Екінші дүниежүзілік соғыстың қорытындылары мен сабақтары қандай болды?

АМАНЖОЛОВ МЕЙРАМБЕК АМАНЖОЛУЛЫ
АМАНЖОЛОВ МЕЙРАМБЕК АМАНЖОЛУЛЫ
Батыс Қазақстан облысы
Қарақамыс а.
КГУ «ОСШ им Б. Каратаева»
Дүниежүзі тарихы
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Екінші дүниежүзілік соғыс
Тақырып:

Екінші дүниежүзілік соғыстың қорытындылары мен сабақтары қандай болды?

25.02.2020
386
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

9.3.2.3. - Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипатын және салдарын талдау;

9.3.2.4. - Ұлы Отан соғысындағы жеңіске кеңес халқының қосқан үлесін бағалау.  

Сабақтың мақсаты:

Екінші дүниежүзілік соғыстың нәтижелері мен сабақтарын анықтау


- тарихи оқиғаны қысқа сөйлемдер негізінде түсіндіру (опоралық схемалар);

- өз көзқарастарын бір немесе бірнеше дерекке сүйеніп тұрғызу;

- тарихи оқиғаларды талдау және өткен шақпен салыстыра отырып өзгерістің мәнін анықтау;

- Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипатын және салдарын талдау  

Тілдік мақсаттар:

Лексикамен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттар:

- Айтылым: Ауызша сұрақтарға жауап береді, ойларын айтады.

- Жазылым: Сызба-кестелерді орындайды;

- Оқылым: Оқулық мәтінімен жұмыс жасайды;

- Тыңдалым: Бейнебаяннан ІІ дүниежүзілік соғыстың аяқталуы туралы мәлімет алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

- Капитуляция, агрессия, «Үлкен үштік», коалиция.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

- Суреттен нені көре аламыз?

- ІІ дүниежүзілік соғыс қай уақытты қамтыды?

- ҰОС қай уақытты қамтыды?

- Коалицияларды кімдер басқарды?

- Оған кімдер қатысты?

- Соғыстың шығу себебі неде?    

Бағалау критерийлері:

• соғыстың нәтижелері мен сабақтарын атайды;

• өз көзқарасын түсіндіреді.  

Құндылықтарды дарыту:

- Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық.

Пәнаралық байланыс:

География (Әлемнің саяси картасы); Қазақстан тарихы (ҰОС).

Бастапқы білім:

ІІ дүниежүзілік соғыстың шығу себебі туралы біледі.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(7 минут)

Сәлемдесу, оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, сабаққа сәттілік тілеуден бастау.

«Ойлан тап!».

Қима қағаздарды таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. Әр қиынды қағазда әлем елдерінің жалаулары жасырылған. (1 топ – Италия, Германия, Жапония – Үштік Одақ; 2 топ – Ұлыбритания, АҚШ, КСРО – Антанта; 3 топ – Швеция, Швейцария, Ирландия – Бейтарап мемлекеттер).  

5e54f186eada5.jpg

5e54f191dcfbf.jpg

5e54f1983cfbe.jpg

5e54f19f82108.jpg

5e54f1a6894d0.jpg

5e54f1acb4c5d.jpg

5e54f1b49c80e.jpg

5e54f1bad9863.jpg

5e54f1c1ef216.jpg

Сабақтың ортасы

(28 минут)

Топтық жұмыс.

«Ойлан, жұптас, бөліс»

1-тапсырма.

Әдіс: постер

1-топ. ІІ дүниежүзілік соғыстың барысы. 

2-топ. Ұлы Отан соғысы.

3-топ. ІІ дүниежүзілік соғыстың нәтижесі.

Дескриптор:

- Соғыстың барысы туралы баяндайды;

- Тарихи даталарды атайды;

- Тұлғаларды атайды;

- Соғыс барысындғы мемлекеттерге сипаттама береді.

ҚБ. Дескрипторды басшылыққа алып «Сэндвич әдісі» арқылы әр топ өзін бағалайды.  


2 тапсырма. (Т)

Әдіс: «Картография»

Әр топ кескін картаға алғашында топ болып бөлінгендегі жалауларды тауып орналастырады.  

5e54f2f54acf1.jpg

Дескриптор:

- Кескін картадан Ұлыбританияны тауып, тиісті жалаушаны іледі;

- Кескін картадан АҚШты тауып, тиісті жалаушаны іледі;

- Кескін картадан КСРОны тауып, тиісті жалаушаны іледі;

- Кескін картадан Италияны тауып, тиісті жалаушаны іледі;

- Кескін картадан Германияны тауып, тиісті жалаушаны іледі;

- Кескін картадан Жапонияны тауып, тиісті жалаушаны іледі;

- Кескін картадан Ирландияны тауып, тиісті жалаушаны іледі;

- Кескін картадан Швецияны тауып, тиісті жалаушаны іледі;

- Кескін картадан Швейцарияны тауып, тиісті жалаушаны іледі.    


