Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі

Кенжебекова Айгул Арыстановна
Кенжебекова Айгул Арыстановна
Ақтөбе
шұбарқұдық
Шубаркудукская СШ №3
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
4-сынып
Бөлім:
Қоршаған ортаны қорғау
Тақырып:

Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі

17.02.2020
81
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 4.4.2.3 зат&nbsp; есімді&nbsp; септеу, тәуелденген &nbsp; сөздердің&nbsp; септелуін&nbsp; білу <br>
Сабақтың мақсаты: <p>Барлық&nbsp; оқушылар&nbsp; жасай&nbsp; алады : Септіктерді&nbsp; еске&nbsp; түсіріп&nbsp; ажырата&nbsp; алады </p><p>Оқушылардың&nbsp; көбі&nbsp; жасай&nbsp; алады : Тәуелдеулі&nbsp; зат&nbsp; есімдер&nbsp; септелгенде&nbsp; қай&nbsp; септіктің жалғаулары&nbsp; өзгеретінін&nbsp; біледі </p><p>Оқушылардың&nbsp; кейбірі&nbsp; жасай&nbsp; алады : берілген&nbsp; тақырып&nbsp; бойынша&nbsp; ой&nbsp; қорыту&nbsp; жасай&nbsp; алады <br></p>
Тілдік мақсаттар: Берілген&nbsp; тақырып&nbsp; бойынша&nbsp; мәтін&nbsp; мазмұнын айта&nbsp; алады .<br>
Күтілетін нәтиже: <p>Септіктерді&nbsp; еске&nbsp; түсіріп&nbsp; ажырата&nbsp; алады&nbsp;</p><p> Тәуелдеулі&nbsp; зат&nbsp; есімдер&nbsp; септелгенде&nbsp; қай&nbsp; септіктің жалғаулары&nbsp; өзгеретінін&nbsp; біледі</p><p>Берілген&nbsp; тақырып&nbsp; бойынша&nbsp; ой&nbsp; қорыту&nbsp; жасай&nbsp; алады <br></p><p> <br></p>
Бағалау критерийлері: Зат&nbsp; есімнің&nbsp; септелуін біледі .Тәуелдеулі&nbsp; зат&nbsp; есімнің&nbsp; септелуін&nbsp; түсінеді <br>
Құндылықтарды дарыту: Оқушыларды&nbsp; бір-біріне&nbsp; құрмет&nbsp;&nbsp; көрсетуге&nbsp; тәрбиелеу <br>
АКТ-ны қолдану дағдылары: Компьютерді&nbsp; қолдану <br>
Пәнаралық байланыс: математика, жаратылыстану <br>
Бастапқы білім: зат&nbsp; есімнің&nbsp; септелуі <br>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(7 минут)

<p>Оқушылар&nbsp; бір-біріне&nbsp; тілек&nbsp; айтады </p><p>Сәттілік&nbsp; біздер&nbsp; тілейік ,</p><p>Мен&nbsp; саған,&nbsp; сен&nbsp; маған </p><p>Күндей&nbsp; күліп&nbsp; жүрейік </p><p>Күннің&nbsp; нұрын&nbsp; төгейік&nbsp; </p><p>Мен&nbsp; саған , сен&nbsp; маған <br></p>

Сабақтың ортасы

(20 мин)

<p>Оқулықта&nbsp; берілген&nbsp; өлеңді&nbsp; оқу . 7-жаттығу .Берілген&nbsp; өлеңді&nbsp; оқып , табыс&nbsp; септіктегі&nbsp; зат&nbsp; есімдерді&nbsp; табады .Табыс&nbsp; септігіндегі&nbsp; сөздерді&nbsp; сөз&nbsp; құрамына&nbsp; талдайды .</p><p>8 -жаттығу&nbsp; Берілген&nbsp; сөздерді&nbsp; септеп&nbsp; жазу .Сөздерді&nbsp; септеп жазу&nbsp; барысында&nbsp; қай&nbsp; септік жалғаулары&nbsp; өзгергенін анықтау .</p><p>Жаңа&nbsp; ақпарат . III жақ&nbsp; тәуелдеулі&nbsp; зат&nbsp; есімдер&nbsp; септелгенде&nbsp; төмендегі&nbsp; септіктерге&nbsp; мынадай&nbsp; септік&nbsp; жалғаулары&nbsp; жалғанады </p><p>Б.с&nbsp; на,не&nbsp; досына , дәптеріне </p><p>Т.с.&nbsp; досын, дәптерін </p><p>Ж.с&nbsp; нда, нде&nbsp; досында , дәптерінде </p><p>9-жаттығу .Өлеңді&nbsp; көшіріп&nbsp; жазу .Өтірік&nbsp; өлеңді&nbsp; қалпына&nbsp; келтіру </p><p>10-жаттығу Сызбамен&nbsp; жұмыс .Сызбаны&nbsp; пайдаланып ,зат&nbsp; есімді&nbsp; тіркес&nbsp; жасау .</p><p>11- жаттығу&nbsp; Мәтінді&nbsp; мұқият&nbsp; оқып, қарамен&nbsp; берілген&nbsp; сөздерді&nbsp; көшіріп&nbsp; жазу .<br></p>

Сабақтың соңы

(7 минут)

&nbsp;"Табыс&nbsp; ағашы " Сабақтағы&nbsp; өз&nbsp; іс-әрекетіне&nbsp; кері&nbsp; байланыс&nbsp; жасау .Сабақтағы&nbsp; тапсырмаларды&nbsp; орындау&nbsp; мүмкіндігіне&nbsp; қарай&nbsp; табыс&nbsp; ағашының&nbsp; тиісті&nbsp; жапырақтарын&nbsp; бояу . Бағалаудың&nbsp; шартты&nbsp; белгілеріне&nbsp;&nbsp; сәйкес&nbsp; өзін-өзі&nbsp; бағалау. Жұмыстарын&nbsp; топта&nbsp; жариялап , дәлелдеу.<br>

Рефлексия

(6 минут)

<p>Сабақтан&nbsp; игерген&nbsp; білімдеріне&nbsp; рефлексия&nbsp; жасату&nbsp; мақсатында&nbsp; жұмыс&nbsp; дәптеріндегі&nbsp; "өз&nbsp; жұмысыңды&nbsp; бағала "&nbsp; тапсырмасы&nbsp; орындатылады .Бірінші&nbsp; тұрған&nbsp; " сауатты&nbsp; жазу " екінші&nbsp; тұрған&nbsp; "көркем жазу " ,үшінші&nbsp; тұрған&nbsp; "шығармашылық&nbsp;&nbsp; жұмыстарды&nbsp; орындау "&nbsp; дөңгелектері&nbsp; тиісті&nbsp; қарындаштармен&nbsp; боятылады . Нәтижелері&nbsp; топта&nbsp; жарияланады .<br></p>

Пікірлер(0)