«Керқұла атты Кендебай» ертегісі

Шотпаева Алтынгуль Бахреденовна
Нұр-Сұлтан қаласы, №64 мектеп-лицей
1169
Қазақ әдебиеті
Тақырыбы:
«Керқұла атты Кендебай» ертегісі

Оқу мақсаттары

 Б/С2. Заманауилығы мен жаңашылдығы.

Т/Ж4. Шығарма үзінділерімен жұмыс.

А/И4. Шығармашылық жұмыс.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

     – Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

    – Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту.

Кейбір оқушылар орындай алады:

    – Шығармадан алған әсерін талдайды;

    – Авторға хат жаза алады.

Бағалау критерийлері

    – Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра алады.

    – Шығармадан алған әсерін талдайды.

    – Авторға хат жаза алады.

Тілдік мақсат

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: әдеби тіл нормалары.

Диалог құруға/хат жазуға арналған пайдалы тіркестер: таңдау, іріктеу, салыстыру, анықтау, баяндау.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Құндылықтармен байланыс

Ашықтық. Құрмет. Академиялық шындық.

Осыған дейін меңгерілген білім

Ертегі мазмұны мен әдеби теориялық ұғымдар

Сабақ жоспары:

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

Психологиялық ахуал

Оқушылар топқа бөлінеді

1-топ: «Ерлік».

2-топ: «Ынтымақ».

3-топ: «Ізгілік».

4-топ. «Адамгершілік»

 

Мұғалім «Пазл» құрау негізінде сабақ басында оқушыларға А3 парағымен маркерлер таратады.

ПАЗЛ жинайды.

Оқушылар теңеу, эпитет, метафора, портретке арналған мысалдар бойынша 4 топқа отырады

Оқушылар сабақтың тақырыбын анықтайды.

 

Ой шақыру. Алдынғы білімді еске түсіру (тест сұрақтарына жауап беру)

адеб

Слайдтарды көреді, сұрақтарға жауап береді, сипаттайды

 

 

 

Интербелсенді тақта

 

 

 https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/5-synyp/lesson/kerqula-atty-kendebaj-ertegisi

билимланд 

Сұрақтарға жауап береді

Оқулық

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

25 минут

 

адебб

 

Сөздікпен жұмыс.

Сараланған тапсырмалар

Жазылым.

4-тапсырма

Ертегінің қызық үзінділерін еске түсіру.

 

 5-тапсырма:

 Ертегіден алған әсерін сипаттап авторға хат жазады.

Хаттың жазылу үлгісі түсіндіріледі.

  • Хат белгілі бір адамға жазылады(адресаты болады)
  • Хаттың жазылу мақсаты жазылады
  • Соңында хат жазған адамның аты-жөні , күні көрсетіледі

Шығармашылық жұмыс

 

Дискриптор

Авторға хат жаза алады.

Бағалау критерийлері бойынша бағалайды

 

Үйге тапсырма: Аудиохрестоматияны тыңдай отырып, өздеріне ұнаған эпизодқа сурет салу.

Айтылым:

Берілетін тапсырмалар:

1-тапсырма.

Кейіпкерлерге мінездеме беріңіз.

Қай кейіпкер, қандай қылығымен ұнады?

Ұнамаған кейіпкердің себебін түсіндіріңіз? 

Екі кейіпкерді салыстырыңыз.

 

«Керемет пікірталас»

Барлық оқушылар бірнеше шағын топтарға бірігеді. Әр топтан

бір өкіл шығады. Әрқайсысы бір кейіпкерді таңдап алады. Сол кейіпкерді шынайы өмірдегі бір тұлғамен салыстыра отырып баға береді.

 

Дескриптор

Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра алады.

 

2-тапсырма.

Ертегі үзіндісін ойнап көрсету

Мұғалім ертегі мәтінінен сценарийге лайықты эпизодтарды іріктеп, сыныпты екі топқа бөледі. Әр топ ерекше сценарийдің үлгісін жасайды.

Оқушылар көрініске дайындық барысында мыналарға назар аударуы керек:

  • ·қозғалыс пен іс-әрекет, актерлердің ойыны;
  •  диалогтың айтылуы, түпнұсқадан алшақтамау.

 

Дескриптор

  • Көркем шығармалардан шағын үзінділерді мәнерлеп оқи алады.

 

3-тапсырма:

Тыңдалым:

Тыңдай отырып кесте толтырады.

 Дескриптор

Шығармадан алған әсерін талдайды;

Бағалау критерийлері бойынша бағалайды

https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/5-synyp/lesson/kerqula-atty-kendebaj-ertegisi

билимланд

 

 

 

https://bilimland.kz/kk/courses/audiochrestomathy/5-synyp/ertegiler/lesson/3-kerqula-atty-kendebai-ertegisi

билимланд

 

 

Интербелсенді тақта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аудиохрестоматия

https://bilimland.kz/kk/courses/audiochrestomathy/5-synyp/ertegiler/lesson/3-kerqula-atty-kendebai-ertegisi

Сабақтың соңы

 

 

 

3-минут

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

Жаңа сабақты бекіту бойынша (тест тапсырмалары) сұрақ-жауап.

адеб

Кері байланыс алу

Бағалау.

Рефлексия:

1.     Сабақта сізге не маңызды болды?

2.     Қандай тапсырма қиындық келтірді?

 

 

https://bilimland.kz/kk/courses/audiochrestomathy/5-synyp/ertegiler/lesson/3-kerqula-atty-kendebai-ertegisi

билимланд

 

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).

Сараланған тапсырмаларды оқушылардың қабілетіне орай жасалды

Оқушылар өзін-өзі бағалайды

Биология, қазақ әдебиеті

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақта оқыту мақсаты дұрыс қойылған. Мұғалім сабақ барысында қойылған мақсатына жетті. Оқушылар тақырыпты меңгерді, белсенді қатысты. Саралау жұмыстар дұрыс жүргізілді.

Сабақта уақыт тиімді пайдаланылды. Сабақ барысында жоспардан ауытқушылық болған жоқ

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да,, оқу туралы ойланыңыз?)

1. Оқушылар топқа бөлініп ынтымақтастықта жұмыс жасай білді.

2. Оқушылар өз білімін басқалармен салыстыра отырып, өзін және өзгені бағалауды білді.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да,, оқу туралы ойланыңыз?)

1. Өз ойын еркін айтып, оны дәлелдей білді.

2. Сабаққа деген оқушылардың қызығушылығы жоғары .

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік, қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

Қате туралы хабарландыру