Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу

Кысабекова Гүлназ Бегежановна
Нұр-Сұлтан қаласы, «№78 мектеп-гимназия» КММ
877
Математика
Тақырыбы:
Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу

Оқу мақсаттары

5.1.1.9 жай бөлшек ұғымын меңгеру;

5.5.2.1 жай бөлшектерді оқу және жазу;

Сабақ мақсаттары

Барлығы: жай бөлшектердің анықтамасын өз сөзімен айта алады, жай бөлшектерді оқып, жаза алады;

Басым көпшілігі: фигураларды тең бөліктерге бөле алады және боялған бөліктерін жай бөлшекпен жаза алады.

Кейбірі: жай бөлшектерді өмірмен байланыстыра алады;

Бағалау критерийлері

жай бөлшек ұғымын меңгереді;

жай бөлшекті және оның компоненттерін анықтайды;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар жай бөлшектердің анықтамасын тұжырымдай алады, жай бөлшектерді оқи алады.

Пәнге тән лексика мен терминология:

үлес; жай бөлшек; бөлшектің алымы, бөлшектің бөлімі, бөлшек сызығы.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

жай бөлшектің бөлімі..., ал алымы... білдіреді; 

Құндылықтарды дарыту

Зайырлы қоғам және руханият құндылығы бойынша топтық жұмыста бір-бірін құрмет, ынтымақтастық және достық қарым-қатынастарын бойларына сіңіреді. Өзара бағалау бойынша өзгенің көзқарасына құрметпен қарау құндылығы қалыптасады.

Пәнаралық байланыстар

Жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары

https://bilimland.kz, https://imektep.kz, https://twig-bilim.kz, https://itest.kz

Алдыңғы білім

 

Ең үлкен ортақ бөлгіш. Ең кіші ортақ еселік

https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/arifmetika/natural-sandar/lesson/eng-ulken-ortaq-bolgish-ozara-zhai-sandar

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы (7 мин)

 

 

1 мин

 

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

 

 

 

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу;

Оқушылардың назарын аударып, зейінін шоғырландыруды  «Шапалақ» әдісімен жүргіземін.

Кім мені есітіп тұр – 1 шапалақ

Кім мені көріп тұр – 2 шапалақ

Кім мені естіп те тұр, көріп те тұр – 3 шапалақ

 

Жағымды психологиялық ахуал туғызу.

Оқушылар кезек - кезек саусақтарын жұбының саусақтарына тигізе отырып, бас бармақтан бастап орындайды.

Сізге (1 – бас бармақтарын тигізу)

Табыс (2 - балан үйрек)

Шаттық (3 - ортан терек)

Қуаныш (4 - шылдыр шүмек)

Тілеймін (5 - кішкене бөбек)

Сә-ле-мет-сіз бе?! (жұбымен алақандарын шапалақтау)

 

Жаңа тақырыпты ашу.

       Жаңа тақырыпты ашу мақсатында https://imektep.kz/kz/ulester фильмі көрсетіледі. Оқушылармен бірлесіп сабақтың тақырыбын, сабақтың мақсатын айқындау.

 

«Шапалақ»

әдісі

 

 

 

«Бес саусақ»

әдісі

 

 

https://imektep.kz/kz/ulester

Сабақтың ортасы

(25 мин)

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

Жаңа тақырыпты түсіну үшін https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/zhaj-bolshekterdi-oqu-zhane-zhazu видеотоптамасын көрсету.

Дәптерге жай бөлшектің ережесін қысқаша жазып алады.

Жеке тапсырма

Жұмыс парығы таратылады. Оқушылар берілген бөлшек бойынша фигураның тиісті бөлігін бояйды.

Кері байланыс: «Ия», «Жоқ» Сигналдық картаның көмегімен өзін - өзі бағалау.

Сергіту сәті: Бөлшектің күнделікті өмірде қолданылуы видеотоптамасын көріп мысалдар келтіру

Топпен жұмыс

Сыныптағы оқушылар отырған қатары бойынша 3 топқа біріктіріледі.

Виртуалды зертхана бөліміне кіріп, «Бөлшектер.Кіріспе» тақырыбы бойынша ойынды таңдап,1-5 деңгей бойынша берілген тапсырманы орындау. https://bilimland.kz/kk/courses/simulation/matematika/lesson/bolshekter-kirispe

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы жүргізіледі.

Жұппен жұмыс.

Жұптық жұмысты жасау арқылы, оқушылар өздігінен жай бөлшек ұғымын тұжырымдайды.

1-тапсырма: «Ойлан, тап» ойыны https://imektep.kz/kz/game#memory_cards-1592

Берілген бөлшектерді суреттермен сәйкестендіру.

2-тапсырма: «Дұрыс, дұрыс емес» ойыны

https://imektep.kz/kz/game#true_false-1359

Берілген 5 тұжырымға «дұрыс» немесе «дұрыс емес» деп жауап береді.

Кері байланыс: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы жүргізіледі.

 

https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/zhaj-bolshekterdi-oqu-zhane-zhazu

 

 

 

 

 

 

 

https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/zhaj-bolshekterdi-oqu-zhane-zhazu

 

 

 

 

 

 

 

https://bilimland.kz/upload/content/lesson/757/media/ce7d85d14e173bbce7d5fcf8da0372cc/content/script_00116/media/lt3b_02_170_il06.pdf

 

 

  ия        жоқ

сигналдық карта

 

 

https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/arifmetika/raczional-sandar/ulester-zhai-bolshekter/lesson/durys-bolshekter-zhane-burys-bolshekter-aralas-sandar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://bilimland.kz/kk/courses/simulation/matematika/lesson/bolshekter-kirispe

 

 

 

«Жетістік баспалдағы» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

https://imektep.kz/kz/game#memory_cards-1592

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://imektep.kz/kz/game#true_false-1359

 

 

 

 

 

 

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

Сабақтың соңы

(8 мин)

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

Сабақты қорытындылау. https://itest.kz/kz/exam-test?test_id=115796625 №1-№3 тест тапсырмасын орындау

Үй тапсырмасы: https://twig-bilim.kz/ сайтына кіріп, математика бөліміндегі «Мысырлықтар және бірлік бөлшектер» фильмін қарау. Осы фильмді көру арқылы сіз мысырлықтарға бөлшекті сандардың күрделі жүйесін қолдануға негіз болған аңызбен танысасыздар.

Рефлексия: «Бас бармақ» әдісі боойынша жүргізіледі.

 

https://itest.kz/kz/exam-test?test_id=115796625

 

 

 

 

 

 

 

 

https://twig-bilim.kz/kz/list/maths/number/decimals-fractions-and-percentages

 

 

 

 

«Бас бармақ»

әдісі

 

Сабақ өткізгеннен кейін толтыратын мұғалімнің өзіндік рефлексия парағы

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

 

Оқу материалдары оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, деңгейлік тапсырмалар түрінде беремін. Жеке,  жұптық және топтық тапсырмаларды орындау барысында оқушыға дербес қолдау көрсетемін. Саралау әрбір оқушыға мақсатқа жетуге ықпал жасайды.

Дайын жауаптар бойынша бір-бірін тексереді. Топтық жұмыстарын топтар арасында бағалайды. Құрастырылған критерийлер бойынша бір-бірін бағалайды. Сонымен қатар мұғалімнің қалыптастырушы бағалауы.

Сабақ барысында АКТ пайдалануда слайдқа қарағандықтан көз жаттығуларын жасатамын.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

 

 

 

 

 

 

Қате туралы хабарландыру