Ққ дыбысы мен әрпі

БАЙШЕВА ГУЛДАНА АТШАБАРОВНА
БАЙШЕВА ГУЛДАНА АТШАБАРОВНА
Ақмола облысы
Сепе а.
Сепеевская СШ
Сауат ашу
Сынып:
1-сынып
Бөлім:
Менің отбасым және достарым
Тақырып:

Ққ дыбысы мен әрпі

09.08.2020
0
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. </p><p> 1.2.1.2. Оқудың түрлерін (буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану </p><p> 1.3.8.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап,әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақтың мақсаты: <p>Барлық оқушылар: Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру, оқудың түрлерін қолдану, жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап,әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу. </p><p> Көптеген оқушылар : Буындап оқу жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу түсініп оқу қолдану.</p><p> Кейбір оқушылар: Сурет атаулары бойынша сөйлем құрау&nbsp; &nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар: <p>Тілдік дағдылар: Оқылым: Буындап сөздерді оқуына қолдау жасау.</p><p> Айтылым-Дыбыс түрлерін дұрыс дыбыстай алу. </p><p> Тыңдалым-Сурет арқылы сұраққа нақты жауап береді. </p><p> Жазылым -Әріпті дұрыс жазып үйренеді.</p><p>Терминология: қармақ, сылдырмақ, талқан т.б </p><p> Сөз тіркестері: Дос бол, достасайық бәріміз.т.с.с</p>
Күтілетін нәтиже: Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.
Бағалау критерийлері: Әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді. Сөздерді буындармен сәйкестендіріп оқиды. Әріптерден сөз құрап, дыбыстық талдау жасайды.
Құндылықтарды дарыту: Өзіне деген, отбасына деген сыйластық, махаббат, құрмет, сезімдерін ояту.
АКТ-ны қолдану дағдылары: Үйлестірмелі қағаздар, аудиожазба, интербелсенді тақта, таныстырылым.
Пәнаралық байланыс: Математика, жаратылыстану, әдебиеттік оқу.
Бастапқы білім: Оқушылардың дыбыс, буын, сөз, сөйлем туралы алғашқы ұғымдары мен түсініктері бар; сызба-үлгілерді қолдана отырып, сөзге дыбыстық талдау жасай алады; дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырата алады; сөздерді буынға бөлу дағдылары қалыптасқан; өтілген дыбыстар мен әріптерді оқу және жазу машықтары бар&nbsp;&nbsp;

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут)

<p>Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық: </p><p>«Ақ тілек»</p><p> - Көңіл – күйлеріңіз қалай? </p><p> Керемет! (қолдарын көтеру) </p><p> - Сабаққа дайынсыңдар ма? </p><p> Тамаша!&nbsp; </p><p>- Ендеше сабағымызды бастайық.</p><p> О-0-0 (бас бармақтарын көрсету) </p><p> Топқа бөлу : Отбасының суреттері арқылы топтарға бөлу. </p><p> I-топ: "Ата"</p><p> II- топ: "Әже"</p><p>III-топ: "Әке"</p><p>IV-топ: "Ана"&nbsp; &nbsp;</p><p>"Миға шабуыл" әдісі.&nbsp; Мақсаты: Қандай да болмасын ақпарат (мәлімет,проблема,сұрақ) туралы бар білгендерін ауызша ой салу.&nbsp;&nbsp;</p> Суреттер&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;

Сабақтың ортасы

(25 минут)

