Сұйықтар мен газдардағы қысым. Паскаль заңы
Физика
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Қысым
Тақырып:
Сұйықтар мен газдардағы қысым. Паскаль заңы
29.10.2019
603
7
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі | 7.2.2 Қысым |
Сабақтың тақырыбы | 7.3.1.5 Сұйықтар мен газдардағы қысым. Паскаль заңы |
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) | <p>7.3.1.4 Газ қысымын молекулалық құрылым негізінде түсіндіру; </p><p>7.3.1.5 Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану. </p> |
Сабақ мақсаты | <p><b><i>Барлық оқушылар:</i></b></p><p>Сұйықтар мен газдарда қысымның қалай берілітінін түсінеді; Гидростатикалық қысым формуласын қорытып жаза алады.</p><p><b><i>Көптеген оқушылар:</i></b></p><p><i>Қатты денелердің, сұйықтардың, газдардың қысымын бір-бірінен ажырата алады, айырмашылықтарын талдайды; </i></p><p><i>Гидростатикалық қысым формуласына есептер шығарады.</i></p><p><i><b>Кейбір оқушылар:</b></i></p><p>Гидростатикалық қысым формуласын түрлендіріп, жоғары деңгейлі есептерді шығара алады</p> |
Ойлау деңгейі | Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау |
Бағалау критериі | <p>Қатты денелердің қысымы мен гидростатикалық қысым ұғымдарын түсінеді, қысым формуласын жазады; </p><p>Қатты денелердің, сұйықтардың, газдардың қысым ұғымдарын бір-бірінен ажырата алады, айырмашылықтарын талдайды;</p><p>Гидростатикалық қысым формуласын түрлендіріп, есептер шығарады.</p> |
Тілдік мақсаттар | <p>Арнайы пәндік лексика және терминология: </p><p>Қысым – Pressure </p><p>Сұйықтардың қысымы – Pressure in Liquids </p><p>Газдардың қысымы – Gas pressure </p><p>Күш – Force Аудан – Area </p><p>Бөлшек – particle </p><p>Молекула – molecule </p><p>Биіктік – height </p><p>Тереңдігі – depth </p><p>Салмақ – Weight</p> |
Құндылықтарды дарыту | <p>Қарым-қатынас жасау қабілеті – жұмыс түрлерін (жұптық, шағын топтық, бүкіл сынып) өзгерту арқылы; </p><p>Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау – талдау, сызба көрсету және дәлелдеу тапсырмалары арқылы. </p> |
Пәнаралық байланыс | <p>Математика – есеп шығару дағдылары (амалдар қолдану). </p><p> Жаратылыстану – зат құрылымы, заттың үш агрегаттық күйі, қысым ұғымдары.</p> |
АКТ-ны қолдану дағдылары | Компьютерді, интерактивті тақтаны қолдану арқылы электрондық оқулықтан, <a href="http://www.bilimland.kz" target="_blank">www.bilimland.kz</a> , <a href="http://www.twig-bilim.kz" target="_blank">www.twig-bilim.kz</a> сайтындағы тақырыпқа қатысты ақпараттарды және виртуалды зертхананы қолдана отырып, зерттеу жүргізе алады. |
Алдыңғы білім | <p>Қатты денелердегі қысым ұғымын біледі, формуласын жаза алады және есептер шығаруда қолдана алады;</p><p>Жаратылыстану пәнінен қысым және заттың үш агрегаттық күйінің болатындығы жайлы алғашқы түсініктермен таныс.</p> |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Ұйымдастыру (3 мин) |
<p>«Жалғасын тап» ойыны</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7b9bb5963a.png" style="width: 93px;"></p><p>Оқушыларды топқа бөлу</p><p><b>Мұғалім не істейді </b> </p><p>оқушылармен амандасу, түгендеу, сабақты бастамас бұрын, жақсы көңіл-күй ортасын орнатады.</p><p><b>Оқушылар не істейді</b></p><p>Таратылған суреттер мен мәтіндер кеспелерінің жалғасын тауып, 3 топқа бөлінеді және жаңа сабақтың тақырыбын ашады.</p><p><b>Бағалау</b></p><p>Бір-біріне түрлі-түсті шарларды тілек айтып, сыйлау</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7ba39a2969.png" style="width: 98px;"><br></p> | <p>Суреттер, кеспелер </p><p><a href="http://www.bilimland.kz" target="_blank">www.bilimland.kz</a><a href="http://www.bilimland.kz" target="_blank"></a></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7ba5971bd4.jpg" style="width: 140px;"><br><br></p> |
