Ақиқатты іздеу жолында. Қалқуды бағдармалау.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар/Информатика
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
Компьютерлік ойындарды жасау
Тақырып:
Ақиқатты іздеу жолында. Қалқуды бағдармалау.
26.02.2020
74
3
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | алгоритмді сөз түрінде ұсыну ойын багдарламалау ортасында (Лого, Scratch және т.с.с.) цикл командаларын қолдану ойын багдарламалау ортасында (Лого, Scratch және т.с.с.) тармақталу командаларын қолдану |
Сабақтың мақсаты: | <p> - «Цикл» түсінігін біледі. </p><p> - Циклдық командалардын үш түрін біледі.</p><p> - Осы командаларды скриптарды жасауда қолданады. </p> |
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар цикл командаларынан құралған бағдарлама құрылымын сипаттай алады |
Күтілетін нәтиже: | Оқушының жаңа тақырыпты толық меңгеруі |
Бағалау критерийлері: | <p> - Цикл анықтамасын тұжырымдау. </p><p> - Циклдық алгоритмді сөз түрінде ұсыну</p><p> - «әрқашан» «дейін», «қайталау» циклдық командалар арасындағы айырмашылықтарды білу.</p><p> - Циклдық командаларды ойын ортасында қолдану.</p> |
Құндылықтарды дарыту: | Академиалық шынайылық, өмір бойы білім алу. |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Интербелсенді тақта |
Пәнаралық байланыс: | Математика (оқушылар координаттар жүйесімен жұмыс істейді). |
Бастапқы білім: | ойын бағдарламалау ортасы, командалар, операторлар, циклдық операторлар |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (10мин.) |
<p>Сабақ басында: Сәлемдесу. Өткен сабақ бойынша «Ойын багдарламалау ортасында (Лого, Scratch және т.с.с.) тармақталу командаларын қолдану» оқыту мақсаттарын жеткенін анықтау. </p><p> Оқушылаға берілген тапсырма: «Толық және толық емес тармақталған командаларына сай екі сценарийлерді құрып олардыдын сызбасын дәптерге сызып келу». Жұмыс нәтижелерін сыныптастарынын алдында түсінідіп баяндап беруге ұсыныс жасаныз. </p> | |
Сабақтың ортасы (25мин) |
<p> Жаңа тақырыпты түсіндіру. «Қауіпті планета» ойыны. </p><p> Оқушылар командаға бөлінеді. Мұғалім ойын шартын түсіндіреді. </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e565d7e77ea1/images/5e565e7f76c1a.png" style="width: 210px;"></p><p>Ойын мақсаты: циклдық құрылымды алгоритмді құру. Ұтымды стратегия</p><p> 1. Парақтарды жіпке қосыңыз.</p><p> 2. Мәре сызығана өтіңіз. </p><p> 3. Алғашқы қатысушысы, алғашқы парақты және кейінгі парақтарды ауыстырып басу арқылы сөреге жетеді.</p><p> 4.Жіпті тартып парақтарды сөреге жылжыту.</p><p> 5. Осы әрекеттерді барлық команда сөреге жеткенше қайталау. </p><p> Сызбаны пайдаланып сұрақтарды қойыныз.</p><p> Ойыншы сөреге жету үшін қандай әрекеттер жасау керек? </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e565d7e77ea1/images/5e565eabbaf6c.png" style="width: 226px;"></p><p>Барлық ойыншылар сөреге жету үшін қандай әрекеттер жасау керек?</p><p>Осы істелген әрекеттер бойынша цикл түсінігін қалыптастыру. </p><p>Оқулықтағы материалдарға өту. Цикл командаларының ұқсас және еркеше жақтарын табындар№</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e565d7e77ea1/images/5e565f05a7948.png" style="width: 168px;"></p><p> «Тоты құс» бағдарламасын құрыныз. Координаттар жүйесін пайдалана отырып бағдарламаны жақсартыңыз. Бағдарламаны тоты құс диагоналмен ұшатындай етіп өзгертіңіз. Оқушыларға төмендегі сұрақтарға жауап беруін сұраңыз: 1. Циклдар не үшін керек? Мүмкін жауаптар: қайталауды ұйымдастыру үшін, бағдарламаны қысқарту үшін. Циклды тармақталу операторымен алмастыруға болады ма? Мүмкін жауаптар: жоқ, олар әртүрлі әрекеттерід орындайды: тармақталу - әркет шартқа байланысты орындалса, цикл – әректтердің қайталануы. </p><p><br></p><p><br></p> | |
Сабақтың соңы (3мин) |
<p> Оқушыларға сабақ барысында не орындалғанын еске салуын сұраңыз. </p><p>Мүмкін жауаптар: </p><p>1. Цикл түсінігімен таныстық. </p><p> 2. Цикл командалырмен таныстық </p><p> 3. . Осы командаларды пайдаланып скриптер құрдық. </p><p><br></p> | |
Рефлексия (2мин) |
Рефлексия |
Файлдар:
Файлды ару
Ақиқатты іздеу жолында. Қалқуды бағдармалау.
Пікірлер(0)