Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі

Алтаев Нұрлан Алтайұлы
Алтаев Нұрлан Алтайұлы
Жамбыл
Сарымолдаев
№9 В.А.Савва орта мектебі
Физика
Сынып:
8-сынып
Бөлім:
Тұрақты электр тогы
Тақырып:

Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі

28.10.2019
454
PDF жүктеу WORD жүктеу
Сабақтың мақсаты

Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы, электр кедергісін білу. Ом заңын тәжірибеде қолдану. Ток күші, электр кернеуі және кедергісінің тәуелділігін анықтау, дәлелдеу, салыстыру, талдау. Формуланы түрлендіру, өлшем бірлігін табу, есептер шығару. Ом заңының өмірде қолданылуы және оның маңызы.

Сабақтың типі

  Аралас сабақ.

Ресурстар

Дидактикалық материалдар жинағы, интерактивті тақта, презентация, маркер, постер, ноутбук, www.BilimLand.kzwww.iTest.kz

5db6c51615e37.jpg5db6c51e1bdb8.jpg ресурстары.

Әдіс-тәсілдер

Тәсілі: жеке, жұптық, топтық.

Әдісі: практикалық, шығармашылық, деңгейлік, СТО стратегиялары.

Оқыту нәтижесі

Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы, электр кедергісін біледі. Ом заңын тәжірибеде қолданады. Ток күші, электр кернеуі және кедергісінің тәуелділігін анықтайды, дәлелдейді, салыстырады, талдайды. Формуланы түрлендіреді, өлшем бірлігін табады, есептер шығарады. Ом заңының өмірде қолданылуы және оның маңызын түсінеді.

Түйінді идеялар

Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. Электр кедергісі.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

І. Ұйымдастыру

(1 мин)

Оқушылармен сәлемдесіп, шаттық шеңбері құру.

5db6c607c3f4d.png

Оқушылар сәлемдесіп, бір-бірілеріне тілек тілеп психологиялық ахуал жасайды.

5db6c8c72dcc6.png

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

(8 мин)

Мұғалім үй тапсырма материалдарын тексереді.

http://itest.kz/lekciya_ehlektr_togy_toktyng_aserleri

5db6cbdd6f28b.png
10 сұрақ Оқушыларға стикерге өткен сабақ бойынша бір сөз, формула, өлшем бірлік немесе сөз тіркесін жазадыруын бұйырады.

5db6cce57f186.png

Топқа бөліну. Сынып оқушылары 1-10, 11-20 және 21-31 туылған күндері бойынша топқа бөлінеді: 1-топ. 1-10 күндері туылғандар; 2-топ. 11-20 күндері туылғандар; 3-топ. 21-31 күндері туылғандар күндері бойынша 3 топқа бөлінді.

Оқушылар сәлемдесіп, бір-бірілеріне тілек тілеп психологиялық ахуал жасайды. Оқушылар үй тапсырмасын (есептерді) жұп арқылы тексереді. 

Оқушылар жапсырма қағазға өткен сабақ бойынша бір сөз, формула, өлшем бірлік немесе сөз тіркесін жазады. Ыстық орындыққа шыққан оқушының маңдайына стикер жабыстырылады. Қалған оқушылар мимика немесе синоним сөздермен түсіндіреді.

5db6cde37c357.png

3 топқа бөлінеді.

5db6ce7e37647.png

БЛУМ таксономиясы бойынша критериймен таныстыру.

(1 мин)

5db6cf6121637.png

Критериймен және дискрипторлармен танысады.

5db6cfec42f92.png

ІІІ. Жаңа материалды игеру

(16 мин)

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/turaqty-ehlektr-togy/lesson/otkizgish-kedergisi-tizbek-boligine-arnalhan-om-zangy

5db6d22deb8e8.png

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk

5db6d255b2105.png

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/turaqty-ehlektr-togy/lesson/otkizgish-kedergisi-tizbek-boligine-arnalhan-om-zangy
5db6d2727e2b0.png

Электр тізбегімен жұмыс

Оқушыларға 3 топқа 3 тапсырма беріледі. Сұлба бойынша электр тізбегін жинап, тәуелділіктерін айқындау, талдау, дәлелдеу.
5db6d29128964.png

Постерді қорғау. Тапсырмалары бойынша ашық сұрақтар қою


Оқушылар жаңа сабақтын мәтінімен танысады.  

