Файлдар мен бумалар

Есетова Маншук Жубаткановна
Есетова Маншук Жубаткановна
Ақтөбе
Темір ауданы, Еңбекші ауылы
Еңбекші мектеп-балабақшасы
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар/Информатика
Сынып:
3- сынып
Бөлім:
Компьютер және программалар (ортақ тақырып: «Жанды табиғат»)
Тақырып:

Файлдар мен бумалар

17.02.2020
24
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>- компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау&nbsp; командаларын пайдалану;</p><p>- файл және бума ұғымдарын түсіндіру;</p>
Сабақтың мақсаты: <p>Барлық оқушылар файл, бума және таңбаша ұғымдарының атауымен, анықтамасымен танысады.</p><p>Көпшілік оқушылар компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау&nbsp; командаларын біледі. Бумалар құра алады.</p><p>Кейбір оқушылар практикалық жұмыс жасағанда компьютерлік программаларда файлдар сақтауды, ашуды біледі. Файлдар мен бума, таңбашаларды ажырата алады.</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Лексика мен терминология : бума-папка-folder, файл(ағылш.file)\</p><p>Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер. Файлдың кеңейтілімі, файлдың түрлері.</p><p><br></p>
Күтілетін нәтиже: Файл, бума, таңбаша анықтамаларын үйренеді, компьютерлік программаларда файлдарды сақтап, бума құруға дағдыланады. Тақырыптың негізгі мазмұнын түсіну арқылы ойларын еркін&nbsp; жеткізеді, топпен жұмыс істеуге үйренеді.
Бағалау критерийлері: Компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын орындай алады. Бумалар құра алады. Файлдар мен бума, таңбашаларды ажырата алады.
Құндылықтарды дарыту: Ынтымақтастық, жауапкершілікке, шығармашылыққа баулу.
АКТ-ны қолдану дағдылары: <p>АКТ құралдарымен жұмыс істеу барысында оқушылардың өзінің жеке іс - әрекетін дұрыс жоспарлайды, дұрыс шешім қабылдай алады</p><p><br></p>
Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі, ағылшын тілі

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(10 минут)

<p>Психологиялық ахуал орнату.</p><p>"Ыстық алақан" атты психологиялық тренинг өткізу. (Оқушылар алақандарын бір-біріне&nbsp; жақын ұстап, ыстық лебізін білдіреді. (көріктісің, ақылдысың, т.б)</p><p>"Ойлан,жұптас, бөліс" әдісі арқылы сұрақтар беріледі (топтық жұмыс)</p><p>1. Файл дегеніміз не ?</p><p>2. Бума деген не ?</p><p>3. Таңбаша деген не ?</p>

Сабақтың ортасы

(20 минут)

<p>Екі топқа <b><i>"Кластер құрастыру"</i></b> (топтық жұмыс)</p><p>1-топ: Неліктен компьютердегі файлдарды сақтап қою керек ?</p><p>2-топ: Не себепті файлдарды бумаларға жинақтап қою керек ?</p><p>Дискідегі тапсырманы оқушылар орындайды (жеке жұмыс)</p><p>&nbsp;<b><i>"Ауа райы" </i></b>арқылы&nbsp; өзін-өзі бағалау.&nbsp;</p><p>Көзге арналған жаттығулар жасайды.</p><p><b><i>Сергіту&nbsp; жаттығуы </i></b></p><p>Қолдарыңды көтеріңдер – бір дейік. </p><p> Көп отырып, қатты шаршап жүрмейік. </p><p> Қолды создық, басты бұрдық – екі деп, </p><p> Қозғалыспен әрбір адам жетіледі. </p><p> Алға, артқа қарадық та – үш дедік. </p><p> Тағы жаңа жаттығулар істедік. </p><p> Түсірейік қолды төрт пен бесті айтып, </p><p> Отырайық көңілді енді марқайтып.</p><p><br></p><p>Компьютердегі бумалар мен қарапайым бумаларды салыстыры. Ұқсастығы мен айырмашылығын дәптеріңе жаз (жеке жұмыс)</p><p>Оқушылар бір-бірін <b><i>"Екі жұлдыз, бір тілек"</i></b> әдісі арқылы бағаланады.</p> <p>Ғаламтор&nbsp;</p><p>https://www.youtube.com/watch?v=_2g_Buoxzmc</p>

Сабақтың соңы

(7 минут)

<p>Оқушылар өздерін <b><i>"Бағдаршам"</i></b> әдісі арқылы бағалайды.</p><p><b><i>"Досыма хат"</i></b> әдісі арқылы сұраққа жауап береді (жеке жұмыс)</p>

Рефлексия

(3 минут)

<p>Құжаттарды компьютерде бумаға салмай-ақ сақтауға бола ма ?</p><p>Оқушылар бір -бірін бағалайды.</p><p><br></p><p>Үйге тапсырма: § 5 Файлдар мен бумалар. Оқулықтағы "Үйде орындайық" тапсырмасын орындау.</p> Білім ағашы

Пікірлер(0)