Кіріспе (7 мин) |
<p>А) ББҮ кестесін толтыру</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7baa78a8a5.png" style="width: 106px;"><br></p><p>Б) Зымыран сұрақтар (тест)</p><p><br></p><p>а) Сабақ мақсатын айқындау </p><p> б) өткен сабақтағы білімін тест түрінде тексеру</p><p><b>Мұғалім не істейді</b></p><p>a) ББҮ кестесінің <b>«білгім келеді»</b> бағанасын толтырту арқылы оқушыларға сабақтың мақсатын қойдыртады. </p><p>б) Өткен сабақтағы алған білімін тест тапсырушы құрал <b>«Асtivote»</b> арқылы тексереді, жаңа сабаққа білімдерін жүйелейді.</p><p><b>Оқушылар не істейді</b></p><p>а) Оқушылар ББҮ кестесінің білемін және білгім келеді бағанасын толтыру арқылы сабақтың мақсатын шығарады.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7bb4f7fdaa.png" style="width: 111px;"><br></p><p>б) aсtivote арқылы тест тапсырып, білімдерін тексереді.</p><p><b>Бағалау</b></p><p>1. Бас бармақ</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7bb9cab3ad.png" style="width: 69px;"></p><p>2. Критерий бойынша 1-8 балл</p><p><b>«қанағаттанарлық»</b> – 3-4 дұрыс жауап; </p><p><b>«жақсы»</b> – 5-7 дұрыс жауап; </p><p><b> «өте жақсы»</b> – 8 дұрыс жауап. </p><p><br></p> | <p>1. <b>«ББҮ»</b> кестесі</p><p>2. <b>Activstudio</b> бағдарламасында жасалған тест және</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7bc166b2ba.png" style="width: 73px;"></p><p><b>«aсtivote»</b> тест тапсырушы құрал</p> |
Негізгі бөлім (12 мин) |
<p>1.«Миға шабуыл»</p><p><a href="http://www.bilimland.kz" target="_blank">www.bilimland.kz</a>, <a href="http://www.twig-bilim.kz" target="_blank">www.twig-bilim.kz</a> сайтындағы және оқулықтағы ақпараттармен жұмыс </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7bd5985132.png" style="width: 86px;"></p><p>1. Сұйықтар мен газдардағы қысымның неге тәуелді екенін түсіну; гидростатикалық қысым формуласын қорытындылау;</p><p><b>Мұғалім не істейді</b></p><p>1. Оқушыларға ББҮ кестесі бойынша айқындалған мақсатына сүйене отырып, оқулықпен және компьютерде <a href="http://www.bilimland.kz" target="_blank">www.bilimland.kz</a>, <a href="http://www.twig-bilim.kz" target="_blank">www.twig-bilim.kz</a> сайттарында осы тақырыппен жеке танысуына, түсінік алуына қолдау көрсетіп, қадағалайды, бағыттайды.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7be9c10983.png" style="width: 123px;"></p><p><b>Оқушылар не істейді</b></p><p>Газдар мен сұйықтардың қысымы неге тәуелді екенін, қалай берілетінін </p><p><a href="http://www.bilimland.kz" target="_blank">www.bilimland.kz</a>, <a href="http://www.twig-bilim.kz" target="_blank">www.twig-bilim.kz</a> білім сайттарына кіріп, эксперименттер мен теорияны салыстырып, гидростатикалық қысымның қандай физикалық шамаларға тәуелді екенін тапсырмаларды орындау арқылы анықтайды. <a href="http://www.bilimland.kz" target="_blank">www.bilimland.kz</a><a href="http://www.bilimland.kz" target="_blank"></a></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7c06c08adb.png" style="width: 203px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7c0759998d.png" style="width: 189px;"></p><p><b>Бағалау</b></p><p>Жинаған балы бойынша</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7c10816d81.png" style="width: 69px;"></p><p>Өте жақсы</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7c1103e761.png" style="width: 