Ежелгі Грекиядағы білім мен ғылым
Дүниежүзі тарихы
Сынып:
6-сынып
Бөлім:
Рим империясының құлауы
Тақырып:
Ежелгі Грекиядағы білім мен ғылым
29.10.2019
303
5
Сабақтың мақсаты | Оқушылар ежелгі Грекия жеріндегі тәрбие мектебімен, грек ойшылдары мен ғалымдарының еңбектерімен танысады. |
Сілтеме | Ежелгі дүние тарихы, 6 сынып, авторлары: Т.Төлебаев, Р.Құсайынова, М.Дәкенов. Атамұра, 2015. |
Күтілетін нәтиже | Ежелгі Грекия тақырыбына байланысты хронологиясын жасайды, салыстырып айырмашылықтарын таба алады, өз ойын жеткізе алу, топта жұмыс істей алады. Уәж беру, қолпаштау арқылы оқушылардың ынтасын арттыру. |
Табыс критерийлері | <p>- Мен тақырыпты толық меңгере аламын; </p><p> - Мен диалогқа түсе аламын; </p><p> - Мен сыныптастарының ой-пікірін тыңдаймын; </p><p> - Мен өз ойымды толық жеткіземін; </p><p> - Мен шығармашылық қабілетімді көрсете аламын.</p> |
Сабақтың түрі | Жаңа сабақ |
Көрнекіліктер | Оқулық, www.bilimland.kz.ресурсы, АКТ, Гомер, Гиппократ, Геродот сияқты ғалымдардың портреті, плакат, түрлі-түсті стикерлер, смайликтер, бағалау парақшалары, маркерлер. |
Сабақтың әдіс тәсілі | ООЖТ, СТОҮ, АКТ, ОүБжОБ,ОЖЕС, ОБжК, ТжДБО, «Мозайка» әдісі , «Сәлеметсіздер ме» тренинг, ЖИГСО І, «Микрофон» әдісі, «Бағдаршам», ВЕНН диаграммасы, деңгейлік тапсырмалар, ой шақыру әдісі, постер салу. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Уәж (2 мин) |
<p><b>Мұғалім іс-әрекеті:</b></p><p>Амандасу.<b> </b>Оқушыларды ортаға шақыру. «Мозайка» әдісі арқылы оқушыларды 2 топқа бөлу. Топтың рөлі туралы кестені тарату.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db8118ad2a34/images/5db8136887d8c.png" style="width: 203.984px;"></p><p><b>Оқушының іс-әрекеті:</b></p><p>Оқушылар бүгінгі тақырыпқа сай ежелгі грек ғалымдарының суреттері бар мозайкаларды құрастыру арқылы топқа бөлінеді. </p><p> Топтың рөлі туралы кестесі бойынша топ мүшелері өз рөлдерін бөліп алады.</p><p><b><br></b></p> | |
Білу (2 мин) |
<p><b>Мұғалім іс-әрекеті: </b></p><p>Оқушыларды жаңа тақырыпқа шығару мақсатында. </p><p><b> 1. Ой шақыру.</b> Оқушылар сабақ басында құраған мозайкаларына және интербелсенді тақтаға көз жүгіртейік, (PowerPoint) суретте кімдер бейнеленген. Слайдтан грек ғалымдары мен мектепке байланысты суреттер көрсету арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатына шығады. </p><p> - Осы суреттерді көрген соң, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыздар?</p><p><b>Оқушының іс-әрекеті:</b></p><p>1. Суреттерді зерделейді, ойларымен бөліседі, сұрақ-жауап арқылы өзара диалогқа түседі, тақырыпқа өздері шығады.</p> | <p>Формативтік бағалау. Смайликті, сыйлыққа беру. </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db8118ad2a34/images/5db813f40809c.png" style="width: 87.9883px;"><br></p> |
Түсіну (8 мин) |
<p><b>Мұғалім іс-әрекеті: </b></p><p style="text-align: justify; ">Оқушыларға жаңа тақырыпты меңгерту мақсатында Видеожинақ топтамасы. "Телевизиялық бағдарламалар" <a href="https://bilimland.kz/kk/#lesson=18739" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/#lesson=18739</a> топтамасының бейнежазбасындағы 2:52 минутынан бастап 4:20 мин дейінге дейін Греция елі туралы тыңдатып, оқулықтағы 146-150 беттерді оқиды, жұпта, топта, топтар арасында талқылап, ойларын ортаға ұсынады.</p><p><b>Оқушының іс-әрекеті:</b></p><p style="text-align: justify; ">"Телевизиялық бағдарламалар" https://bilimland.kz/kk/#lesson=18739 топтамасындағы Греция елі жайлы мағлұматты тыңдап, көріп, қосымша оқулық мәтінін оқып, «Микрофон» әдісін қолдана отырып, бір-біріне тақырыпты түсіндіреді. </p> | <p>Оқушылар түсінгендерін еркін жеткізу мақсатында екі жұлдыз, бір тілек.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db8118ad2a34/images/5db81482e6b5c.png" style="width: 78.9844px;"><br></p> |
