Палеозой заманындығы тіршіліктің дамуы

Жұмаханов Қайырлы Қалибекұлы
Астана қаласы, №50 Райымбек батыр атындағы «Қазғарыш» мектеп-лицейі
2422
Биология
Тақырыбы:
Палеозой заманындығы тіршіліктің дамуы

Сабақ мақсаты

The aims of the lesson

Палеозой заманындағы тірішіліктің даму ерекшеліктері мен маңызын және ароморфоздарды түсіну. Cабақты 50% көлемінде ағылшын тілінде өткізу.

Табыс

критерийлері

Success of criteria

Барлығы

Палеозой заманындағы кезеңдердің ерекшеліктері мен айырмашылықтарын қазақ және ағылшын тілінде ажыратып сипаттайды.

Басым көпшілігі

Кезеңдердің алмасу себептерін қазақ және ағылшын тілінде мысал келтіре отырып  айтып бере алады.

Кейбіреуі

Әр кезеңдердегі ароморфоздардың ерекшеліктерін түсінеді.

 

Жоспар

Plan

Уақыт

Time

Кезеңдер

Periods

Жоспарланған жаттығулар

Planned exercises

Ресурстар

Resources

3
минут
minutes

Ұйымдастыру кезеңі

Organizational moment

1. Сәлемдесу, түгендеу.

2. Топқа біріктіру. Ағылшын тілінде үшке дейін санату арқылы жүреді.

3. Оқушылардың аттарын жаздыру. Ағаш таяқшаларға аттары жазылады.

Ағаш таяқшалар

 

 

10
минут
minutes
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
25
минут
minutes

Үй тапсырмасы

4.  Үй тапсырмасын сұрау.

 4.1. «Миллион кімге бұйырады» кезеңі. Әр топқа сұрақтар қойылады, дұрыс жауапқа жетондар таратылады.

1   

 4.2. «Криптозойда тіршіліктің дамуы» Оқушыларға сұрақтар қойылады.

  2 

АКТ

Жетондар

 

 

 

 

 

 

 

 

АКТ

www. itest.kz

bilimland.kz

 

 

 

     5. Жаңа тақырып

Іс-әрекет

Action

Мұғалім

Teacher

Оқушылар

Students

 

 

 

 

 

АКТ

bilimland.kz

 

 

 

 

 

 

 

 

bilimland.kz

АКТ

 

Білу, Түсіну

KNOWLEDGE,

COMPREHENSION

(2 минут)

Глоссарий

Glossary

4

«Бейнекөрініс» арқылы жаңа тақырыпты ашады, негізгі түсініктерді береді.

The Paleozoic

5

 

 

 

 

Ағылшын тіліндегі глоссарий мен термин сөздерді қайталайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа тақырыпты тыңдайды, негізгі түсініктерді анықтады, жаңа термин сөздерді дәптерге жазады.

 

Қолдану

APPLICATION

(8 минут)

Топтық жұмыс:

Ағылшын тіліндегі жаңа тақырып материалын әр топқа тақырыпшаларға бөліп береді. Оқушыларды бақылайды.

1-тақырыпша

6

2-тақырыпша

7

3-тақырыпша

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тақырыпшаларды  алдымен жеке оқиды, жұптасып бір-біріне түсіндіреді, кейін топта талдайды. Негізгі ойды постерға жазады.

 

 

 

 

 

 

 

Мәтін, постер

А3, маркер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bilimland.kz

 

 

 

 

 

Талдау

ANALYSIS

(8 минут)

«Елші» әдісін пайдаланады. Оқушылардың жұмыстарын бақылайды.

Әр топ берілген тақырыпшаларды басшылыққа ала отыра постер қорғайды. Тақтада әр топтан 2-3 оқушы түсіндіреді.

Мәтін, gостер

А3, маркер

 

bilimland.kz

жетондар

 

 

 

www. itest.kz

 

 

bilimland.kz

 

 

 

 

«Сұрақ-жауап»

Оқушыларға сұрақтар береді, орындауын бақылайды. Жетондар таратады.

Determine how periods correspond

9

 

What period of the Paleozoic include these organisms

9

 

Choose the one correct answer in the questions below

10

Сұрақтарға жауап береді. Дұрыс жауап берген оқушылар жетондар жинайды.

 

Жинақтау

SYNTHESIS
(5 минут)
 
 
Бағалау
EVALUATION
(2 минут)

 

Оқушыларға постерге жазылған сұрақтар береді. Сұрақтар 3 түрлі (қызыл, көк, жасыл) түспен жазылған.

Сол сұрақтар түсіне байланысты 3 түсті маркер береді.

 

 

Оқушылар сұрақтарға «келісемін-келіспеймін» белгісін қояды да, тапсырманы келесі топқа береді. Осылайша тапсырма басқа топтардың жауаптарымен өздеріне қайтып келеді. Жауаптарымен салыстыра отырып жаңа тақырыпты жинақтайды және бағалайды.

Постер А3,

Маркерлер (3 түсті),

жетонда

1
минут
minutes
Үйге тапсырма
Home task

§35,  177-беттегі сұрақтар.

Журнал

Күнделік

1
минут
minutes

Бағалау

Assessment

Оқушылар жинаған ұпай санымен бағаланады.

Қате туралы хабарландыру