27-сабақ. Жай сөйлем мен құрмалас сөйлем

Бозбаева Гульмира Сериковна
Бозбаева Гульмира Сериковна
Средняя школа №40
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
4-сынып
Бөлім:
Адами құндылықтар
Тақырып:

27-сабақ. Жай сөйлем мен құрмалас сөйлем

17.03.2020
92
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): 4.3.7.1 құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін қою
Сабақтың мақсаты:  құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін қою
Тілдік мақсаттар:  - сөйлемдердің қайсысы жай сөйлем, қайсысы құрмалас сөйлем екенін ажыратып айтады;  
Күтілетін нәтиже:  - Құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін қоя біледі. Құрмалас сөйлем екенін дәлелдей алады.
Бағалау критерийлері:  - Құрмалас сөйлемдерді жай сөйлемге айналдырып, оларды өзара салыстыра алады.
Құндылықтарды дарыту:  Өз іс-әрекетін жоспарлауға, уақытты тиімді пайдалану
АКТ-ны қолдану дағдылары:  Интерактивті тақта
Пәнаралық байланыс:  әдебиеттік оқу
Бастапқы білім:  Жай сөйлем мен құрмалас сөйлем

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(3 мин)

<p><b>&nbsp;Грамматикалық ширату:</b> Жай сөйлем болса 1 рет, құрмалас сөйлем болса 2 рет қол соғу.&nbsp;</p><p>&nbsp;Өткенді бекіту </p><p><b> «Сұрақ ілмегі» </b>әдісі бойынша алдыңғы білімді пысықтау. (сабақтың мақсатын хабарлау) </p><p> </p><p>Құрмалас сөйлемге видео&nbsp; <b>(ай-мектеп)&nbsp;&nbsp;</b><br></p><p> </p><p><br></p> &nbsp;интерактивті тақта

Сабақтың ортасы

(24 мин)

<p>&nbsp;<b>Жұппен жұмыс</b></p><p> Жұлдызшалар беріледі. 62-жаттығу. Мақал-мәтелдерді толықтырып, олардың құрмалас сөйлем екенін дәлелде.&nbsp;&nbsp;</p><p><b>&nbsp;Жеке жұмыс&nbsp;&nbsp;</b></p><p><span style="font-weight: bolder;">59-жаттығу.&nbsp;</span>Сөйлемдердің тиісті тыныс белгілерін қойып, көшіріп жаз.&nbsp;&nbsp;</p><p><b>Топпен жұмыс </b></p><p><b> І топ</b> Құрмалас сөйлемнің құрамындағы жай сөйлемнің арасына тиісті тыныс белгісін қойып, көшіріп жаз. Жай сөйлемнің баяндауышын тап. </p><p> <b>ІІ топ </b> Құрмалас сөйлемді жай сөйлемге айналдырып жаз. Оларды өзара салыстырып, айтып бер. </p><p> <b>ІІІ топ</b> Құрмалас сөйлемнің құрамындағы жай сөйлемнің арасына тиісті тыныс белгісін қойып, көшіріп жаз. Жай сөйлемнің баяндауышын тап. </p><p> <b>ІV топ</b> Суретпен жұмыс. Бір құрмалас сөйлем құрап жаз. Сөйлемнің баяндауышын тап.</p><p> <b>V топ</b> Құрмалас сөйлемнің құрамындағы жай сөйлемнің арасына қандай тыныс белгісін қойдың? Бұл қай ертегіден алынған үзінді екенін айт. </p><p> <b>VІ топ</b> Құрмалас сөйлемнің құрамындағы жай сөйлемдердің арасына тиісті тыныс белгісін қойып, көшіріп жаз. Ертегіні одан әрі жалғастырып айт.&nbsp;&nbsp;</p> &nbsp;Жұлдызша,дәптер, оқулық&nbsp;

Сабақтың соңы

(10 мин)

&nbsp;<span style="font-weight: bolder;">Жеке жұмыс</span><p>60-жаттығу. Жай сөйлемдерді құрмалас сөйлемге айналдырып жаз.&nbsp; &nbsp;</p><p><b>«Аяқталмаған тезис»</b></p><p> 1. Бір ғана тиянақты ойды білдіретін.................. деп аталады. </p><p> 2. Екі немесе одан да көп........ деп аталады? </p><p> 3. Жапалақтап қар жауды. Бұл....... сөйлем. </p><p> 4. Кішкене ғана бойы бар, Айналдырып киген тоны бар. Бұл..........сөйлем.&nbsp;&nbsp;</p> &nbsp;

Рефлексия

(3 мин)

<p>Егер оқушыға бәрі түсінікті болса, <b>леп белгісін көрсетеді(!)</b>- сабақты өте жақсы түсіндім. Егер жартылай түсінікті болса, <b>нүктені көрсетеді (.)</b> – сабақты түсіндім, әлі де толықтырулар керек.</p><p>Сабақ түсініксіз болса, <b>сұрақ белгісін көрсетеді (?) </b>– маған көмек қажет деп түрлі стикерлермен өздеріңнің түсінгендерің жайлы ойларыңды білдіріп, бағалаңдар.&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e7079b56c696/images/5e7084c0b4540.png" style="width: 271px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e7079b56c696/images/5e7084e863908.png" style="width: 286px;"><br></p> &nbsp;Стикер (леп белгісі, сұрақ блгісі, нүкте)

Пікірлер(0)