Қолдану + талдау (10 мин) |
<p><b>Мұғалім іс-әрекеті: </b></p><p>Мәтінмен жұмыс. Жигсо-І стратегиясын қолдану: «Ежелгі грек білімі», «Ежелгі грек мектептері» тақырыбына постер жасау. <b> </b></p><p><b>Оқушының іс-әрекеті:</b></p><p>Топтың ішінен ойларын мәнді жеткізуге тырысады. «Ежелгі грек білімі», «Ежелгі грек мектептері» тақырыбына постер жасайды, қорғайды.</p><p><b><br></b></p> | |
Сергіту сәті (3 мин) |
<p><b>Мұғалім іс-әрекеті: </b></p><p>«Лабиринт» ойынын өткізу.</p><p><b> Оқушының іс-әрекеті: </b></p><p>Оқушылар матаға сызылған лабиринтте дөңгелекшені шығарып алмай жолмен жүргізуі қажет. Ескерту: ойында сөйлеуге, дөңгелекшені жолдан шығарып алуға болмайды, шығарып алған жағдайда ойын қайта басталады.</p> | |
Жинақтау + бағалау (13 мин) |
<p><b>Мұғалім іс-әрекеті:</b></p><p style="text-align: justify; ">Ескерту. Мұғалім оқушыларға бағалаудың критерийлерін үлестіреді. </p><p style="text-align: justify; "><b> Мақсаты: жаңа сабақты бекіту. </b>Миға шабуыл кезеңі. </p><p style="text-align: justify; "> Әр деңгейлік тапсырмалар <a href="http://www.Bilimland.kz" target="_blank">www.Bilimland.kz</a> ресурсындағы Дүниежүзі тарихы пәні бойынша "Ежелгі грекиядағы жазу мен әдебиет" <a href="https://bilimland.kz/kk/#lesson=16979" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/#lesson=16979</a> және "Ежелгі грекиядағы философия және бақса да ғылымдар"</p><p style="text-align: justify; "> <a href="https://bilimland.kz/kk/#lesson=16980" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/#lesson=16980</a> бөлімдеріне өтіп, ондағы тапсырмаларды 2-топқа бөліп беру. Осыдан кейін + iTest курсы бойынша 10 тест http://itest.kz/exam_test?test_id=349072338 топтамасындағы Ежелгі Грекия тақырыбы бойынша тест тапсырмаларын орындауға уақыт беріледі.</p><p style="text-align: justify; "><b>Оқушының іс-әрекеті: </b></p><p style="text-align: justify; "><a href="http://www.bilimland.kz." target="_blank">www.bilimland.kz.</a>ресурсындағы Дүниежүзі тарихы бойынша "Ежелгі грекиядағы жазу мен әдебиет" </p><p style="text-align: justify; "> <a href="https://bilimland.kz/kk/#lesson=16979" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/#lesson=16979</a> және "Ежелгі грекиядағы философия және басқа да ғылымдар" </p><p style="text-align: justify; "> <a href="https://bilimland.kz/kk/#lesson=16980" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/#lesson=16980</a> тапсырмаларды орындайды. </p><p style="text-align: justify; "> 1. Деңгейлік тапсырмаларды өздері жұптасып, шағын топта орындайды + iTest курсы бойынша 10 тест. </p><p style="text-align: justify; "> 2. Өзгені тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.</p> | <p>Бағалау парағы арқылы топ бақылаушысы бағалайды Әр тапсырма 1 ұпаймен есептеледі. Жалпы ұпай саны – 3 ұпай</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db8118ad2a34/images/5db817e110636.png" style="width: 178.75px;"><br></p> |
Рефлексия (5 мин) |
<p><b>Мұғалім іс-әрекеті: </b></p><p>«Бағдаршам» рефлексиясы бойынша сабақты қорытындылау.</p><p><b>Оқушының іс-әрекеті: </b></p><p style="text-align: justify; ">Оқушылар бағдаршам түстеріне алдын ала таратылған көңіл-күй бейнеленген смайликтерді сабақты қалай меңгергендері туралы түстерге апарып жапсырады.</p> | |
Үй тапсырмасы (2 мин) |
<p><b> Мұғалім іс-әрекеті: </b></p><p>1. 23 оқып келу. </p><p> 2. Өздерің оқып жатқан мектеппен грек мектебін салыстырыңдар? Қандай ұқсас жақтары мен айырмашылықтары бар? ВЕНН диаграммасы бойынша. </p><p><b>Оқушының іс-әрекеті: </b></p><p>Оқушылар күнделіктерін ашып, үй тапсырмасын жазып алады.</p> |
Пікірлер(0)