81px;"></p><p>Жақсы</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7c117ebfdd.png" style="width: 73px;"></p><p>Қанағаттанарлық</p> | <p>Физика және Астрономия 7 сынып оқулығы, </p><p><a href="https://cloud.mail.ru/public/JzyY/VVpH8nTNa" target="_blank">https://cloud.mail.ru/public/JzyY/VVpH8nTNa </a><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7c18406e3b.jpg" style="width: 140px;"></p><p><a href="http://www.bilimland.kz" target="_blank">www.bilimland.kz</a><a href="http://www.bilimland.kz" target="_blank"></a></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7c19e6bae9.jpg" style="width: 140px;"></p><p><a href="http://www.twig-bilim.kz" target="_blank">www.twig-bilim.kz</a><br><br></p><br><p><br><br></p> |
Сергіту сәті (7 мин) |
<p>2. «БФЕ» кестесі бойынша талдау жасайды</p><p>Қатты денелердің, сұйықтардың, газдардың қысымдарын талдау және салыстыру </p><p><b>Мұғалім не істейді</b></p><p>«Барлық факторларды ескеру» кестесін талқыланатын мәселені 3 топқа бөліп береді.<b> БФЕ шаблоны</b></p><p><b> </b><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7c3165b1a0.png" style="width: 187px;"></p><p><b>1-топ:</b> Газ бен сұйық қысымының артықшылықтары </p><p><b> 2-топ:</b> Газ бен сұйықтар қысымының кемшіліктері </p><p><b> 3-топ:</b> Қызықты факторлар.</p><p><b>Оқушылар не істейді</b></p><p>«БФЕ» стратегиясы бойынша талдау жүргізіп, басқа топтармен бөліседі.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7c3a3f185f.png" style="width: 128px;"></p><p><b>Бағалау</b></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7c3c8653ee.png" style="width: 88px;"></p> | <p><a href="http://www.bilimland.kz" target="_blank">www.bilimland.kz</a><a href="http://www.bilimland.kz" target="_blank"></a></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7c3f007ca7.jpg" style="width: 140px;"></p><p><a href="http://www.twig-bilim.kz" target="_blank">www.twig-bilim.kz</a><br><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7c40b6c02b.jpg" style="width: 140px;"><br></p> |
Қысымды азайту, үлкейту қимыл қозғалыс жаттығуларын жасату арқылы сергіту. (2 мин) |
<p>Оқушыларды физиологиялық және психологиялық тұрғыда тақырыппен байланыстыру арқылы сергіту. </p><p><b>Мұғалім не істейді </b></p><p>Сергіту сәтін өтілген жаңа тақырыппен байланыстырып, оқушылардың қызығушылығын арттырады</p><p><b>Оқушылар не істейді </b> </p><p>Оқушылар ойын жаттығуларын қысыммен байланыстырады. </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7c5330f525.png" style="width: 101px;"><br></p><p><b>Бағалау</b></p><p>Бір-біріне жақсы эмоция сыйлау</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7c55e2579d.png" style="width: 81px;"><br></p> | Музыка, анимацияланған слайд |
3. «Әткеншек» әдісі арқылы есептер шығару (7 мин) |
<p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7c6543ffe3.png" style="width: 105px;"><br></p><p>Сұйықтың ыдыс түбіне түсіретін қысымын анықтау.</p><p><b>Мұғалім не істейді</b></p><p>1. Оқушыларға эксперименттік есептерді шығаруға қажетті құралдарды, яғни су құйылған ыдыс, сызғышты дайындап береді. </p><p> 2. Эксперименттік есептерді реттілігімен орындауына бағыттаушы болады. 1. Сызғыш көмегімен стакандағы су биіктігін анықтаңдар. (1 балл) 2. Стақан түбінің ауданын қолданып, сұйық көлемін анықтаңдар V = S h. (1 балл) </p><p> 3. Судың тығыздығын пайдаланып, сұйықтық массасын анықтаңдар. m = V p. (1 балл) </p><p> 4. Сұйықтың стакан түбіне қандай күш түсіретінін есептеңдер. F = mg (1 балл) </p><p> 5. Стақан түбіне сұйықтың түсіретін қысымын есептеңдер. P -? (1 балл) </p><p> 6. Есептеулерді дәптерге жазыңдар.