§19.Жасауша қабырғасы және оның қызметі
Биология
Сынып:
10-сынып
Бөлім:
Жасушалық цикл
Тақырып:
§19.Жасауша қабырғасы және оның қызметі
23.12.2019
123
3
Оқу мақсаты | Жасушаның құрылысы мен қызметін талдау,нақты зерттеу,тірі ағза үшін маңыздылығын білу. |
Сабақ мақсаттары | Барлығы: Жасуша- тірі ағзаның құрам бөлігі екенін түсінеді, қызметін біледі. Көпшілігі: Жануар мен өсімдік жасушасын салыстыру арқылы ұқсастығы мен айырмашылығын айыра алады.Маңыздылығын түсінеді. Кейбіреуі: Жасуша туралы қосымша ақпарат алады.Үш тілде айта алады.Ғылымға деген көзқарас қалыптасады. |
Бағалау критерийі | Жасушаның құрылысын дұрыс зерттеді, Жасуша органойдтарын анықтай алды Зерттеу жұмысында қателіктер болды, Жасуша органойдтарын анықтай алмады |
Ойлау дағдыларының деңгейлері | <p> <img src="/uploads/lesson_plans/5e004bb31f8c2/images/5e004c5bbdc37.png" style="width: 25%;"> </p> |
Тілдік мақсаттар | <p> Пәнге тән терминология: </p><p> Қазақша Орысша Ағылшынша </p><p> Жасуша Клетка Cell </p><p> Микроскоп Микроскоп Microscope </p><p> Ядро Ядро Nucleus </p><p>Митохондрия Митохондрия Mitochondria</p><p> Гольджи аппараты Аппарат Гольджи Golgi apparatus </p><p> Эндоплазмалық тор Эндоплазматический Endoplasmic reticulum </p><p> ретикулюм</p><p> Лизосомалар Лизосомы Lysosomes </p><p> Вакуоль Вакуоль Vacuole </p><p>Хромосома Хромосома Chromosome </p><p><br></p> |
Құнд. дарыту | 4,6-құндылықтарды индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу бағыты |
АКТ | Компьютер,презентация, |
Пән аралық байланыстар | Тарих:жасушаның,микроскоптың ашылу тарихы. Ағылшын тілі: терминдер,анықтамалар ағылшын тілінде. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (3мин) |
<p> Ұйымдастыру. Психологиялық жағымды орта құру. </p><p> Амандасу,оқушылардың көңіл-күйлерін « Бармақ» әдісі арқылы сұрау,түгендеу, оқушылардың сабаққа дайындығын бақылау.</p><p> 1. Жасушаны зерттейтін ғылым ? </p><p> 2. Жасуша …. арқылы көбейеді?</p><p> 3. Жасушаның сыртқы қабығы қалай аталады? </p><p> 4. Цитоплазманың түп негізі ? </p><p> 5. Эндоплазмалық торды ашқан ғалым ? </p><p> 6. Ішкі тор тәрізді аппарат? </p><p> 7. Фагоцитозға қабілетті лейкоцит жасушаларында көп мөлшерде кездесетін органоид? 8. Энергия көзі АТФ молекуласын синтездейтін органоид </p> | |
Сабақтың ортасы 3мин Білу 5мин Түсіну 7мин Қолдану 7 мин Талдау 5мин |
<p> Сабақтың жоспарымен таныстырып өтейін. Видео көрсету 2мин <a href="https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/zhasusha-ahzalardyng-tirshilik-birligi/zhasushanyng-qurylymy-men-atqaratyn-qyzmeti/lesson/yadro-onyng-qurylysy-zhane-atqaratyn-qyzmeti" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/zhasusha-ahzalardyng-tirshilik-birligi/zhasushanyng-qurylymy-men-atqaratyn-qyzmeti/lesson/yadro-onyng-qurylysy-zhane-atqaratyn-qyzmeti</a></p><p> Сабақтың кезеңдері білім мақсатына жету,сондықтан да сабағымыздың мақсатын «Білім пирамидасы» деп атадық.Алдарыңызда пирамида суреті берілген.Пирамида 6 кезеңнен тұрады.Әр кезеңнің тапсырмалары бар,тапсырмаларды топпен орындаймыз. Бағалау парағы ілулі тұр. </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e004bb31f8c2/images/5e0051dce0d1c.png" style="width: 25%;"> <br></p><p>Биологиялық терминалогияларды үш тілде оқу</p><p> Терминдерді оқушылар кезектесіп оқып шығады. </p><p> Қалыптастырушы бағалау: шапалақтау әдісі арқылы </p><p> (1 рет-әлі түсініксіз, 2-рет- түсінікті) «^»-дұрыс, «-»-қате </p><p> 1 топ </p><p> • Жасуша - барлық тірі организмдердің ең кіші өлшем бірлігі.