Ұлттық киімдер

Маханалина Багдагул Разакбергеновна
Маханалина Багдагул Разакбергеновна
Ақтөбе
Бөгетсай
Бугетсайская школа-гимназия
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Киіну. Сән. Талғам.
Тақырып:

Ұлттық киімдер

25.12.2019
131
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары  Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану
Сабақ мақсаттары <p><b><i>Оқушылардың барлығы: </i></b>Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді мәтіннен таба алады.</p><p><b><i> Оқушылардың көбісі:</i></b> Ауызекі сөйлеу стиілінің ерекшеліктері туралы ақпарат береді.</p><p><b><i> Оқушылардың кейбірі: </i></b>Көркем әдебиет стиліндегі мәтінді ауызекі сөйлеу стиліне айналдыра алады.</p>
Құндылықтарды игерту <p><i>«Мәңгілік ел»</i> құндылығы: қазақ халқының ұлттық киім үлгілері, киіну мәдениетін білу, дәстүрді құрметтеу. </p><p> Тіл және мәдениет: сөз әдебін сақтап, сауатты, мәдениетті сөйлеу.</p>
Бағалау критерийі <p>2-3 кейіпкер арасында диалог құрастырып жаза алады;</p><p> Мәтінннен 2 ауыспалы мағынадағы сөзді тауып, диалогта орынды қолдана алады; </p><p> Диалогта сұраулы, лепті, толымсыз сөйлемдерді қолдана алады; </p><p> Синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдана алады;</p>

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(10 минут)

<p>Сәлемдесу. Үй тапсырмасы сұралады. Оқушылар әңгімені оқи отырып, ауызекі сөйлеу стиілінің ерекшеліктері туралы ақпарат береді. </p><p><i> Бағалау критерийі </i></p><p> Әңгімеге ат қояды; </p><p> Тақырыпқа сай қызықты сюжетке құрылған; </p><p> Ауызекі сөйлеу стиліне сай диалогқа (эмоция бар)құрылған; ( сұраулы, лепті , толымсыз сөйлем) </p><p> Одағай, қаратпа, қарапайым, диалект сөздер қолданған;</p><p> Оқушылар дәптерлерін сағат тілімен ауыстырып, бір-бірінің жұмысын критериймен бағалайды. Әр топтан ең үздік 1 жұмысты таңдайды. Үздік жұмыс сынып алдында оқылады.</p>

Сабақтың ортасы

(25 минут)

<p><b>1-тапсырма.</b></p><p><i> Жеке жұмыс. </i>Мәтіндерді оқып, тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді табыңыз, көркемдік ерекшеліктерін көрсетіңіз. </p><p><i>Бағалау критерийі:</i></p><p> Берілген мәтіннен 2 тура және 2 ауыспалы мағыналы сөздерді тауып жаза алады;</p><p> 1 көп мағыналы сөз, 1 омоним, 1 антоним, 2 синонимдік қатарды тауып жаза алады; </p><p> Дұрыс жауаппен жұпта бір-бірін тексереді.</p><p><br></p><p><b><i>1-мәтін.</i></b> «Өтіп бара жатқан бес қыздың тап ортасында, <b>жібек жал ақ жорға атқ</b>а мінген Тоғжан екен. Судыраған<b> қара жібек</b> биқасаптан әдемі жеңіл шапан киген. Басында жап-жаңа қара<b> кәмшат бөрік</b>. Мойнында әсемдеп, әдемілеп кең ораған құбылма түсті торғын шәлі. Құлағында үлкен алтын сырғасы ырғалып келе жатқан Тоғжан, мынау ат үстінде, мынадай топ қыздың тап ортасында, дәл көп <b>жұлдыз арасындағы Шолпандай</b>... <b>Ақ маңдай, аппақ жұмыр</b> мойнына, <b>қолаң жібек шашына</b> бетінің үлбіреген қызылы соншалық жарасып тұр. Қара шапан сыртынан белін шымқай буған сарғыш жібек белбеуге оң қолын сүйеп, мықынын таянған»&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p><b><i>2-мәтін.</i></b> Үстімізге киетін оңды киіміміз де жоқ. Ең жақсысы – ешкінің терісінен шешеміз жасап берген, сыртымыздан киетін бір-бір тонымыз бар. Киімнің <b>ең жақсысы, ең тәуірі</b>, ең жылысы – осы тон. Аяғымызда – шоқай, бұтымызда – жамау-жамау әбден тозған теріден жасалған <b>жарғақ шалбар</b>. Өрмек жіптен тоқылған жейде, басымызда – киізбен тысталған қозының елтірісінен жасалған тері тымақ. Тонымыздың сыртынан белдік буынамыз. Белдікті қатты тартып алып, соқа айдауға кірісеміз. Сонда суықтан қорғайтын <b>қаруымыз, өкпемізді ызғардан арашалап қалған киіміміз</b> – сол сыртымыздағы жалғыз тон.&nbsp; Тамақтың түрі – бір тәулікке жарты <b>көмбе нан</b>, қайнаған <b>қара су</b>, судың дәмін кіргізетін бір шымшым тұз. Түске жақын ауылдан майы алынған сұйық (іркіт) айран келеді.&nbsp;</p><p><br></p><p><b>2-тапсырма.</b></p><p><i>Жұптық жұмыс. </i>Көркем әдебиет стилінде берілген мәтінді ауызекі сөйлеу стиліне ауыстырып жазыңыз. Қандай өзгерістер байқадың? </p><p><i> Бағалау критерийі:</i></p><p> 2 не 3 кейіпкер арасында 3-4 сөйлемнен тұратын диалог құрастырып жаза алса;</p><p> Мәтінннен 2 ауыспалы мағынадағы сөзді тауып, диалогта орынды қолдана алса;</p><p> Диалогта сұраулы, лепті, толымсыз сөйлемдерді қолдана алса; </p><p> Синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдана алса;&nbsp;&nbsp;</p><p><i>Жазылымды орындауға нұсқаулық:</i> </p><p> 1.Тақырып қойыңыз. </p><p> 2.Аузекі сөйлеу стилінің ерекшеліктерін назарда ұстаңыз.</p><p> 3.Жазба мәтіннің ауызекі сөйлеуде қалай ықшамдалғанына бақылау жасаңыздар. Өзгерістерді айтып беріңіздер.</p><p>Критерийлер арқылы өзара жұптық бағалау, мұғалімнің бағалауы жүреді.</p><p><br></p>

Сабақтың соңы

(5 минут)

<p><i>Кері байланыс</i><b> «Даналық ағашы»</b> рефлексиясы. Оқушылар стикерге жазып, жапсырады. </p><p>Бүгінгі сабақтан не үйрендіңіз?</p><p> Қай тапсырма ұнады? </p><p>Қай тапсырма қиындық туғызды?Неліктен?<img src="/uploads/lesson_plans/5e031f8a96870/images/5e03220abc666.png" style="width: 83px;"></p><p>Үй тапсырмасына бағыттау жүргізу</p>

Пікірлер(0)