Литосфералық катаклизмдер

Рамазанов Жасұлан Болатұлы
БҚО, Қаратөбе ауылы, «Қаратөбе мектеп-интернаты» КММ
466
География
Тақырыбы:
Литосфералық катаклизмдер

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

7.3.1.4 - литосфералық катаклизмдердің себеп-салдарын, таралуын түсіндіреді

7.3.1.5 - жергілікті компонент негізінде литосфералық катаклизмдер барысында өзін-өзі ұстау ережелерін түсіндіреді

Сабақ нәтижесі:

 

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: литосфералық катаклизм түрдерін атай алады

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: жанартаудың құрылысын ажыратады, катаклизм түрлерінен сақтану ережелерін біледі

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Жер шарының сейсмикалық аймақтарын түсіне отырып, еліне, өз туған жеріне қаншалықты әсерін талдай алады

Бағалау критерийі

Жеке, топтық тапсырмаларды орындай алады. Топтар бірін-бірі шынайы бағалай алады

Тілдік құзіреттілік

Литосфералық катаклизмдер

Ресурстар

Жанартау макеті, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар, оқулық, суреттер  және  бейнефильмдер, топтық тапсырмалар, жеке тапсырма, кері байланыс

Әдіс-тәсілдер

«Дыбыссыз бейне», «Картография», «Рөлдік ойын», «Рихтер шкаласы», «Жетістік шыңы».

Пәнаралық байланыс

математика

Алдыңғы оқу

Литосфераның тектоникалық қозғалыстары

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Бағалау түрлері

Басталуы

5  минут

Оқушылармен амандасып, сыныпты түгендеу.

Тұсаукесер : Тақырыпты ашу үшін балаларға 

«Жанартау атқылауы» туралы шағын тәжірибе көрсетемін. Тәжірибеден соң жаңа тақырыпқа сай сұрақтар қойып, оқушылардың қызығушылықтарын оятамын.

Топтарға бөлу.

Оқушыларға тақырыпқа сай 5 түрлі суреттер ұсынылады. Таңдауы бойынша оқушылар 5 топқа бөлінеді.

 

 

 

Жаңа білім

20 минут

 

 

 

 

 

Топтық жұмыс:

1-топ: «Дыбыссыз бейне» әдісі

 /Жанартау  туралы бейне фильмді тыңдап, кейін  дыбыстау/

2-топ: «Дыбыссыз бейне» әдісі

 /Жер сілкінісі  туралы бейне фильмді тыңдап, кейін  дыбыстау/

3-топ:  «Дыбыссыз бейне» әдісі

/Цунами туралы бейне фильмді тыңдап, кейін  дыбыстау/

4-топ:  «Картография» әдісі

/ bilimland.kz сайтында берілген Жер шарындағы сейсмикалық аймақтарды және Еуропа жанартауларын ActivInspire  бағдарламасымен интербелсенді тақтада кескін картаға түсіру/

5-топ:  «Рөлдік ойын» әдісі

/Қосымша берілген ресурстарды (сурет, мәтін) пайдаланып, аппаттан сақтану жолдарын көрсету/

1 топ:

https://twig-bilim.kz/kz/film/what-i

s-a-volcano

 

 

 

 

 

 

 

 

2 топ:

https://twig-bilim.kz/kz/film/what-is-an-earthquake

 

 

 

3 топ:

https://twig-bilim.

kz/kz/film/tsunami

 

 

 

 

 

4 топ:

https://bilimland.kz/kk/courses/

geografiya-kk/litosfera-zhane-zher-qabyhy/lesson/zhanartaular

 

 

 

 

 

 

 

 

Мәтіндер

Суреттер, сызба.

Ортасы 

5 минут

 

 

Бағалау: Әр топ бір-бірінің жұмысын тақырыпқа сай «Рихтер шкаласы» бойынша бағалайды. Нәтижесінде қай топ бүгінгі сабақты қаншалықты сілкіндіргені белгілі болады.

Топтар бір-бірін бағалайды. Бағалау ActivInspire  бағдарламасыарқылы интербелсенді тақтадажүзеге асады

Аяқталуы

Сабақты бекіту

5 минут

Бекіту: Сабақты бекіту үшін әр оқушы bilimland.kz сайтында тақырыпқа сай берілген тапсырмалар мен тест сұрақтарын жеке орындайды.

 

https://bilimland.kz/k

k/courses/geografiya-kk/litosfera-zhane-zher-qabyhy/lesson/zhanartaular

 

https://bilimland.kz/k

k/courses/geografiya-

kk/litosfera-zhane-z

her-qabyhy/lesson/zher-silkinisi

 

Кері байланыс

5 минут

Кері байланыс: «Жетістік шыңы»

 

Кері байланыста оқушылар бүгінгі сабақта таудың қай бөлігінде тұрғанын салыстырмалы түрде айтып өз-өзіне баға береді

 

 Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?

 

 

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

 Сол ұяшықтағы  Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

 Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Қате туралы хабарландыру