Ауырлық центрі. Зертханалық жұмыс «Пішіні дұрыс емес жазық фигураның ауырлық центрін анықтау»

Кенжегулова Фарида Адилбековна
Кенжегулова Фарида Адилбековна
Шымкент
Шымкент
СШ №62
Физика
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Күш моменті
Тақырып:

Ауырлық центрі. Зертханалық жұмыс «Пішіні дұрыс емес жазық фигураның ауырлық центрін анықтау»

17.03.2020
99
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): - жазық фигураның массалық центрін тәжірибеде анықтау
Сабақтың мақсаты: <p>Оқушылар орындай алады:&nbsp; </p><p>- ауырлық центрі ұғымын білу; &nbsp; - тәжірибе жасау арқылы пішіні дұрыс емес жазық фигураның ауырлық центрін табу; &nbsp; - геометриялық салулар арқылы жазық фигураның ауырлық центрін табу;&nbsp; - ауырлық центрі ұғымын білу;&nbsp;</p><p> - тәжірибе жасау арқылы пішіні дұрыс емес жазық фигураның ауырлық центрін табу;&nbsp;</p><p> - геометриялық салулар арқылы жазық фигураның ауырлық центрін табу; &nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: ауырлық центрі, жазық фигура, тұрақты, тұрақсыз, бейтарап тепе-теңдік, дененің тепе-теңдік шарты &nbsp; &nbsp;
Күтілетін нәтиже: оқушының жаңа тақырыпты толық меңгеруі
Бағалау критерийлері: <p>- ауырлық центрі ұғымын білу; &nbsp; </p><p>- тәжірибе жасау арқылы пішіні дұрыс емес жазық фигураның ауырлық центрін табу; &nbsp; </p><p>- геометриялық салулар арқылы жазық фигураның ауырлық центрін табу; &nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту: Оқушыларды оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, топтастыруға, құбылыстарды бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге үйрету. &nbsp; Ойды, пәндік білім мен дағдыларды құру мен дамытуға ғана емес, сонымен қатар әлеуметтік және жеке бастың маңызды тапсырмалары контексінде ғылыми мәселелерді ойлауға қабілетті ақпараттандырылған және сындарлы ойлай білетін азаматтар&nbsp; тәрбиелеу. &nbsp;
АКТ-ны қолдану дағдылары: Оқушылардың АКТ қолдану дағдыларын дамыту, Интербелсенді тақта.
Пәнаралық байланыс: Математика:&nbsp; Тікбұрышты фигураның диагоналін табу &nbsp;
Бастапқы білім: 7 сынып, 3 тоқсан: Механикалық жұмыс. Рычаг. Жай механизмдер.&nbsp;

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(10мин)

<p>Ұйымдастыру кезеңі.&nbsp; Бейнеролик көрсету «Таңғажайып тепе-теңдік»&nbsp; Бүгінгі жаңа сабақ тақырыбымен және оқыту мақсатымен таныстыру. &nbsp; &nbsp; &nbsp; Өтілген материаллды қайталау.&nbsp; Стикер түстерімен сыныпты</p><p> 3- топқа біріктіру: «Рычаг», « Блок»,«Көлбеу жазықтық».&nbsp; Әр топ сұрақтарды таңдап алады да, жауап береді:&nbsp; </p><p>1. Жай&nbsp; механизм деген не?&nbsp; </p><p>2. Қандай жай механизмдерді білесіңдер?&nbsp; </p><p>3. Рычаг деген не? Ол не үшін қоданылады?&nbsp; </p><p>4. Рычагтың қандай түрлерін білесіңдер?&nbsp;</p><p> 5. Рычагтардың тұрмыста қолданылуына мысал келтір.&nbsp; </p><p>6. Күш иіні деген не?&nbsp;</p><p> 7. Күш моменті дегеніміз не?&nbsp; </p><p>8. Күш моменті қандай шамаларға тәуелді? &nbsp; </p><p>9. Күш моментінің өлшем бірлігі қандай?&nbsp;</p><p> 10. Рычаг қандай шарт орындалғанда&nbsp; тепе-теңдікте бола алады?&nbsp; </p><p>11. Блок деген не? Оның қандай түрлері бар?Олардың айырмашылықтары неде?&nbsp;</p><p> 12. Көлбеу жазықтық не үшін қажет?&nbsp;</p><p> 13. Көлбеу жасықтықтың пәкі қалай анықталады?&nbsp;</p><p> 14. «Механиканың алтын ережесі» қалай тұжырымдалады? &nbsp;&nbsp; </p><p>Осы сұрақтардың жауабын ауызша сұрап, дұрыс жауапты&nbsp; 1 балл деп есептеп, топты бағалау &nbsp; &nbsp; Қалауы бойынша қатыстыру арқылы&nbsp; оқушылармен бірге бірнеше қарапайым тәжірибелер жасау.&nbsp; «Маңдайдағы басбармақ»&nbsp; «Едендегі монетаны алу»&nbsp; «Қабырғаға аяқты көтеру»&nbsp; «Еденнен орындықты жоғары көтеру, аяғын бүкпей» &nbsp;</p><p><br></p> <br>

Сабақтың ортасы

(25мин)