</p><p> • Жасушалар бөліну арқылы көбейеді.</p><p> • Эукариоттар мен прокариоттар құрылысы мен қызметі жағынан ұқсас. </p><p> • Адамда 46 хромосома бар. </p><p> • Пластидтер барлық организмдердің жасушаларында кездеседі.</p><p> • Грекше «карион» жасуша деген мағынаны білдіреді.</p><p> 2 топ • </p><p>Прокариотты организмдердің фототрофты тобы (цианобактериялар) көк-жасылбалдырлар деп аталады.</p><p> • Қабықшаның өте жұқарған жерін саңылау деп атайды.</p><p> • Вакуольдер тек өсімдік жасушасында кездеседі. </p><p> • Хромопластарда әртүрлі-сары, қызыл, қоңыр, т.б. түсті пигменттер болады. Мына сөйлемді толтырыңдар. </p><p>1 топ </p><p> • Ядроның негізгі сұйықтығы…………………………деп аталады. </p><p> • .......................... тек өсімдік жасушасында кездеседі. </p><p> • ................. тұқымқуалау…………………….жазылған.</p><p> • Липидтердің ішінде табиғатта көп таралғаны ..... </p><p> • Хромопластарда әртүрлі - сары, қызыл, қоңыр, т.б. түсті ..................болады. </p><p> 2 топ </p><p> • Жасуша терминің ……….жылы………….………….енгізді. </p><p> • Жасуша ………………..бөлінуі арқылы көбейеді. </p><p> • Пластидтерге ………………………………………………….жатады. </p><p> • Жасуша дегеніміз ................................................................................... </p><p>2.Кестені толтыру(көрінген органойдтарға + таңбасын қою) </p><p><b> Жасуша Цитоплазма Ядро Жасуша қабықшасы/ мембранасы Пластидтер </b></p><p>Жануар</p><p> Өсімдік </p><p>1. 10-слайд..</p><p>Тапсырма.«Дұрыс + және бұрыс-»</p><p> Слайдта берілген жасуша суретін басу арқылы,берілген жауаптарын анықтау Қалыптастырушы бағалау: Мұғалімнің мадақтауы «Жарайсыңдар!!!» «Өте жақсы » т.б.</p><p> 11-слайд</p><p> «Сөйлемді толықтыр және қазақшаға аудар»</p><p> Each part of a cell has a different job </p><p> The smallest parts of animals and plants </p><p> All plants and animals are made up of tiny bits called________. </p><p>a________________ which controls what happens in a cell. </p><p> _________________ where most chemical reactions take place. </p><p> a_______ _________ which controls what goes in and out of a cell.</p><p> ______________ filled with cell sap(water,salts, and sugars) Plant cells also have a cell _____________ and a __________ </p><p> 12-слайд Answer All plants and animals are made up of tiny bits called Cells. a nucleus which controls what happens in a cell. cytoplasm where most chemical reactions take place. </p><p> Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? </p><p> 1: </p><p> 2: </p><p> Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? </p><p> 1: </p><p> 2: </p><p> Осы сабақтың барысындағы сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? </p> | <p> <img src="/uploads/lesson_plans/5e004bb31f8c2/images/5e00513a1c763.png" style="width: 84px;"></p><p>Bilimland.kz </p><p>Биология термин сөздерінің кестесі Топқа тапсырмалар Бейнекөрсетілім: Микроскоп Микроперпарат дайындайтын құралдар Екі топқа нұсқаулық </p> |
Файлдар:
Файлды ару
§19.Жасауша қабырғасы және оның қызметі
Пікірлер(0)