Құрылықта, шөлде, тұщы және тұзды суларда тiршiлiк ететiн тiрi ағзалардың зат алмасудың соңғы өнiмдерi. Құрамында азоты заты бар органикалық заттардың ыдырау өнiмдерi Аммиак, несепағар, зәр қышқылы
Биология
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Бөліп шығару
Тақырып:
Құрылықта, шөлде, тұщы және тұзды суларда тiршiлiк ететiн тiрi ағзалардың зат алмасудың соңғы өнiмдерi. Құрамында азоты заты бар органикалық заттардың ыдырау өнiмдерi Аммиак, несепағар, зәр қышқылы
24.12.2019
127
3
Осы сабақта қол жеткiзiлетiн оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сiлтеме) | 9.1.5.5 – әртүрлi ағзалардың мекен ету ортасы мен зат алмасудың соңғы өнiмдерi арасындағы байланысты орнату |
Сабақтың мақсаты | <p>Барлығы:Құрылықта, шөлде, тұщы және тұзды суларда тiршiлiк ететiн тiрi ағзалардың зат алмасудың соңғы өнiмдерiмен танысу </p><p> Көпшiлiгi: Құрамында азоты бар органикалық заттардың ыдырау өнiмдерiн бiр-бiрiмен ажырату </p><p> Кейбiреуi: Тiрi ағзалардың зат алмасу өнiмдерiн сәйкестендiру </p> |
Бағалау критерийi | <p>-Құрылықта, шөлде, тұщы және тұзды суларда тiршiлiк ететiн тiрi ағзалардың зат алмасудың соңғы өнiмдерi сипаттайды; </p><p> -Құрамында азоты бар органикалық заттардың ыдырау өнiмдерiн бiр-бiрiмен ажыратады; </p><p> -Тiрi ағзалардың зат алмасу өнiмдерiн сәйкестендiредi; </p> |
Тiлдiк мақсаттар | <p>Пəнге қатысты сөздiк қор мен терминдер: Аммиак, несепағар, зәр қышқылы. </p><p> Оқытудың тiлдiк мақсаты: Терминдiк сөздерге анықтама бередi с-з дағдылым арқылы әртүрлi ағзалардың мекен ету ортасы мен зат алмасудың соңғы өнiмдерi арасындағы байланысты түсiндiредi. </p><p> Жазылым дағдысы: Терминдiк сөздердiң анықтамаларын жазып алады. </p> |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы |
<p><span style="background-color: rgb(206, 198, 206);">I.Ұйымдастыру кезеңi </span></p><p><span style="background-color: rgb(206, 198, 206);"> Оқушылармен сәлемдесу </span></p><p>Оқушыларды түгелдеу. </p><p>Оқу құралдарын байқау </p><p> Психологиялық ахуал қалыптастыру: <b><i>«Шапалақ» әдiсi (БЕЛСЕНДI ОҚЫТУ ӘДIСI) </i></b></p><p> Мақсаты: Бiр-бiрiне қарым қатынас, көңiл күйлерiне байланысты. </p><p> Бiр-бiрiмiздi тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз!</p><p> Ұйымшыл боламыз десек 2 рет</p><p> Белсендiлiк танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!</p><p><b> «Ыстық орындық»</b> стратегиясы 8-7 сыныпта өткен тақырып бойынша не бiлетiн анықтаймыз.</p><p> 1.Құрлықта қандай жануарлар тiршiлiк етедi?</p><p> 2.Зат алмасу өнiмдерi қандай? </p><p> 3. Айырмашылықтары қандай? </p><p><b> Дескриптор:</b> - Құрлықта жануарларды анықтайды </p><p> -Зат алмасу өнiмдерiмен атайды</p><p> - Айырмашылықтарын атайды </p><p><b> ҚБ:</b> Мұғалiмнiң мадақтауы: Керемет! Жақсы!</p><p> Сабақтың тақырыбымен таныстырамын. Сурет арқылы тақырыпты ашамын. </p><p> Сабақ мақсаттарынмен, бағалау креитериларды құрастырады. «Қима қағаздар» ақылы топқа бөлiнедi. </p> | «Шапалақ» әдiсi |
Сабақтың ортасы |
