Қандай денелер жарық өткізеді?
Жаратылыстану
Сынып:
2-сынып
Бөлім:
Мен зерттеушімін: Ғылым мен зерттеушілердің ролі
Тақырып:
Қандай денелер жарық өткізеді?
26.12.2019
573
8
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | <p>2.5.2.1- кейбір денелердің жарықөткізгіштік қасиетін зерттеу;</p><p> 2.1.2.5 - құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және қорытынды жасау; </p> |
Сабақ міндеттері | <p>Барлық оқушылар: Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.</p><p>Оқушылардың басым бөлігі: Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады. </p><p>Кейбір оқушылар: Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады. </p> |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басталуы (5 мин) |
<p>Ұйымдастыру кезеңі </p><p>Психологиялық ахуал қалыптастыру:Шаттық шеңбері </p><p>Сабақ мақсатымен таныстыру</p><p>Топтарға бөлу. <b>«Кір жаятын жіп» </b>әдісі бойынша </p><p>Жіпте жайылған фотосуреттерді алып,түріне сай топтарға бөлінеді. </p><p><b> «Жасанды жарық»тобы </b> Қол шам,аспашам,шырақ,отшашу </p><p><b> «Табиғи жарық» </b>тобы Күн,ай,жұлдыз,найзағай </p><p> Топ ережесі: 1.Бір-бірін мұқият тыңдау </p><p> 2.Сабаққа белсенді қатысу 3.Әділ бағалау </p><p> Диалог құру -Жарық дегеніміз не? </p><p>-Жарық нешеге бөлінеді? </p><p>-Табиғи жарыққа нелер жатады? </p><p>-Жасанды жарыққа нелер жатады? </p> | Шаттық шеңбері 1-топ:Жасанды жарық 2-топ:Табиғи жарық |
Сабақтың ортасы (2 мин) |
<p>Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.</p><p> «Ой қозғау» </p><p>Балалар денелер мен заттар жарықты өткізе ме? </p><p> Жарық:ауа,шыны,су секілді мөлдір денелерден өтеді. </p><p> Мөлдір емес денелер жарықты өткізбейді. Судың қандай қасиеттері бар? </p><p> Су –сұйық,судың қатты күйі-мұз,бу-газ күйі,мөлдір болады. Мөлдірлік-судың жарық өткізетін және белгілі бір тереңдіктегі заттарды көрсететін қасиеті. </p> | «Миға шабуыл» әдісі |
Талдау.Тәжірбие жасау (5 минут) |
<p>Ұжымдық жұмыс </p><p>Тәжірбие жасау </p><p> 1-тапсырма: Бірінші стақан арқылы басқа заттарды көруге болама? (Ия,себебі су мөлдір.) Екінші стакан арқылы басқа заттарды көруге болама? (Жоқ,себебі сүт мөлдір емес.) Дескриптор: Оқушылар тәжірбие жасау арқылы денелердің мөлдір,мөлдір емес екенін анықтайды. </p> | «Бақылау әдісі» Қ.Б:ауызша мадақтау «Өте жақсы!» «Жарайсың!!» |
Ұжымдық жұмыс (3 минут) |
<p>Жұмыс дәптерімен жұмыс </p><p>Суреттерді астындағы жазуларына сәйкес боя. </p><p>Ұжымдық жұмыс </p><p> Қ.Б :жауап берген оқушыға жұлдызша</p><p> 2-тапсырма:Төрт ыдыс </p><p>-Бұл ыдыстардың қайсысы арқылы қоршаған заттарды көруге болады?(Шыны және мөлдір стақан.) </p><p> -Егер осы ыдыстарға жарықты бағыттаса не болады деп ойлайсыңдар?(Мөлдір заттың ар жағынан жарық көрініп тұрады,мөлдір емес заттан көрінбейді.) </p> | Тамаша! «Әлемді шарлау» әдісі арқылы түсіндіріледі. |
Зерттеу жұмысы.Постер жазу (13 минут) |