Бейнематериалмен танысып, құралдармен жұмыс істеуді түсінеді.

Оқушыларға 3 топқа 3 тапсырма беріледі. Сұлба бойынша электр тізбегін жинап, тәуелділіктерін айқындайды, талдайды, дәлелдеу.

І топ. Ток күшінің кернеуге тәуелділігін;

ІІ топ. Ток күшінің кедергіге тәуелділігін;

ІІІ топ. Электр кернеуінің кедергіге тәуелділігін анықтап, графигін сызып, есептеп береді.

Топтар постер қорғағанда қалған топтар ашық сұрақтар қояды және оларға жауап береді.

5db6d468ec834.png

5db6d473c3dd1.png

Сергіту сәті.

(3 мин)

1. Фокус.

2. Тақырып бойынша карикатура. Оқушылар анықтау керек.

5db7ae6193496.png


Әр топқа жеке тапсырма беріледі.

(10 мин)

І топқа – 1 жаттығу.

https://bilimland.kz/upload/content/lesson/10864/media/559c12ee02d416b385921c64abc820bb/icplayer/clear.cache.gif

5db7b1b083ef0.png

ІІ топқа - 2 жаттығу.

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk

5db7b1bc46ac2.png

ІІІ топқа - 1-2 жаттығу.

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/turaqty-ehlektr-togy/lesson/otkizgish-kedergisi-tizbek-boligine-arnalhan-om-zangy

5db7b1c6716b2.png

Тестілеу

http://itest.kz/exam_test?test_id=122522548
5db7b1f577f34.png


Әр топ берілген тапсырмаларын орындайды.

Критериймен жұмыс

5db7b2c5ded79.png

Критерий бойынша оқушылар БЛУМ таксономиясы бойынша не түсінгенін, білгенін.

Құралдарды және формуланы қолданғанын, зерттеу әдісі арқылы нәтижелерді талдағанын, мәліметтерді жинақтағанын, өмірмен байланыстырып бағалағанын айқындайды.   

Тапсырма (өмірмен байланыстыру)

(2 мин)

Сұрақ:

1. 4В кернеу адам өміріне қауіпті ме?

2. Батыс елдерінің қолданатын техникалары 110В арналған. Оларды біздің елде қолдану үшін не өзгерту керек?

Жауап:

1. Адам терісінің кедергісіне байланысты.

2. Ом заңын пайдалана отырып кедергіні өзгерту керек екендігін айтады.

Критерий бойынша оқушылар тепе-теңдік дөңгелегін толтырады

5db7b3c39bba3.png

Критерий бойынша оқушылар тепе-теңдік дөңгелегін толтырады және әр сектор бойынша білім деңгейін санмен көрсетеді. Қайсы сектор аз балл болса, соның себебін астыңғы сызыққа толтырады. Жалпы жиналған балын жанына жазып, алған бағасын шығарады.

5db7b43aede9a.png

5db7b44537e00.png

V. Бағалау

(1 мин)

Топ мүшелерінің бүгінгі сабақ бойынша жұмысын тепе-теңдік дөңгелегі арқылы топ басшысының бағалауын ұсынады.

Топ басшысы бүгінгі сабақ бойынша бағалау парақшалары арқылы топ мүшелерін бағалап өтеді.

5db7b4ae0f9d5.png


VІ. Үй тапсырмасы

(1 мин)

1. Оқулықтағы жаттығу тапсырмасы.

2. Ом туралы ақпараттар іздестіру, реферат, презентация.

Оқушылар үй тапсырмасын ала отырып, оның орындалуына байланысты нұсқаулық алады.

VІІ. Кері байланыс

(2 мин)

Кері байланыс парағын ұсыну.

5db7b516888db.png

Оқушылар кері байланыс парағын толтырады. Кері байланыс тақтасына барып жапсырма қағаздарын іледі.

5db7b563a2158.png

Пікірлер(0)

Пікір қалдыру үшін авторизация жасаңыз немесе тіркеліңіз
Кіру