықтыру, дауысты ма, дауыссыз ба ажырату; </p><p> 4) «һ» әрпін жазып үйрету. Сөздік жұмыс: (сөз мағынасына түсінік беру) </p><p> №1 Оқылым. </p><p> Қаһар&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; гауһар&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; жиһан&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p>Қаһарлы&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;жиһаз&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; жиһанкез</p><p>&nbsp;Қаһарман&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;шаһар&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;мәшһүр&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e4934baca82c/images/5e493a18f048b.png" style="width: 95.5px; height: 128.139px;">Аты мәшһүр жаһанға, Бауыржан ата-қаһарман. </p><p> №2 Әңгімені толықтырыңдар. Н. Әбдіров Б. Момышұлы&nbsp; халық қаһарманы</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e4934baca82c/images/5e493a469e731.png" style="width: 199px;">&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e4934baca82c/images/5e493a516ba6c.png" style="width: 205px;"><br></p> <p>Таныстырылым, оқулықпен жұмыс&nbsp;</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>www.youtube.com/&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p><br></p><p><br></p>

Сабақтың соңы

(15 минут)

<p>№3 Қай ертегі? Сурет бойынша ертегіні мазмұнда.&nbsp; &nbsp;</p><p> &nbsp; &nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e4934baca82c/images/5e493ad354705.png" style="width: 121px;">&nbsp; &nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e4934baca82c/images/5e493ae2093d4.png" style="width: 83px;"></p><p>«Қар» сөзіне әр түрлі буын қосу арқылы сөздер тауып айту. (қар- ға, қар-та, қар-мақ, қар-быз, қар-сақ, қар-ғу) Қарлығаш- сөзіндегі әріптерді пайдаланып жаңа сөздер (қар, ағаш, аға, қарға, аша, лақ, қара, лақ, ғарыш) ер рын Гі қар ре на&nbsp;</p> <p><br></p><p><a href="http://www.youtube.com/" target="_blank">www.youtube.com/</a></p><p> Оқулық пен жұмыс</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p>

Рефлексия

(2 минут)

<p><img src="/uploads/lesson_plans/5e4934baca82c/images/5e493b2483401.png" style="width: 50%;"><br></p> https://www.google.com

Пікірлер(0)