Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу.

Тлеуова Айгуль Сериковна
Тлеуова Айгуль Сериковна
Акмолинская область Сандыктауский район
село Мадениет
Мадениетская СШ
Математика
Сынып:
3-сынып
Бөлім:
Аудан. Шамалар
Тақырып:

Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу.

17.03.2020
438
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>3.1.3.1 Ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алу; </p><p> 3.3.1.3 Шаршы,тіктөртбұрыш ауданы формуласын: S=а*а, ( S=a2), S=a·b шығарып алу және қолдану;</p><p> 3.1.3.2 см², дм², м² өлшем бірліктерін пайдаланып, ұзындықтарын өлшеу.&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: <p>Барлық оқушылар үшін: • Сабақ соңында ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алады. </p><p> Бірқатар оқушылар үшін: • Тіктөртбұрыштың S=a·b, шаршының S=a2 ауданын табуға формуласын құрастырады және қолдана алады. </p><p> Кейбір оқушылар үшін: • Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу формуласын қалай құрастыруға және қолдануға болатынын түсіндіре алады.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: Периметр, аудан, формула, сантиметр, метр, дециметр
Күтілетін нәтиже: Оқушылар өздігінен төртбұрыш пен шаршының ауданын таба алады; формуларын дұрыс қолдана алады.
Бағалау критерийлері: Оқушылар тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу формуласын қалай құрастыруға және қолдануға болатынын түсіндіре алып, есептесе, мақсатқа жетеді.
Құндылықтарды дарыту: Сабақ барсында оқушылардың бір – бірін тыңдау, көмектесу, бірлесіп тапсырма орындау, диалогтық сөйлесу мәдениеті қалыптасады.
АКТ-ны қолдану дағдылары: Математика CD-диск+bilim land, iMektep.kz (видео, тест, «дұрыс-дұрыс емес» ойыны).
Пәнаралық байланыс: Көркем еңбек, музыка, АКТ
Бастапқы білім: Аудан туралы тұрмыстық түсінік.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(3 минут)

<p>&nbsp;<b>Блум таксаномиясы (жіңішке сұрақтар).</b>&nbsp; «Бармақпен» бағалау жүргізіледі. Мына төмендегі сұрақтарға қарап , егер дұрыс болса «иә» деп, дұрыс болмаса «жоқ» деп жауап&nbsp;береді.</p><p> а=9cм&nbsp; S=81см2;&nbsp; а=7см&nbsp; Р=14 см;&nbsp; (58-58)•6=6 ;&nbsp; &nbsp;2сағ=60мин ;&nbsp; 700см=70дм;&nbsp; &nbsp; &nbsp; 6ц=6кг .&nbsp; &nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(30 минут)

