Сәулет өнерінің үздік туындылары. Заманауи сәулет өнері. Қазақстан сәулет өнері. (заманауи және тарихи)
Сәулет өнерінің үздік туындылары. Заманауи сәулет өнері. Қазақстан сәулет өнері. (заманауи және тарихи)
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 9.1.2.1 мәдени және тарихи жәдігерлер, қолөнер мен дизайн салалары шығармаларының материалдарын, бағытын, салыстырмалы талдау; 9.3.3.1 бұйымның сапасын және өнімнің сыртқы көрінісін анықтайтын негізгі факторларды (эстетика, атқаратын қызметі, экономика) талдау және бағалау |
Сабақтың мақсаты: | Тарихи стильмен заманауи мәдени және тарихи жәдігерлерін, салыстырмалы түрде талдау, білу. Қазақстан жерінде салынған тарихи жәдігерлер мен қазіргі заманғы сәулет өнерін салыстырып, бағалайды. Қазіргі Қазақстандағы сәулет өнерінің даму қарқыны жайлы өз ойларын айтады. |
Тілдік мақсаттар: | Зерттеу және архитектурамен байланысты мәселелерді талқылау кезінде сынып алдындағы сұрақтарға жауап беру. Арнайы терминдер сөздігі : Сәулет, жоспар, қасбет, композиция,стилизация, ауа және сызықтық перспектива. нысаны, симметрия, ритм, динамика, локальность . Пропорциялар, техника, құру. |
Күтілетін нәтиже: | Ұлттық сәулет өнеріне сараптама жасайды; Заманауи сәулет өнерінің сараптама жасайды; Ұлттық және заманауи сәулет өнерлерін салыстырады. |
Бағалау критерийлері: | Мәдени және тарихи жәдігерлер түрлерінің материалдары мен бағытын салыстырады. Бұйымның эстетикалық, қолданыс аясы мен факторларын талдайды |
Құндылықтарды дарыту: | Өз елінің мәдениетіне құрметпен қарау; Тарих пен мәдиниеттің бір тұтастығы қазақ халқының мәдениетіндегі сәулет өнерінің ерекшелігі; |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | АКТ-ны сабақ барысында қолданады. |
Пәнаралық байланыс: | Бейнелеу өнері, Қазақстан тарихы, Сәулет және сызу. |
Бастапқы білім: | Тарихи стильмен заманауи мәдени және тарихи жәдігерлерін, салыстырмалы түрде талдайды. Қазақстан жерінде салынған тарихи жәдігерлер мен қазіргі заманғы сәулет өнерін салыстырады. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (7 минут) | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Назарларын сабаққа аудару. Бейнефильм тамашалау. (bilimland → Пәндер→ Қазақстан тарихы → 6-сынып → XIII–XV ғасырлардағы Қазақстанның мәдениеті бейне клип) Оқушылардан бейне көрініске байланысты алған әсерін сұрау. Бейне роликтен не байқадық? Қандай ой түйдіңіздер? 1. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсыздар? 2. Сәулет өнері дегеніміз не? 3. Қандай сәулет өнерінің бағыттарын білесіңдер ? | https://bilimland.kz/kk/subject/qazaqstan-tarihy/6-synyp/xiiixv-hasyrlardahy-qazaqstannyng-madenieti?mid=96:simple |
Сабақтың ортасы (15 минут) | Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. Қазақстан сәулет өнері. (заманауи және тарихи) Конспект (мәтінмен жұмыс) https://onlinemektep.org 1. Тапсырма: Қазақстанның сәулет өнері. → Қазақстан сәулеті→Тапсырма→ Атауларды өзіне сай келетін суреттерге орналастырыңыз.) 2. Тапсырма: Қазақстан заманауи сәулет өнері. (өзіндік зерттеу жұмысы) | (https://onlinemektep.org/schedule/lesson/1d385b1f-4434-4ad5-bb71-d8fce5853b7f |
Сабақтың соңы (5 минут) | «Талқылаудағы әріптестер» Серіктеспен талқылау: | |
Рефлексия (3 минут) | Сіз үйренген үш жаңа нәрсені атаңыз: Не оңай болды? Не қиын болды? Сіз болашақта білгіңіз/үйренгіңіз келетін нәрсе . |
Пікірлер(0)