Жұрнақ пен жалғау

Досбаева Оразкүл Нұрланбекқызы
Досбаева Оразкүл Нұрланбекқызы
Жамбыл
Тараз
Абай атындағы №26 орта мектебі
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
2-сынып
Бөлім:
Дені саудың - жаны сау
Тақырып:

Жұрнақ пен жалғау

16.02.2020
46
PDF жүктеу WORD жүктеу
Сабақтың мақсаты: Жұрнақ пен жалғауды ажырата білуге  дағдыландыру. Жаттығуларды толық меңгерту. Сөздік қорын, тіл байлығын дамыту.
Күтілетін нәтиже: <p><b>Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:</b> </p><p>Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды.&nbsp; Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. <b>Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:<br></b>Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен&nbsp; жұмыс жасайды.&nbsp;&nbsp;</p><p><b>Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:</b>&nbsp; </p><p>Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. <br></p>
Бағалау критерийлері: <p>-жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. </p><p>-жұрнақ пен жалғауды ажыратады.</p>
Бастапқы білім: Түбір мен қосымша <br>
Ресурстар Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар&nbsp; және&nbsp; әртүрлі&nbsp; заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
Әдіс-тәсілдер Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
Тілдік мақсат Сұрақ-жауап, баяндау, әңгімелеу

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

<p><b>1.&nbsp;&nbsp; &nbsp;Ұйымдастыру кезеңі&nbsp;&nbsp; </b></p><p>Топтарға бөлу. <b>«Дені саудың-жаны сау»&nbsp; </b></p><p>1-топ: Ауа.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 2-топ: Күн.&nbsp; </p><p>3-топ: Су&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 4-топ: Жер </p><p>Әр топ өз атауын қорғайды. (Ағылшынша атаулары) </p><p>Ауа – air – воздух&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Күн – sun – солнце&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;</p><p> Су – water – вода&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Жер – land – земля&nbsp;&nbsp; </p><p>Психологиялық ахуал қалыптастыру:&nbsp;&nbsp; </p><p>Үлкенге де сіз,&nbsp;</p><p> Кішіге де сіз, </p><p>Құрметпенен сіздерге,&nbsp; </p><p>Бас иеміз біз. </p><p><b>2.&nbsp;&nbsp; &nbsp;Үй тапсырмасы. </b></p><p><b>Конверттегі сұрақ</b> (әр топқа сұрақтар беріледі)</p><p> -&nbsp;&nbsp; &nbsp;Түбір сөз дегеніміз не?&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; -&nbsp;&nbsp; Омоним сөздер дегеніміз не?&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;</p><p> -&nbsp;&nbsp; &nbsp;Қосымша дегеніміз не?&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; -&nbsp;&nbsp; Синоним сөздер дегеніміз не? </p><p>-&nbsp;&nbsp; &nbsp;Жұрнақ дегеніміз не?&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; -&nbsp;&nbsp; Антоним сөздер дегеніміз не?</p><p> -&nbsp;&nbsp; &nbsp;Жалғау дегеніміз не?&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; -&nbsp;&nbsp; Сөз дегеніміз не? </p><p>Мысалдар келтіру. <br></p> Топқа бөлінеді.

Жаңа білім

<p><b>Білу және түсіну </b></p><p><b>Ауа, күн, су, жер</b> сөздеріне қосымшалар жалғау. </p><p>Ауа-сыз, күн-шіл, су-лық, жер-шіл т.с.с. </p><p>Оқулықпен жұмыс. </p><p>77-жаттығу.&nbsp; Мәтінді оқып, Жұмбақшалдың не дегенін болжап айт.</p><p>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; -&nbsp;&nbsp; &nbsp;Ауа, су, күнді «Сиқырлы» деп атауға бола ма? Неге? Түйінді сөз: Жер, су, күн, ауаның адам денсаулығы үшін маңызы зор. </p><p>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Адам спортпен шұғылданып, суға шомылып, күнге қыздырынып, пайдалы тағамдарды қолданып жүрсе денсаулығы мықты болады.&nbsp; </p><p><br></p><p>78-жаттығу. Өлеңді қатесіз жазып, қарамен берілген сөздердегі жұрнақ пен жалғауды тиісті белгімен белгілеу. Байлық&nbsp; (1-топ), бабаң (2-топ), жолын (3-топ), шахтан (4-топ).&nbsp;&nbsp; </p><p><b>Дескриптор:</b> 1. Мәтінді оқып, Жұмбақшалдың не дегенін болжап айтады. 2. Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақтар қояды.&nbsp; <br></p> <p>Оқушылар өз ойларын ортаға салады.&nbsp;&nbsp;&nbsp; </p><p><br></p><p>Оқулықпен жұмыс. <br></p>

Сабақтың ортасы

<p>Қолдану Ойын «Артығын тап».&nbsp; </p><p>1-топ:&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 2-топ:&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 3-топ:&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; 4-топ. </p><p>Асхана&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Балықшы&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Достар&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Дәрігер </p><p>Аспаз&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Балықпен&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Достық&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Дәріні </p><p>Астың&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Балықтар&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Досым&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Дәрінің&nbsp; </p><p>Астық&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Балықтың&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Досыңыз&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Дәріден <br></p> Оқулық, плакат, түрлі-түсті маркерлер.