</p><p><b>Оқушылар не істейді</b></p><p>Оқушылар «Әткеншек» әдісі бойынша эксперименттік есептер шығарып білімдерін жүйелейді.</p><p>1. Әр топтан 3 оқушы <a href="http://www.bilimland.kz" target="_blank">www.bilimland.kz</a> сайтындағы виртуалды зертханадағы эксперименттік есепті шығарып көрсетеді.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7c799a35f8.png" style="width: 155px;"></p><p>2. Әр топтан оқушы үстелдің үстіндегі құралдар арқылы гидростатикалық қысымды есептейді.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7c7b4ee8a2.png" style="width: 151px;"></p><p>3. Әр топтан 2 оқушы 1 логикалық есеп пен 2 деңгейлік есепті шығарады.</p><p>1. Бес бірдей ыдыс берілген. Біріншісі сумен, екіншісі сүтпен, үшіншісі керосинмен, төртіншісі күнбағыс майымен, бесіншісі спиртпен толтырылған. Қандай сұйықтық құйылған ыдыста</p><p> 1) түбіне түсірілген қысым үлкен?</p><p>2) түбіне түсірілген қысым аз?</p><p>2. Стақандағы сынап биіктігі – 8 см. Сынаптың ыдыс түбіне түсіретін қысымы неге тең?</p><p>3. Су құйылған мұнарадағы судың биіктігін анықта, егер оның ең төменгі жағына орналастырылған манометр көрсеткіші 220 кПа көрсетіп тұрса.</p><p>Критерий бойынша бағалау</p> | <p><a href="http://www.bilimland.kz" target="_blank">www.bilimland.kz</a><a href="http://www.bilimland.kz" target="_blank"></a></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7b7a41c6b0/images/5db7c82c4caf1.jpg" style="width: 140px;"></p><p>«Физика және Астрономия» есептер жинағы 7 сынып</p><p><a href="https://cloud.mail.ru/public/JzyY/VVpH8nTNa" target="_blank">https://cloud.mail.ru/public/JzyY/VVpH8nTNa</a><br><br></p> |
Рефлексия (2 мин) |
<p>ББҮ кестесінің соңғы бағанасын шығару <b>«нені үйрендім?»</b></p><p>Мақсатқа жеткенін анықтау.</p><p><b>Мұғалім не істейді</b></p><p>Оқушылардың ББҮ кестесінің «үйрендім» бағанасын толтыруын қадағалау және сабақтың мақсатына жеткеніне кері байланыс алады.</p><p><b>Оқушылар не істейді</b></p><p>Оқушылар ББҮ кестесін толтыра отырып сабақтың мақсатына жеткенін анықтайды.</p><p>Өзін-өзі бағалау</p> | ББҮ кестесі |
Қосымша ақпарат |
<p><b>Дифференциация – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? </b></p><p>Сұрақты басқа оқушыға бағыттау, жауап беру үшін уақыт беру, ынталандырушы бағалау түрлерін қолдану арқылы қолдау көрсету.</p><p>Қабілетті оқушыларға Блум таксономиясы бойынша ойлаудың жоғары деңгейіндегі тапсырмаларды беру.</p><p><b>Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз? </b></p><p>Оқыту процесінде белсенді әдістер «БФЕ», «ББҮ», «Әткеншек» және «Бас бармақ», «Екі жұлдыз, бір тілек», «Шапалақ соғу» қалыптастырушы бағалау түрлерін қолдану арқылы.</p><p><b>Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау</b></p><p>АКТ-интерактивті тақтаны, компьютерді қолдану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау</p><p><b><i>Сабақ бойынша рефлексия</i></b></p><p><i style="">Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? </i></p><p><i style=""> Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге?</i></p><p><i style="">Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз. </i></p><p><b style="">Жалпы бағалау Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? </b></p><p><b style=""> 1: </b></p><p><b style=""> Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? </b></p><p><b style=""> 1: </b></p><p><b style=""> Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? </b></p> |
Пікірлер(0)