<p>- Мына фигура туралы не айтуға болады?</p><p> - Бұл –шаршы. Оның барлық қабырғалары тең, АК=ОМ= АО = КМ.</p><p> - Ауданы S = 8 · 8 = 64 см² - S = a · a – формуласы, демек S=а², сондықтан а-ны екі бірдей сан деп қарастырамыз. </p><p> - Ал мына фигура туралы не деуге болады? </p><p> - Бұл- тіктөртбұрыш. Оның қарама-қарсы қабырғалары тең.</p><p> - АВ=DС, AD=BС. - Ауданы S = 6 · 3 = 18 см² - S=a*b – формуласы, демек оның іргелес жатқан екі қабырғасының көбейтіндісіне тең.&nbsp;&nbsp;</p><p><b>Оқушының өзіндік жұмысы.</b> (Т.Ж) СD дисктағы тапсырманы орындайды. Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын мен периметрін табады және өлшем бірліктерін жазады. </p><p>Критерийлер: -Формуларын дұрыс анықтау; </p><p> -Формуланы дұрыс қолдана отырып, есептеу;</p><p> -Аудан мен периметрін өлшем бірліктерін дұрыс таңдап жазу.</p><p> S=a*b&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; P=(а+ b)/2&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;S=10*8=80 см²&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; P=(10+8)*2=36 см </p><p> Бейнефильм көрсету. «Аудан дегеніміз не?»&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p><b>Мұғалімнің нұсқаулығымен орындалатын тапсырмалар.</b>&nbsp; Тест. (берілген төрт жауабынан, бір жауап дұрыс). Ұзындығы 8 см, ені 3 см болатын тіктөртбұрыштың ауданын көрсетіңіз. </p><p> Ауданы 27 шаршы см, ұзындығы 9 см тіктөртбұрыштың енін табыңыз.</p><p> Ауданы 36 шаршы сантиметр болатын шаршының қабырғасының ұзындығын көрсетіңіз.</p><p> Қабырғасының ұзындығы 7 см болатының шаршының ауданын көрсетіңіз. Ауданы 45 шаршы сантиметр, ені 5 см болатын тіктөртбұрыштың ұзындығын табыңыз. </p><p> Ұзындығы 8 см, ені 4 см болатын тіктөртбұрыштың ауданын көрсетіңіз.&nbsp; &nbsp;</p><p><b>Сергіту сәті </b>«Пішіндер»&nbsp;</p><p><b>Оқушының өзіндік жұмысы.</b>&nbsp; (Ж.Ж) Саралау тапсырмалары.</p><p> 1.Қабырғасы 3 см болатын шаршы сыз. Ауданын тап.</p><p> Бағалау критерийлері: - Қабырғасы 3 см болатын шаршы салады; </p><p> - Формуласын жазады; </p><p> - Ауданын табады. </p><p> 2.Тіктөртбұрыштың белгісіз мәндерін тап. Кестеде боялған мәндері бойынша тіктөртбұрышты сыз.</p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>а</td><td>2 м</td><td>6 см</td><td><br></td></tr><tr><td>в</td><td>4м&nbsp;</td><td><br></td><td>9 дм&nbsp;&nbsp;</td></tr><tr><td>S</td><td><br></td><td>24 см²</td><td>36 дм²&nbsp;</td></tr><tr><td>P</td><td><br></td><td><br></td><td><br></td></tr></tbody></table><p><br></p><br><p> Бағалау критерийлері: -Тіктөртбұрыштың ауданын табады; </p><p> -Тіктөртбұрыштың периметрін табады; </p><p> -Тіктөртбұрыштың енін табады; </p><p> - Тіктөртбұрыштың ұзындығын табады; </p><p> -Кестедегі боялған мәндері бойынша тіктөртбұрыш салады.&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p> <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e70b6ffa7454/images/5e70b9adaa2d1.png" style="width: 34px;">СD диск, Оқулық&nbsp; &nbsp;</p><p>iMektep.kz&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p>https://youtu.be/C336t_dqsgs&nbsp; &nbsp; &nbsp;<br></p>

Сабақтың соңы

(2 минут)

<p><b>«Дұрыс-дұрыс емес» ойыны.</b>&nbsp; Аудан дегеніміз – фигуралардың сыртқы беті (-); Тіктөртбұрыштың ауданы ұзындығы мен енінің көбейтіндісіне тең (+);</p><p> Шаршының ауданы қабырғасының ұзындығының төртке көбейтіндісіне тең (-); Кейбір төртбұрышқа ұқсас фигуралардың ауданын оны тіктөртбұрышқа толықтыру арқылы табуға болады (+); </p><p> Ауданның өлшем бірліктері: шаршы сантиметр, шаршы метр, шаршы шақырым (+).&nbsp;&nbsp;</p> iMektep.kz&nbsp;&nbsp;

Рефлексия

(5 минут)

<p>&nbsp; &nbsp;<b>«Құпия хат»</b> әр түрлі фигуралар тізбегі оқушыларға таратылады.&nbsp;</p><p> 1. Сабақта қандай бөлімді қарастырдық? </p><p> 2. Оқу мақсатына жету үшін біз қандай іс –әрекеттер жасадық?</p><p> 3. Сөздік қорын қандай жаңа сөздермен толықтырдық? </p><p> 4. Жеке жұмыс қаншылықты қиын болды? </p><p><b> «Жетістік»</b> баспалдағы.&nbsp;</p> Үлестірме қағаз&nbsp;&nbsp;

Пікірлер(0)