Статистикалық деректер және олардың сипаттамалары: арифметикалық орта, мода, медиана, құлаш

ЖУМАШЕВ ЖАНАТ БАЗАРБАЕВИЧ
ЖУМАШЕВ ЖАНАТ БАЗАРБАЕВИЧ
Северо-Казахстанская
Петропавловск
Ленинская СШ
Математика
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
Статистика. Комбинаторика
Тақырып:

Статистикалық деректер және олардың сипаттамалары: арифметикалық орта, мода, медиана, құлаш

17.02.2020
768
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 6.4.3.2. Статистикалық санды сипаттамаларды есептеу.
Сабақтың мақсаты: <p>Барлық оқушылар: Статистикалық санды сипаттамаларды есептеу. </p><p> Оқушылардың басым бөлігі: Алынған нәтижелерді пайдаланып тәжірибе түрінде көрсету. </p><p> Кейбір оқушылар: Тиімді амалдарды пайдаланып, зерттеулер жасай білу.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: Пәнге байланысты лексика және терминология: Арифметикалық орта, құлаш, медиана, мода, статистикалық деректер Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Арифметикалық орта ... анықтайды. Медиананы табу үшін...&nbsp;&nbsp;
Күтілетін нәтиже: Барлық оқушылар: Статистикалық санды сипаттамаларды есептеу
Бағалау критерийлері: Статистикалық санды сипаттамаларды есептейді
Құндылықтарды дарыту: Қазақстанның тәуелсіздігі және Петропавл құндылығын есептер шығару барысында дарыту
АКТ-ны қолдану дағдылары: Компьютер, интерактивті тақта
Пәнаралық байланыс: Тарих, жаратылыстану, дене шынықтыру&nbsp;
Бастапқы білім: Кездейсоқ, мүмкін емес, ақиқат оқиғалар

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(10 минут)

<p>1.Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, сынып оқушыларын түгендеу </p><p> 2. Күн шуағы арқылы сыныптың ахуалын жақсарту Бүгінгі сабаққа жақсы көңіл - күймен келген оқушылар оң қолын көтерсін, мемлекетімнің патриотымын дегендер сол қолын көтерсін. Екі қолды қос ұрып, бойға шабыт шақырып, сабағымызды жақсы көңіл күймен бастайық.&nbsp;&nbsp;</p> презентация

Сабақтың ортасы

(25 минут)

<p>Сұрақ қойылады:-статистикалық санды сипаттамаларды есептеу үшін нені білу керек?</p><p>Сабақтың тақырыбын және мақсатын айтамын Жаңа білімді қолдану. 1 тапсырма (Барлық оқушыларға арналған, әр оқушы арифметикалық орта, мода, медианасын анықтайды) Сыныптағы оқушылар бойларын өлшемінің арифметикалық ортасын, модасын, медианасын анықтаңдар. Дескриптор: Білім алушы -статистикалық мәліметтерді алады - алынған мәлімет бойынша ақпаратты анықтап, талдау жүргізеді; Бағалау: Оқушылар бірін-бірі бағдаршам әдісі арқылы бағалайды 2 тапсырма: «Конверттегі сұрақ» әдісі (әр оқушыға жеке тапсырмалар беріледі) 1 оқушы: Кестеде Петропавл халқының әр жылдағы халық саны көрсетілген. Осы цифрлардың өзгеріс ауқымын табыңдар. 2 оқушы: Әкімдік кызметкері қойдың саны жазба жүргізген кезде мынадай нәтижеге келді:15;23;32;9;17;12;29;35;14;21.Қойдың санының арифметикалық ортасын табыңдар. Бағалау: Барлық жауаптар сәйкес келсе «өте жақсы», қателер болса «жақсы» сәйкес келмесе «орташа» деп бағалаймын Саралау: Қарым қатынас формалары бойынша саралаймын Жеке жұмыс. «Аяқталмаған сандар» әдісі Кестедегі бос орындарды толтырыңдар Бағалау: (+), (-) әдісі арқылы бағалаймын Саралау: Аяқталмаған сандар әдісі арқылы тапсырма бойынша саралаймын&nbsp;&nbsp;</p> презентация

Сабақтың соңы

(2 минут)

Үйге тапсырма №1191 есеп Оқулық Математика Әдістемелік нұсқау. А.Е.Әбілқасымова Т.П. Кучер&nbsp;&nbsp;

Рефлексия

(3 минут)

«Бес саусақ әдісі» рефлексия (кері байланыс) Бас бармақ – керемет әрі қызықты болды! Екінші бармақ – осыған көңіл бөлу керек. Ортаңғы бармақ– маған ұнаған жоқ. Төртінші бармақ – бұл жерде орта... Кішкентай бармақ– маған жеткіліксіз болды...&nbsp; &nbsp;&nbsp; «Алақан» әдісі арқылы

Пікірлер(0)