<p>Зерттеу жұмысы </p><p> </p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>Мөлдір</td><td>Мөлдір емес</td></tr><tr><td>есік шынысы</td><td>парта</td></tr><tr><td>терезе шынысы</td><td>шкаф</td></tr><tr><td>пластикалық құты</td><td>кітап</td></tr><tr><td>ваза</td><td>тақта</td></tr></tbody></table><p>Дескриптор: Зерттеу жасай отырып,мөлдір мөлдір емес заттарды анықтайды. </p> | <p><img style="width: 137px;" src="/uploads/lesson_plans/5e03a581ea224/images/5e03adff4732d.png"></p><p>«Бағдаршам» әдісі «Медузалар» туралы бейнематериалды көріп өз ойларын толықтырады </p> |
Сергіту сәті (2 минут) |
Сергіту сәті «Күн мен түн»ойыны | <br> |
Жұппен жұмыс (10 минут) |
<p>5-тапсырма: Жұппен жұмыс </p><p>Қ.Б:(оқушылар бір-бірін «Бас бармақ»тәсілімен бағалайды «Жарық өткізеді»және «Жарық өткізбейді» </p><p>Дескриптор: Оқушылар жарық өтізетін және жарық өткізбейтін денелерді анықтап,ажырата біледі. Бағалау: Топ басшысы бағалайды. </p> | <p>«Бас бармақ»әдісі</p><p><img style="width: 128px;" src="/uploads/lesson_plans/5e03a581ea224/images/5e03ae6a316f6.png"></p><p>Смайликтер </p> |
Үйге тапсырма (1 мин) |
Үйге тапсырма: Жұмыс дәптерінен 51-жұмыс. | <br> |
Сабақтың соңы.Рефлексия (3 минут) |
<p>Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? </p><p>Бүгін оқушылар не білді?</p><p>Сыныптағы ахуал қандай болды? </p><p>Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? </p><p> Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? </p><p>«Ақылды үкі» әдісі </p><p><img style="width: 79px;" src="/uploads/lesson_plans/5e03a581ea224/images/5e03af6901b9f.png">Мен бәрін түсіндім,Сабақ өте қызықты болды. </p><p> <img style="width: 83px;" src="/uploads/lesson_plans/5e03a581ea224/images/5e03af7482916.png">Сабақты түсіндім,әліде үйренерім көп. </p><p> <img style="width: 53px;" src="/uploads/lesson_plans/5e03a581ea224/images/5e03af80a2e36.png"> Сабақ қызықсыз өтті,ешнәрсе түсінбедім. </p><p>Қорытынды бағамдау.</p><p>Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? </p><p> 1:Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау. </p><p>2: «Әлемді шарлау»әдісі Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? </p><p>1:Зерттеу жұмысы барысында оқушылар талқылайды,өз пікірін дәлелдейді. </p><p> 2:Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? </p> | <br> |
Қосымша ақпарат
<p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><p>Саралау – Сіз қосымша көмек </p><p>көрсетуді қалай жоспарлайсыз? </p><p>Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы </p><p> күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? </p></td><td><p>Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? </p><p>Дескриптор: </p><p>1.Жарық түрлерін ажыратты </p><p> 2.Мөлдір және мөлдір емес заттарды анықтады.</p><p>3.Тәжірбие жасады </p><p>4.Оқушылар бақылау жасай алады. </p><p>5.Оқушылар жасаған бақылауларының нәтижесін жаза алады</p></td><td><p>Пəнаралық байланыс </p><p> Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері </p><p> АКТ-мен байланыс</p><p> Құндылықтардағы Байланыс </p><p>Сандық техникаларды қолдануда қауіпсіздік шараларын еске түсіру </p></td></tr></tbody></table><p><br></p>
Файлдар:
Файлды ару
Қандай денелер жарық өткізеді?
Пікірлер(0)