Сергіту сәті

Сергіту сәті "Ұзын құлақ, сұр қоян" Қимылмен көрсету.

Сабақтың ортасы

<p><b>Топтық жұмыс. Постер қорғау. </b></p><p><b>1-топ:</b> бір түбірден шыққан бірнеше сөз ойлап жазу. </p><p>Оқу &lt;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Егін&lt;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Ойын&lt;&nbsp; </p><p><br></p><p><b>2-топ:&nbsp;</b> сызба бойынша сөздер құрастырып жазу.&nbsp;&nbsp;&nbsp; </p><p><img style="width: 179px;" src="/uploads/lesson_plans/5e49706d6ae38/images/5e4974bfabe2d.png"><br></p><p><br></p><p><b>3-топ:</b> артық сөзді тауып,сол сөздермен сөйлем құрастыру. </p><p><b>а)</b> Өнер, өнерпаз, әнші, өнерлі. </p><p><b>ә)</b> Еңбекте, еңбекші, еңбекқор, орман. </p><p><b>б)</b> Білім, оқушы, білімді, білгіш.&nbsp; </p><p><br></p><p><b>4-топ:</b> Венн диаграммасы.&nbsp;&nbsp; </p><p><img style="width: 280px;" src="/uploads/lesson_plans/5e49706d6ae38/images/5e4974e096fc5.png"><br></p><p>Мысал келтіру. </p><p><br></p><p>80-жаттығу. Сөздерді жұрнақ жалғау арқылы өзгертіп жаз.&nbsp; </p><p><b>Ішіне – сыртына.</b> Ішіне жұрнақты сөздерді, сыртына жалғаулы сөздерді жазу. </p><p>Іс, орын, талап, көл, қобыз.</p><p> Керекті жұрнақтар: -шік, -шы, -кер, -дық, -ты. </p><p><b>Дескриптор: </b></p><p>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <b>1.&nbsp;</b>&nbsp; &nbsp;Топтық жұмысты орындайды. </p><p>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <b>2.&nbsp;&nbsp;</b> &nbsp;Жұрнақ пен жалғауды ажыратып жазады.&nbsp; <br></p> Постер қорғау.

Сабақтың соңы

<p><b>Тест. Әр топқа:&nbsp; </b></p><p>&nbsp;&nbsp; -&nbsp;&nbsp; &nbsp;Жалғауы бар сөзді көрсет. </p><p>&nbsp;&nbsp; -&nbsp;&nbsp; &nbsp;Жұрнағы бар сөзді көрсет.</p><p>&nbsp;&nbsp;&nbsp; -&nbsp;&nbsp; &nbsp;Сөз бен сөзді байланыстыратын қосымшаны көрсет. </p><p>&nbsp;&nbsp; -&nbsp;&nbsp; &nbsp;Түбірдің мағынасын өзгертетін қосымшаны көрсет. </p><p><br></p><p><b>Дескриптор:</b> Жұрнақты және жалғаулы сөздерді, түбір мен қосымшаны ажыратады. <br></p>

Кері байланыс

<p>&nbsp;- Мен бүгін не білдім/ үйрендім?&nbsp;</p><p> - Сабақта мен өзімді қалай сезіндім?&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;</p><p> - Мен үшін не ең қызық болды?&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; </p><p>- Мен кешегі күнмен салыстырғанда өстім бе? <br></p>

Бағалау .Рефлексия-лық шеңбер

<p><img style="width: 86px;" src="/uploads/lesson_plans/5e49706d6ae38/images/5e497614a9201.png"><img style="width: 86px;" src="/uploads/lesson_plans/5e49706d6ae38/images/5e49761b472d4.png"><img style="width: 87px;" src="/uploads/lesson_plans/5e49706d6ae38/images/5e49761f763e9.png"></p><p><br></p><p>Жақсы жауап бергендерге – Қызыл гүл. Орташа – Сары гүл Төмен – Жасыл гүл. <br></p> Бағалау парақшасы&nbsp; <br>

Үйге тапсырма

33 бет, 79-жаттығу, ереже.

Файлдар:

Файлды ару Жұрнақ пен жалғау

Пікірлер(0)