Мұхтар Әуезовтің "Көксерек"әңгімесі
Қазақ әдебиеті
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Балалар мен үлкендер
Тақырып:
Мұхтар Әуезовтің "Көксерек"әңгімесі
20.02.2020
63
0
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 7.1.1.1.Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөліктерін талдай отырып, кейіпкерлерге мінездеме беру. |
Сабақтың мақсаты: | <p><i style=""><b style=""><span style="background-color: rgb(239, 239, 239);">Барлық оқушылар орындай алады:</span></b></i> әңгімені түсінеді,сюжеттік желісі бойынша баяндайды, бейтаныс сөздердің мағынасын ажыратады. </p><p><span style="background-color: rgb(239, 239, 239); font-style: italic; font-weight: bold;">Оқушылардың көпшілігі орындай алады:</span> композициялық құрылымына талдау жасайды, мазмұндайды, талдайды. </p><p><span style="background-color: rgb(239, 239, 239); font-weight: bold; font-style: italic;"> Кейбір оқушылар орындай алады:</span>әдеби шығармасюжетінің құрамдас бөлшектерін салыстырып, дәлелдейді. </p> |
Тілдік мақсаттар: | <span style="background-color: rgb(239, 239, 239); font-weight: bold;">Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер</span>: итмұрын, шірет,қаншық, пішен, шылапшын, тұрқы, шағырмақ, жүзіқара, сам,итаяқ,көкжал. |
Күтілетін нәтиже: | Әр оқушының өзіндік ой-қиялына ерік бере отырып,оқушыларды шығармашылықпен жұмыс істеуіне жағдай жасау |
Бағалау критерийлері: | <p>•әңгімені мазмұндап,сөздердің мағынасын ажыратады; </p><p> •композициялық құрылымына талдау жасай алады; </p><p> •әңгіменің сюжетіне байланысты берілген сұрақтарға топта графикалық органайзерлер дайындайды; </p><p> •көркем шығарма сюжетінің құрамдас бөліктерін салыстырып дәлелдейді. </p> |
Құндылықтарды дарыту: | "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының алтыншы тармағы– "Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы" шығарманы оқыту барысында ішінара жүзеге асады. |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, оқытуда АКТ-ны пай-далану, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. |
Пәнаралық байланыс: | Тарих, этнография. |
Бастапқы білім: | М. Әуезов шығармашылығы |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (7 мин) |
Үй тапсырмасын сұрау. <span style="background-color: rgb(247, 247, 247); font-weight: bold;">«Иә − жоқ»</span> әдісі бойынша өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға тек «иә» немесе «жоқ» деп жауап береді. Қызығушылықты ояту.<span style="background-color: rgb(247, 247, 247); font-weight: bold;">«Лента» </span>әдісі бойынша топқа бөлінеді.Оқушыларға қасқырларға байланысты мақал− мәтелдер беріледі. | <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e4e15c8a49b8/images/5e4e1b4a8d047.png" style="width: 50%;"></p> |
Сабақтың ортасы (25 мин) |
<p>Мағынаны тану 1-тапсырма <span style="background-color: rgb(247, 247, 247); font-weight: bold;">«Стоп кадр»</span> тәсілі. Аудионұсқаны тыңдау арқылы әрі қарай қалай болатынын өз ойларымен өрбітеді. Бағалау критерийі: •Оқулықтан оқығандары бойынша өз бетімен сипаттайды. </p><p>3 - тапсырма (6 мин) <span style="background-color: rgb(247, 247, 247); font-weight: bold;">«Кластер»</span> әдісі арқылы шығармадағы кейіпкерлерге мінездеме беру. Құрмаш Әжесі Ауыл адамдары </p> | <p><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/7-synyp/lesson/muxtar-auezov-kokserek-anggimesi" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/7-synyp/lesson/muxtar-auezov-kokserek-anggimesi</a><br></p> |
Сабақтың соңы (5 мин) |
<span style="font-weight: bold;">"Өрмекші торы"</span> әдісі арқылы сабақты бекітеді. (5 мин) Оқушылар жіпті бір– біріне лақтыру арқылы сұрақ қояды, өрмекшінің торын жасайды. | Жіп |
Рефлексия (3 мин) |
<span style="background-color: rgb(247, 247, 247); font-weight: bold;">«Екі жұлдыз, бір тілек»</span> арқылы рефлексия жасайды.Сабақтан алған әсерлерін стикерлерге жазады. | Стикерлер |
Файлдар:
Файлды ару
Көксерек
Пікірлер(0)