Музыка және классикалық туындылар туралы түсінік

Баймагамбетова Жаудир Алмасовна
Баймагамбетова Жаудир Алмасовна
Акмолинская
С.Жалтыр
Жалтыр №2 орта мектебі
Қазақ тілі
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Музыка. Қазақтың киелі домбырасы
Тақырып:

Музыка және классикалық туындылар туралы түсінік

24.03.2021
0
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

7.3.2.1 - жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақалақұрастырып жазу;

7.4.4.2 - еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсінеді.  

Сабақтың мақсаты:

Жанрлық  және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазады.

Еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсінеді.  

Тілдік мақсаттар:

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Үндестік заңы, буын үндестігі, дыбыс үндестігі, ерін үндестігі, буын үндестігіне бағынбайтын қосымшалар, жалғау, жұрнақ, қосымша.  

Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: музыка, аспаптар, танымал әнші, күйшілер.

   

Күтілетін нәтиже:

оқу мақсаттарын толық игеруі, жаттығуларды дұрыс орындайды. 

Бағалау критерийлері:
  • Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолданады.
  • Шағын мақала құрастырып жазады.
  • Еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсінеді.  
Құндылықтарды дарыту:

Тарихтың мәдениет пен тілдің  ортақтығы.

АКТ-ны қолдану дағдылары:

ғаламтор, интербелсенді тақта, аймектеп жүйесі.

Пәнаралық байланыс:

музыка, Д.тарихы.

Бастапқы білім:

Оқылым, тыңдалым мәтінінің тақырыбын, идеясын таба алады.

Мәтінде кездескен ӘТН теріп жазады, сөз тіркестерін жаза алады.

Синтаксистік талдау жасай алады, фонетикалық, морфологиялық талдаулар жасайды.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(10 мин)

Талқылауға арналған сұрақтар

1. Бейнелеуіш сөздер дегеніміз не?

2. Еліктеуіш сөздер дегеніміз не?  

Қызығушылығын ояту кезеңі. Әдеби тіл нормаларын сұраймын.

1. Қандай әндерді тыңдағанды ұнатасыздар?

2. Сүйікті әншілеріңіз бар ма? 

 

оқулық 

Сабақтың ортасы

(20 мин)

1-тапсырма Төмендегі мақал-мәтел, нақыл сөздердің қайсысының өнерге, музыкаға қатысы бар.Қажеттісін пайдаланып, оқылым мәтініне қорытынды жазыңдар.

Дескриптор:

-мәтінді саралайды

-ажыратып жазады.

ҚБ: бағалау парақшасы. (жұптар бірін-бірі бағалайды)  

2-тапсырма. Жеке жұмыс. Тыңдалым. Аузша Людвиг ван Бет ховен (https://music.yandex.kz/album/370529/track/3464879) мен Вольфганг Амадеус Моцарттың (https://music.yandex.kz/artist/9170/tracks) шығар-маларын тыңдап, алған әсерлеріңмен бөлісіңдер.

Дескриптор:

- өз ойын білдіреді

- Дұрыс тыңдайды.

ҚБ: ЕКі жұлдыз, бір тілек

Сергіту сәті: Қызықты шеңбер  

3- тапсырма. Жазылым Досқа тән қасиеттер туралы өз ойларың мен идеяларыңды 2 минут ішінде жазып, «Жазбаша дөңгелек үстел» (Раундробин) тәсілі бойынша бір-біріңнің ойларыңды әрі қарай жалғастырып жазыңдар. Дескриптор:

-дұрыс топтастырады.

- мағынасын ашады.

ҚБ: Бағалау парақшасы (мұғалім бағалайды)  

(https://music.yandex.kz/album/370529/track/3464879

(https://music.yandex.kz/artist/9170/tracks)

Сабақтың соңы

(5 мин)

Үйге тапсырма: 6-жаттығу

Кері байланыс:  

Шаттық шеңбері/ӘТН сұралады.+  

Рефлексия

(5 мин)

Рефлексия

Мен бүгінгі сабаққа белсенді қатыстым

Мен бүгінгі сабаққа жартылай белсенділікпен қатыстым

Мен бүгінгі сабаққа мүлде қатыспадым. Себебі: 

Пікірлер(0)

Пікір қалдыру үшін авторизация жасаңыз немесе тіркеліңіз
Кіру