Топтық қосымша 3 тапсырма: «Тұлғаны таны»  

5e54f34e165ff.jpg

5e54f35616e87.jpg

5e54f35c74dc0.jpg

5e54f365525e1.jpg

5e54f36e9e1fa.jpg

5e54f375496c2.jpg

Дескриптор:

- Кескін картадан Ұлыбританияны тауып, тиісті тұлғаны орналастырады;

- Кескін картадан АҚШты тауып, тиісті тұлғаны орналастырады;

- Кескін картадан КСРОны тауып, тиісті тұлғаны орналастырады;

- Кескін картадан Жапонияны тауып, тиісті тұлғаны орналастырады;

- Кескін картадан Италияны тауып, тиісті тұлғаны орналастырады;

- Кескін картадан Германияны тауып, тиісті тұлғаны орналастырады;  


Жеке жұмыс. 4- тапсырма


Plicers программасы бойынша тест жұмысы.

Оқушылардың түсінік деңгейін анықтау мақсатында тест жұмысы жүргізіледі.

1. КСРО мен Германия арасындағы шабуыл жасаспау туралы пактіге қол қойылды? А. 1937 В. 1938 С. 1939 Д.1940

2. Рейхстагқа ту тікті А. Б.Момышұлы В. Қ.Қайсенов С. Р.Қошқарбаев Д. Т.Бигелдинов

3. 1945ж. ақпанда Сталин, Рузвельт, Черчилль бас қосқан конференция өтті А. Қырымда В. Сан-Францискода С. Берлинде Д. Мәскеуде

4. 1945ж. тамыз айында АҚШ атом бомбасын тастады? А. Токио, Осака В. Киото, Кобе С. Кавасаки, Окаяма Д. Хиросима, Нагасаки

5. Екінші дүние жүзілік соғысқа қатысқан мемлекеттер саны А. 38 В. 49 С. 55 Д. 61

6. Екінші дүниежүзілік соғыс аяқталған күн: А. 1945 жылы 1 қыркүйек В. 1945 жылы 2 қыркүйек С. 1945 жылы 3 қыркүйек Д. 1945 жылы 4 қыркүйек

7. Кеңес әскерлері Берлинді қоршауға алды: А. 1945 жылы 16 сәуір В. 1945 жылы 1 мамыр С. 1945 жылы 24 сәуір Д. 1945 жылы 20 наурыз

8. Қазақстандық генерал И. Панфилов басқарған 316-шы дивизия құрамында асқан батырлық ерлік істерімен жаһанға танымал болған А. Р.Қошқарбаев В.Т.Тоқтаров С. Б.Момышұлы Д. Т. Бигелдинов

5e54f81aadb59.jpg



ҚБ. «Өзін-өзі бағалау»  


Қосымша 5 тапсырма.

Оқушыларға және студенттерге арналған bilimland.kz білім беру платформасынан ІІ дүниежүзілік соғысқа арналған тапсырмалар жиынтығы.  

5e54f42b5c921.jpg

ҚБ. Мұғалім белсене араласып отырған оқушыларды ынталандырады.

5e54f446bf9e1.png










5e54f2253187f.jpg

Сабақтың соңы

(5 минут)

SMS» әдісі:

Sli.do сайтына әр бір оқушы төмендегідей үлгіде хабарлама жібереді:

 Мен.............. БІЛЕМІН

 Мен.................. ТҮСІНЕМІН

 Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН  

5e54f498ab714.jpg

5e54f4c76fe4b.png


Кері байланыс.

5e54f4e8b6999.png

Саралау

1-тапсырма:

 «Ойлан, жұптас, бөліс»» әдісінде саралаудың қарқын, диалог және қолдау көрсету тәсілдері жүзеге асады.

2-тапсырма  «Картография» әдісінде саралаудың диалог және қолдау көрсету тәсілі жүзеге асады. Оқушыларды ойланту үшін және ойларын жинақтауға, тапсырмаларды орындауда сөзбен қолдау көрсетіп отырамын.

 3-тапсырма «Тұлғаны таны» тапсырмасында саралаудығ қолдау көрсету және диалог тәсілі жүзеге асады. Оқушылардың өздеріне сенімді болуы үшін мадақтау сөздермен қолдау көрсетіп отырамын.

4-тапсырма  «Socrative» тест жұмысы әдісінде саралаудың қорытынды тәсілін қолданамын. Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігіне көз жеткізеді.  Қосымша

5-тапсырма 


Пікірлер(0)