<p><b>1-тапсырма «Ойғa шaбуыл</b>» стрaтегиясы Бeрiлген кeстeгe сәйкeс жaнуaрлaрдың aтaуын жaзыңыздap..(алдыңғы бiлiмдерiмен байланыстыру)<br></p><p> Жұмыс түрi: Жeke жұмыc (Сaралау тапсырма, дерекөз,Диалог және қолдау көрсету,бағалау) </p><p> Құрлықта жануарлар Шөлде Тұзды және тұщы суларда</p><p><b> Дескриптор: </b> -Жануарлардың атауын толық жазады</p><p> ҚБ: Мұғлiмнiң мадақтауы: Керемет! Жақсы! </p><p> «Бұзық телефон» ойыны (Сергiту сәтi ) Дұрыс тындалым, айтылымға бағыттау. Оқушыларды дұрыс тындауға ынталандырады.</p><p> Сергидi. Шаттық шеңберге тұрып бастаушы келесi адам құлағына бiр сөз сыбырлайды соңында бастаушыға қайта келгенде сол сөз жету керек, кейiн сөздi ауыстырып жiберген адам анықталады.</p><p><b> 2-Тапсырма</b>. Берiлген мәтiндi оқып топта талқылайды отырып постер қорғаңыздар. <b>«Өрмекшi» әдiсi</b> арқылы постер қорғау </p><p> Жұмыс түрi:Топпен жұмыс (Саралау жiктеу,дерекөз,қарқын,диалог және қолдау,бағалау) (фигура арқылы 3 топқа бөлiнедi) </p><p> 1-топ Құрлықта жануарлар зат алмасу өнiмдерi</p><p> 2-топ Шөлдегi жануарлар зат алмасу өнiмдерi </p><p> 3- топ Тұзды және тұщы сулардағы жануарлардың зат алмасу өнiмдерi</p><p><b> Дескриптор</b> </p><p> - Құрлықтағы жануарлар зат алмасу өнiмдерiн түсiндiредi </p><p> - Шөлдегi жануарлар зат алмасу өнiмдерi таныстырады</p><p> -Тұзды және тұщы сулардағы жануарлардың зат алмасу өнiмдерiн анықтайды. <b>Қалыптастырушы бағалау:«Қақпа» әдiсi </b>арқылы өзара бағалау </p><p><b> Алтын қақпа:</b>Мәтінді түсініп оқыған.Постер ақпарат толық қамтылған. Басқаларға жүйелері түрде </p><p><b> Күмiс қақпа:</b>Мәтіндігі жартылай жазған.Мәтіндегі негізгі ақпарат толық қамтылмаған.Ақпаратты жеткізуде қиналады</p><p><b> Темiр қақпа:</b>Мәтінді түсініп оқымаған .Берілген ақпаратты басқаларға түсіндіре алмады<b>. </b></p><p><b> </b><b>3-тапсырма</b>.Тiрi ағзалардың құрамында азоты бар органикалық заттардың ыдырау өнiмдерiн сәйкестендiру</p><p><b> «Жұптас- ойлан –бөлiс»</b> стратегиясы Жұмыс түрi: </p><p><b>Жұппен жұмыс</b> (Саралау жiктеу,дерекөз,қарқын,диалог және қолдау,бағалау) </p><p> </p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>Соңғы өнiмдер </td><td><p>Жануарлардың атаулары </p></td></tr><tr><td><p>Аммиак </p><p> Несепағар </p><p> Зәр қышқылы </p></td><td><p>1. Қосмекендiлер </p><p> 2. Құстарда </p><p> 3. Сүйектi балықтар</p><p> 4. Кесiрткелер </p><p> 5. Сүтқоректiлер</p><p> 6. Акула </p></td></tr></tbody></table><p> <b>Дескриптор </b></p><p> - Соңғы өнiмi аммиак бөлетiн жануарларды анықтайды</p><p> - Қандай жануарлар соңғы өнiмдерi несепағар бөлетiн белгiлейдi</p><p> - Соңғы өнiмi зәр қышқылы бөлетiн жануарларды анықтайды.</p><p><b>Қалыптастырушы бағалау: </b>. «Бiлiм қоржыны» (Бiр бiрiнiң жұмыстарын ауыстырып «Бiлiм қоржынында» орналасқан дескриптор арқылы бағалайды.</p><p> Қоржыннан жұлдызшалар алып бередi ). </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e01f3006d916/images/5e01f97baf13e.png" style="width: 276px;"></p><p><br></p> | <p><br></p><p><br></p><p>Кесте </p><p> Оқулық</p><p> Ақпарақ, </p><p> Түрлi түстi,маркер </p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p> Кесте</p><p> «Бiлiм қоржыны» </p> |
Сабақтың соңы |
<p>«Баспалдақ» әдiсi арқылы </p><p> Мақсатқа жеттiк пе? (Мақсатқа ораламыз) </p><p> Керi байланыс: Сыныптан шығу билетi Сен үшiн сабақта не кұнды болды?</p><p> Осы тақырып бойынша тағы ненi бiлгiң келедi?</p><p> Үй тапсырмасы «Блум таксономия бойынша сұрақтар құрастырады» </p> | Сыныптан шығу билетi |
Пікірлер(0)