<p>Машинаның масса&nbsp; туралы бейнекөрсетілімді көрсету және оқушылардың пікірін тыңдау, өзара пікірталас орнату:&nbsp;</p><p> <a href="https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/ehnergiya/lesson/tepe-tengdik-kui-i-auyrlyq-czentri" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/ehnergiya/lesson/tepe-tengdik-kui-i-auyrlyq-czentri</a></p><p>&nbsp; - машина қисайған кезде массасын жоғалтады.</p><p>&nbsp;- машина тік кетіп бара жатқанда ауырлық күші тік төмен&nbsp; жер центріне қарай бағытталады, ал қисайған кезде ауырлық күшінің бағыты өзгереді т.с.с&nbsp;</p><p> Тұжырымдама: Дененің тепе-теңдікте тұруы оған түсірілген барлық күштердің қосындысы нөлге тең болатынын және осы дененің айналу осіне қатысты алынған күштер моменттерінің&nbsp; қосындысы да нөлге тең болатынын білдіреді. &nbsp; Кез келген пішінді дене көптеген бөліктерден тұрады&nbsp; деп қарастыруға болады. Оның әр&nbsp; бөлігіне ауырлық күші түседі. Денеге әсер ететін сол ауырлық күштерінің қосындысы&nbsp; қорытқы ауырлық күші болып табылады.&nbsp; Қорытқы ауырлық күші түсетін нүкте ауырлық центрі немесе массалар центрі деп аталады.&nbsp; Мұғалім бір пішіні дұрыс емес және пішіні дұрыс &nbsp; картоннан жасалған&nbsp; екі жазық фигуралардың массалар центрін қалай табуға болатынын көрсетеді. </p><p>Саралап оқыту. Оқушыларға бейнематериалды&nbsp; жаңа материалды бекіту мақсатында көрсету. &nbsp; &nbsp; оқушылар үшін ережені қайталау&nbsp; Картоннан дұрыс емес формалы денені қырқып әр оқушыға алдын-ала дайындап қою. &nbsp; &nbsp;</p><p>&nbsp; Зертханалық жұмыс &nbsp; «Пішіні дұрыс емес жазық фигураның ауырлық центрін анықтау» &nbsp;&nbsp; Жұмыс барысы: </p><p>&nbsp;<img style="width: 131px;" src="/uploads/lesson_plans/5e708af46bcc5/images/5e70a81c64040.png"></p><p>1. Дұрыс емес формалы дененің тесігінен штативке&nbsp; іліп, тепе-теңдікке келтіріңдер.&nbsp;</p><p> 2. Жіпке байланған жіпті оның үстіне іліп, жіптің фигурамен ең төменгі жанасу нүктесін белгілеңдер.&nbsp; </p><p>3. Денені басқа тесігінен іліп, тәжірибені қайталаңдар.&nbsp; </p><p>4. Кем дегенде үш рет қайтала да денені штативтен шешіп алыңдар.</p><p>&nbsp; 5. Әр тәжірибе үшін іліну нүктесі мен сол нүктеге сәйкес жанасу нүктесімен қосыңдар.</p><p>&nbsp; 6. Сызықтардың қилысу нүктесі арқылы&nbsp; ауырлық центрін анықтап, сол нүкте&nbsp; қарындаштың ұшында болатындай етіп, денені горизонталь орналастырып, дененің құламайтынына көз жеткізіңдер. &nbsp; </p><p>7. Басқа денелер үшінде ауырлық центрін табыңдар.&nbsp; Саралап оқыту: оқушыларға бірнеше тік төртбұрыштардан құралған фигураның ауырлық центрін табуды ұсыну. &nbsp;</p><p><img style="width: 203px;" src="/uploads/lesson_plans/5e708af46bcc5/images/5e70a8a584b4c.png"><br></p><p>Сапалық есептерді шешу. Bilimland.kz&nbsp; ресурсымен жұмыс.&nbsp; <a href="https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/ehnergiya/lesson/tepe-tengdik-kui-i-auyrlyq-czentri" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/ehnergiya/lesson/tepe-tengdik-kui-i-auyrlyq-czentri</a><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/ehnergiya/lesson/tepe-tengdik-kui-i-auyrlyq-czentri" target="_blank"></a></p><p>1. Цирк әртісі арқанмен&nbsp; жүрген кезде, неге қолына таяқ алып жүреді?</p><p>&nbsp; 2.&nbsp; Ауыр жүк көтерген жұмысшы неге иіліп, басын алға қарай созады?&nbsp;</p><p> 3. Неге орындықтан көтерілген адам иіліп барып тұрады?&nbsp;</p><p> 4. Автомашиналар мен велосипедтерде тежегішті&nbsp; неге алдыңғы дөңгелектен гөрі артқы дөңгелекке қойған ыңғайлы?&nbsp; </p><p>5. Неге шөп таситын ауыр жүк көлігіне, қар таситын ауыр жүк көлігіне қарағанда, көше қиылысында бұрылу оңай болады? &nbsp;</p><p><br></p><p>&nbsp; </p><p><br></p><p>&nbsp;</p> <p>&nbsp;&nbsp; Қажетті құралдар: әр түрлі формалы 3 жазық фигуралар, штатив – 1, &nbsp;</p><p> болт – 1, &nbsp; жүгі бар жіп – 1, карандаш – 1, </p><p>сызғыш – 1 &nbsp; &nbsp;</p>

Сабақтың соңы

(2мин)

&nbsp;Үйге тапсырма: «Ауырлық центрі» тақырыбын оқу. <br>

Рефлексия

(3мин)

<p>Сабақты қорытындылау. Рефлексия: «Термометр» (оқушылар шкалаға белгі қойып, сабақтағы іс-әрекетін бағалайды)&nbsp;</p><p><img style="width: 69px;" src="/uploads/lesson_plans/5e708af46bcc5/images/5e70a906d4d79.png"><br></p> <br>

Файлдар:

Файлды ару Ауырлық центрі. Зертханалық жұмыс «Пішіні дұрыс емес жазық фигураның ауырлық центрін анықтау»

Пікірлер(0)