Программалық қамтамасыз ету

Темірбекқызы Баршагүл
Темірбекқызы Баршагүл
Ақтөбе
Бөгетсай
Бугетсайская школа-гимназия
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар/Информатика
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Ақпарат және оны өңдеу
Тақырып:

Программалық қамтамасыз ету

23.12.2019
264
PDF жүктеу WORD жүктеу
Сабаққа негізделген оқу мақсаты <p>5.1.2.1 -« программалық қамтамасыз ету » ұғымын түсіндіру</p><p><br></p><p><br></p>
Сабақ мақсаттары <p>-Программалық қамтамасыз ету ұғымын түсінеді;</p><p> -Операциялық жүйе туралы түсінік алады;</p><p> -Операциялық жүйенің логотипін ажырат аалады.</p>
Бағалау критрерийі <p>-«Бағдарламалық қамтамасыз ету» ұғымына анықтама береді</p><p> -Компьютерлік бағдарламалардың бағдарламалық қамтамасыз ету типін анықтайды</p>
Тілдік мақсат <p>-«Бағдарламалық қамтамасыз ету» ұғымына анықтама береді </p><p>- түрлі формада ұсынылған ақпаратқа мысалдар келтіре алады.&nbsp;</p>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(3 минут)

<p><i>І Ұйымдастыру кезеңі (психологиялық ахуал орнату)</i></p><p> Топқа бөлу <b>«Атасының баласы...»</b> Сыныптағы ата - әжелерінің балаларын шығарып (оқушы санына қарай) қалай еркелететіндігіне байланыста лидер тағайындап сан аралық санамақ секілді оқушылар сыныптастарын еркелетеді. Мысалы: қошақан, құлыншақ, қошақан, құлыншақ... Осылайша әр лқушы өзі еркелеткен сыныптасының тобына барады.</p><p> 1топ -</p><p> 2топ –</p><p><br></p>

Сабақтың ортасы

(20 минут)

<p><i>ІІ Үй тапсырмасын тексеру</i> <b>«Данышпан үкі» </b>Оқушылар үлестірілмелі қағаздарда көрсетілген өткен тақырыпқа байланысты термин сөздерге түсіндірме жүргізеді.</p><p>- Клод Шеннон </p><p>-Ақпаратты жеткізу жылдамдығы </p><p>-Мәтіндік хабардың ақпараттық көлемі </p><p>-Ақпараттың өлшем бірліктері </p><p>-Кб пен Мб айырмашылығы мен ұқсастығы</p><p> </p><p><i>ІІІ Жаңа тақырыпты ашу</i> <b>«Адасқан әріптер» </b>Әріптерден сөз құрастырады: <u>«П Р О Г Р А М М А Л Ы Қ&nbsp; Қ А М Т А М А С Ы З Е Т У»</u></p><p><u> </u></p><p><i>IV Жаңа тақырыпты түсіндіру</i> </p><p>Жаңа тақырыптың материалын интерактивті тақта арқылы көрсетемін. Компьютер іске қосылған соң , ол жүктелгенге дейін біраз күту керек екенін білесіңдер. Бұл компьютерге&nbsp;жүйелік программалық жабдықтаманы&nbsp;жүктеу үшін уақыт керек екенін білдіреді. Жүйелік ПЖ –ға мына программалар жатады : <b>Операциялық жүйе</b>-ол компьютердің қондырғылары мен&nbsp;программалық&nbsp; жабдықтамаларының жұмысын басқарады. Операциялық жүйені өндіріс орнының директоры мен салыстыруға болады. <b>Драйверлер</b>&nbsp;– компьютерге қосылған түрлі құрылғылардың жұмыс істеуі үшін қажетті программалар. Мәселен, компьютерге жаңа принтер қостық делік. Операциялық жүйе осы принтермен жұмыс істеуі үшін оған программа-драйвер керек. Драйверді- құрылғының компьютермен араласу тілі десек болады. Әдетте құрылғылардың драйверлері олармен бірге дискілерге жазылып таратылады. <b>Утилиталар</b>&nbsp;– компьютерге мұрағаттау, дискілердегі ақпараттың бұзылмауын тексеру, қажетті файлдарды іздеу сияқты қызметтер көрсететін шағын программалар. </p><p><i>V Топтық жұмыс:</i> </p><p> 1топ: -Жүйелік программалық жабдықтамаға қандай программалар кіреді?</p><p> Операциялық жүйе деген не? </p><p> 2топ:-Қолданбалы жүйелік программалар дегеніміз не? </p><p>Қолданбалы программаларға қандай программалар кіреді? Практикалықжұмыс 1-Тапсырма 1.Көрсетілген компьютерлік бағдарламаларды қамтамасыз ету типіне сәйкес бөліп жазыңыз.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e0072e7e407f/images/5e00791e4544f.png" style="width: 50%;"></p><p><br></p>

Сабақтың соңы

(17 минут)

<p><i style="">VI Сабақты бекіту </i><b>«Ұшақ»</b> әдісі ұшақтың қанатына жаңа тақырып бойынша сұрақтар жазып екі топ өзара ұшақты ұшырып, алмасады және өзіне ұшып келген сұраққа жауап береді.</p><p><i>VIІ Кері байланыс </i><b>«Мұғалімге жеделхат»</b> әдісі сабақ барысында түсініксіз болған ақпараттар мен сабақтағы ұнамды сәттерді конвертке түсіріп, почта жәшігіне салады.</p><p><i>VIІ Үй тапсырмасын беру</i></p><p><i>74 бет «Талдау» деңгейі бойынша салыстырма жүргізіп келу.</i></p>

Қосымша ақпарат

&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;

Пікірлер(0)