Таңдау операторы
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар/Информатика
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Программаларды құрудың кіріктірілген орталары
Тақырып:
Таңдау операторы
18.02.2020
46
2
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 8.3.3.1 - таңдау және қайталау операторларын программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыныңда қолдану( Lazarus) |
Сабақтың мақсаты: | <p> Барлығы: Lazarus ортасында таңдау операторын қолданады</p><p> Басым көпшілігі: Таңдау операторының модульдік және жобалық программасын салыстырады, айырмашылығын айтады Кейбірі: Таңдау операторына күнделікті өмірден мысал алып,жобасын ұсынады. </p> |
Тілдік мақсаттар: | <p> Пәндік лексика және терминология: Case,Month,ShowMessage,Caption, Alignment, Checked Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы:</p><p> -Таңдау операторының модульдік және жобалау программасында кодын жазады </p><p> -RadioButton компонентінің қасиеттері мен қызметін жазыңдар </p> |
Күтілетін нәтиже: | Оқушылардың жаңа тақырыпты толық меңгеруі |
Бағалау критерийлері: | <p> -Таңдау операторын Lazarus программаларында жазылу түрлерін қолдана алады. </p><p> - Таңдау операторының модульдік және жобалық программасын салыстырып, айырмашылығын айта алады</p><p> - Таңдау операторын жоба жасауда қолданып,өмірден мысал келтіріп,жобасын ұсына алады </p> |
Құндылықтарды дарыту: | Топпен бірлесе жұмыс жасау, бір-бірімен ынтымақтастықта жұмыс жасау,пікірлерін тыңдау |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | |
Пәнаралық байланыс: | Lazarus ортасында программаны ағылшын тілінде жазу |
Бастапқы білім: | Программа жасаудың кіріктірілген ортасының құрамдас бөліктері |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (5мин) |
<p> Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу «Саусақ бірікпей- ине ілікпейді» (Оқушылар қолдарындағы ақ парақты бес саусақпен умаждайды және екінші қолдың көмегінсіз қайта жазады) Топқа біріктіру: «Мозайка» әдісі. Оқушылар компьютер құрылғылары салынған суретті құрастыру арқылы топқа бөлінеді </p><p> 1 топ «Case» </p><p> 2 топ « Caption» </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e4bab16c85dc/images/5e4bac203cfc6.png" style="width: 25%;"></p><p> Өткен сабақты пысықтау: «Сұрақ- жауап(» әдісі (Оқушылар өткен тақырып бойынша тапсырмаларды орындайды) </p><p> 1.Программалау ортасында компонент қандай міндет атқарады?</p><p> 2. Компоненттер орналасқан беттер неше бөліктен тұрады? </p><p> 3.RadioGroup компоненті мен қасиеттерін қалай сипаттауға болады?</p><p> 4.CheckBox компонентінің қызметін қалай сипаттаған болар едің? </p><p> 5.Memo компоненттін пайдалануда оның қандай қасиеттерін қарастырасың?</p><p> 6.Image компонентінің қызметі қандай? </p><p> </p><p><br></p> | |
Сабақтың ортасы (30мин) |
<p><b><br></b></p><p><b> «Ой қозғау»</b> Күнделікті тұрмыста өзімізге керекті затты көп заттың ішінен қалай таңдап аламыз? </p><p> </p><p><b>«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі:</b> Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды.Оқып білгендерін топпен бірлесіп талқылайды. Ауызша мадақтау ынталандыру </p><p><br></p><p><b>«Кім жылдам»</b> практикалық жұмыс</p><p> №1 тапсырма Ай нөміріне байланысты оның қай мезгілге жататынын экранға шығаратын модульдік программа құрыңыз </p><p> Дескрипторлар: </p><p> 1. -Lazarus программалау ортасында жобасын құрып,батырмаларды дұрыс пайдаланады</p><p> <img src="/uploads/lesson_plans/5e4bab16c85dc/images/5e4bacab72b4b.png" style="width: 194px;"></p><p> -Батырмалардың атауларын дұрыс жазады</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e4bab16c85dc/images/5e4bacc067127.png" style="width: 241px;"></p><p>-Модульдік программа құрылымын жазады</p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e4bab16c85dc/images/5e4bacddcca5d.png" style="width: 301px;"></p><p><b>№2 тапсырма</b> Таңдау операторының модулдік және жобалық программасын салыстырыңдар,айырмашылығын айтыңдар.</p><p> Дескрипторлар: </p><p> -Таңдау операторының модульдік программасын айтады</p><p> -Таңдау операторының жобалық бағдарламасын айтады </p><p> -Модульдік және жобалық программа құрылымын салыстырады</p><p> №3 тапсырма(Жеке жұмыс) Күнделікті өздерің кездесіп жүрген таңдауға байланысты бір мысалды алып,жобасын ұсыныңдар</p><p> Дескрипторлар: </p><p> -Таңдау операторын жобалауды күнделікті өмірде қолданады </p><p> -Таңдау операторын жобалаудың маңыздылығын бағалайды</p> | |
Сабақтың соңы (3мин) |
<p> «Жалғасын тап» </p><p> Alignment - …….. </p><p> Checked - ………. </p><p> RadioButton - ……. </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e4bab16c85dc/images/5e4badd3967ec.png" style="width: 51px;"> <img src="/uploads/lesson_plans/5e4bab16c85dc/images/5e4baddc0aa75.png" style="width: 53px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e4bab16c85dc/images/5e4bade641c85.png" style="width: 49px;"><br></p> | |
Рефлексия (2мин) |
<p> CheckBox - ……….</p><p> Рефлекция «3-2-1» стратегиясы Сабақта алған 3 маңызды ақпарат </p><p> Қиындық келтірген 2 мәселе Сабақта ұнаған 1 аспекті </p> |
Файлдар:
Файлды ару
Таңдау операторы
Пікірлер(0)