Үстеу. Мезгіл үстеу. Мекен үстеу.

Боранова Гүлбаршын Көшербайқызы
Боранова Гүлбаршын Көшербайқызы
Қостанай
Қостанай
СШ №10
Қазақ тілі (Т1)
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
Қазақ халқының әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлері. Наурыз
Тақырып:

Үстеу. Мезгіл үстеу. Мекен үстеу.

26.12.2019
384
PDF жүктеу WORD жүктеу
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) <p>&nbsp;6.1.1.1 -мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау; </p><p> 6.1.2.1 -әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (жаңалық, құттықтау) көтерілген мәселені талдау&nbsp;&nbsp;</p>
Сабақ мақсаттары <p>Барлық оқушылар орындай алады:Мәтін атауын болжай алады.</p><p> Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Көтерілген мәселені талқылай алады.</p><p>Кейбір оқушылар орындай алады:Жаңалық,құттықтау мәтіндерінде көтерілген мәселені талдай алады.&nbsp;&nbsp;</p>
Жетістік критерийлері Тыңдалым мәтінің болжау,көтерілген мәселені талқылау
Тілдік мақсаттар <p>&nbsp; Оқушылар істей алады: әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарды меңгереді.</p><p> Диалог пен жазу үшін қажетті сөздер мен тіркестер: салт-дәстүр,құндылық,әдет-ғұрып.&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дамыту Халқымыздың әдет-ғұрып, салт-дәстүрлерін дәріптеу.
Пәнаралық байланыстар &nbsp; &nbsp;Әдебиет,география&nbsp;&nbsp;
Бастапқы білім Етіс түрлері

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут)

<p>&nbsp;Ұйымдастыр кезеңі.</p><p> Шеңбердегі алғыс.</p><p> Қабырғадағы сұрақтар әдісі. </p><p> Өткен сабақты,ережені пысықтау мақсатында берілетін тапсырмалар </p><p> 1-тапсырма.</p><p>Тыңдалым алды тапсырмасын беру арқылы оқушыларға тыңдайтын мәтіннің мазмұнын болжату:жаңа тақырып туралы ойланту.Суретте қазақ халқының салт-дәстүрлері көрсетілген.Оқушылармен суреттегі салт-дәстүрлер турасында пікір алмасып,олардың қалай,қашан орындалатынын,қандай мақсатты көздейтінін,өздері қандай дәстүрлердің куәсі болғанын т.б. сұрау арқылы салт-дәстүрлер туралы білім қалыптастыра отырып,тыңдалым мазмұнын болжату.&nbsp;&nbsp;</p> <p><a href="https://itest.kz/kz/ent/qazaq-tili/morfologiya/lecture/usteu-turleri-emlesi-sojlemdegi-qyzmeti" target="_blank">https://itest.kz/kz/ent/qazaq-tili/morfologiya/lecture/usteu-turleri-emlesi-sojlemdegi-qyzmeti</a></p><p><br></p><p> «Суреттер сөйлейді» әдіс/&nbsp;&nbsp;</p>

Сабақтың ортасы

(30 минут)

<p>2 –тапсырма Тыңдалым</p><p>. 20- аудиомәтінді мұқият тыңдау</p><p> А тапсырмасы.Тыңдаған ақпараттар бойынша нақты сұрақтарға жауап беру.Мәтінде кездесетін салт-дәстүр,ұлттық ойын атауларын жарыса атап,олардың қашан,қандай жағдайда жасалатын дәстүр екені,қандай рәсімдер орындалатыны туралы пікір алысу.</p><p> Ә тапсырмасы. Әлеуметтік-мәдени тақырыпта диалог құрау. Қазақтың дәстүрлі жиын тойларында айтылатын дайын тілдік қолданыстарды мәтінмен байланыстыру арқылы коммуникативтік жағдаятта қолданылуын түсіндіреді. </p><p><br></p><p> Кері байланыс. Смайликтер арқылы бағалау.&nbsp;&nbsp;</p> <p>«Аудиомәтін» тыңдау әдісі</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e0434f23575d/images/5e04392329a4a.jpg" style="width: 224px;"><br></p>

Сабақтың соңы

(3 минут)

<p>Б тансырмасы. </p><p>Көтерілген мәселені талқылау. Мәтінде айтылған ер жігіт пен қыз балаға тән қасиеттерді атап,одан да басқа қандай қасиеттердің болу керектігі туралы ой өрбіту.&nbsp;</p>

Үйге тапсырма:

(2 минут)

<p>В тапсырмасы. </p><p>«Ешкімнің ала жібін аттама» тіркесінің мағынасын түсініп,қандай жағдайларда қолданылатынын білу. Оқушылар арасында осы тіркесті шынайы өмірмен байланыстыра отырып,өзара пікір алысады.</p> <p><img src="/uploads/lesson_plans/5e0434f23575d/images/5e043a18c0315.png" style="width: 241px;"><br></p>

Қосымша ақпарат

<p>Қабырғадағы сұрақтар: </p><p> 1. Спорт жұлдыздарынан кімдерді білесіңдер? </p><p> 2. Етіс ережесін еске түсіріңіз.</p><p> 3. Үндістанда пайда болған алғашқы, қызықты ойын қалай аталады? </p><p> 1. Таз таранғанша той тарқар деген мәтелдің астарын түсіндіріңіз? </p><p> 2. Өздік етіс ережесін еске түсіріңіз.</p><p> 3. 3,5 мың жылдық тарихы бар ойын қалай аталады? </p><p> 1.Берілген ойды жалғастырыңыз.Күш атасын ... Жығылған күреске ... Білікті бірді ...</p><p> 2.Өзгелік етіс ережесін еске түсіріңіз. </p><p> 3.Жауырыны жерге тимеген спортшы кім? </p><p> 1.Ортақ,ырықсыз ережесін еске түсіріңіз. </p><p> 2.Берілген сөздерден өзгелік етістің түрлі формаларын жасаңдар. Айт,сат,жаса,іл,сал. </p><p> 3.Қара белбеуге ие болған тұңғыш спортшыны атаңыз?&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>

Пікірлер(0)