<p>1.1-тапсырма( Ұ) </p><p> Cуреттегі адамдар сендер үшін кім? </p><p> - Оларды бір сөзбен қалай атаймыз.</p><p> -Отбасы </p><p> - Дұрыс айтасыңдар.</p><p> - Бүгінгі біздің тақырыбымыз өз отбасымыз туралы болмақ.</p><p> - Қане, балалар мен сендерге бір жұмбақ жасырайын, шешуін тауып көрейік. </p><p> 2.(Ұ) Жұмбақ шешу </p><p> Көрсең өскен желісін, </p><p> Жапырағы қазтабан. </p><p> Мөлдір қара жемісін</p><p> Қыста емес жаз табам . </p><p> Жұмбақтың шешуіндегі сөздерді буынға бөліп айтып, бірінші дыбысына мән беріп қарайық. Қа-ра-қат сөз басында Қ қ дыбысы естіліп тұр.</p><p> -Олай болса, біз бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Менің отбасым және Қ қ дыбысымен танысамыз. Қ дыбысына байланысты бейнежазба тыңдайық. </p><p> Дескриптор: </p><p>  Сурет бойынша әңгімелейді.</p><p>  Сұрақтарға жауап береді </p><p> Қ.Б. «Жарайсың!» </p><p> «Кім жылдам»әдісі </p><p> 3.(Ө.Ж) Дәптермен жұмыс Жазу кезінде кеудені тік көтеріп дәптерді қиғаштап, қаламды дұрыс ұстап жазамыз. </p><p> Дескриптор:&nbsp;</p><p> -жазу жолының сызықтары мен жоларалық кеңістікті сақтап, көркем жазады. </p><p> -Қ дыбысының орнын анықтап жазады. </p><p> Оқулықпен жұмыс (Белсенді оқу ) </p><p> 4.«Дауыстап ойлау» әдісі Мақсаты: Оқи отырып ой түю,ой бөлісу. Қа ла а сық мы сық Қо ла қа сық та уық Қа ра қо ра қар мақ та мақ ты мақ қа лақ </p><p> Дескриптор: - Сөзді тұтас оқып,дыбыстық талдау жасайды. </p><p> ҚБ: «От шашу» әдісі </p><p> Жұптық жұмыс(Cаралау ) </p><p> «Фишбоун» әдісі. Мақсаты: жаңа мәліметті идеяларды сұрақ-жауап арқылы жаза отырып, қорытынды ойларын жинақтау. Қ дыбысы сөз басында кездесетін сөздер. Қ дыбысы сөз ортасында кездесетін сөздер. Қ дыбысы аяғында кездесетін сөздер. Айтқан сөздеріне дыбыстық талдау жасайды . Сөздерге сөйлем құра. </p><p> Дескриптор: - Қ дыбысынан басында кездесетін сөз айтады. </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;-Қ дыбысынан ортасында кездесетін сөз айтады. </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;-Қ дыбысынан сөз аяғында кездесетін сөз айтады . </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;-Дыбыстық талдау жасайды және сөйлем құрастырады.</p><p> Қ.Б:«бес жұлдыз» </p><p> 5. Топпен жұмыс «Артығын алып сызып таста » ойыны</p><p> I-топ:<img src="/uploads/lesson_plans/5f2fb92f0ed74/images/5f2fc4931c68b.png" style="width: 118px;"> <img src="/uploads/lesson_plans/5f2fb92f0ed74/images/5f2fc4b23d741.png" style="width: 119px;"> <img src="/uploads/lesson_plans/5f2fb92f0ed74/images/5f2fc4c659c82.png" style="width: 144px;"></p><p> II-топ:<img src="/uploads/lesson_plans/5f2fb92f0ed74/images/5f2fc4f230b9d.png" style="width: 103px;">&nbsp; &nbsp; &nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5f2fb92f0ed74/images/5f2fc5022b896.png" style="width: 134px;"> &nbsp; <img src="/uploads/lesson_plans/5f2fb92f0ed74/images/5f2fc510501df.png" style="width: 118px;">&nbsp; &nbsp; &nbsp;</p><p>III-топ:&nbsp; &nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5f2fb92f0ed74/images/5f2fc52c556c8.png" style="width: 122px;"> &nbsp; <img src="/uploads/lesson_plans/5f2fb92f0ed74/images/5f2fc53d76891.png" style="width: 133px;">&nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5f2fb92f0ed74/images/5f2fc54928c1d.png" style="width: 119px;"> &nbsp; &nbsp;</p><p> IV-топ:<img src="/uploads/lesson_plans/5f2fb92f0ed74/images/5f2fc562b3747.png" style="width: 144px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5f2fb92f0ed74/images/5f2fc572ab052.png" style="width: 138px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5f2fb92f0ed74/images/5f2fc583038e6.png" style="width: 104px;"></p><p> Енді сөздерге дыбыстық талдау жасаңыздар. </p><p> Дескриптор: 1) Суреттегі қ дыбысынан басталатын суретті, сөзді табады. </p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;2) Сөзге сөйлем құрастырады.</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;3) Қанша буын бар екенін ажыратады</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;4)Дауысты дыбысты ажыратады.</p><p>&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; 5) Дауыссыз дыбысты ажыратады.&nbsp;&nbsp;</p> <p>Суреттер</p><p>Оқулық</p><p>Интербелсенді тақта</p>

Сабақтың соңы

(8 минут)

<p>«Түймедақ гүлі» әдісі. </p><p>Гүл күлтелерінде буындар жасырылған. Оқушы лар таңдап, сол буындардан сөздерді құрастырып, тақтаға жазады.</p><p> 1-топ: Қа нат да ла да</p><p> 2-топ: Мы сық ау ла да </p><p> 3-топ: Қа ра то ры ат.</p><p>4-топ: Қар лы ғаш ұш ты</p> Кеспе буындар

Рефлексия

(2 минут)

<p>Кері байланыс:-&nbsp; Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді, алған әсерімізді "Микрофон" әдісі арқылы қорытындылаймыз </p><p> Бағалау</p> Микрофон

Файлдар:

Файлды ару Сауат ашу Ққ дыбысы мен әрпі

Пікірлер(0)