Неліктен ҮІІІ-ХІІ ғасырды ислам мәдениетінің «алтын ғасыры »деп атайды

Құрмашева akt.5260 Қуанышбайқызы
Құрмашева akt.5260 Қуанышбайқызы
Ақтөбе
Ақтөбе
Калыбайская ОШ
Дүниежүзі тарихы
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Ислам тарихы
Тақырып:

Неліктен ҮІІІ-ХІІ ғасырды ислам мәдениетінің «алтын ғасыры »деп атайды

14.11.2019
222
PDF жүктеу WORD жүктеу
Осы сабаққа негізделген оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сипаттама )

6.2.2.1- тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндердің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау ; 6.2.2.4-Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау:

6.2.3.1-Шығыс ойшылдары жетістіктерінің маңызын бағалау ;  

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Мұсылман елдерінің мәдениеті туралы әңгімелеп, есте сақтайды.

Оқушылардың басым бөлігі: Қалалық мәдениеттің дамуындағы шаруашылықтың ықпалын суреттер арқылы сипаттайды

Кейбір оқушылар: Еуропа мен Азия ғалымдарының еңбектерін топтастырып, бағалайды  

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Басы

(2 мин)

Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Оқушылар жүректен-жүрекке тренингі арқылы бір-бірімен амандасады және бір-біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді  

 5dcd36cb359b7.png

Ортасы

(30 мин)

Сыныпты топқа бөлу:

«Мәдениет , өнер» 1 – топ: Мәдениет 2 – топ:

Өнер Оқушыларды түрлі- түсті қағаздар арқылы топтарға бөлеміз)  

Зерттеу (топтық жұмыс) «Вклад исламской цивилизации» - (Ислам өркениетінің аманаты) атты бейнероликті көре отыра ислам мәдениетінің алтын ғасырына зерттеу жүргізу және дәптерге төмендегі берілген сұрақтарға жауап беру: - ғылым,философия мен архитектура салаларында қандай жетістіктерге қол жеткізді? - ислам мәдениетіндегі гүлдену дәуірінде күнделікті өмірде қандай өзгерістер болды? - соның ішіндегі ең маңызды жетістіктер қайсы болды?    


    Мәтінмен жұмыс Джиксо әдісі Мәтінді оқып,топ бойынша қорғау.

(Оқылым, айтылым, тыңдалым) Дискриптор Терминдердің анықтамасын ажырата алады. Суреттің негізгі мағынасын анықтайды. Ақпаратпен жұмыс істеу барысында ынталы болады.  


Қалыптастырушы бағалу: Жақсы жауап берген оқушыға - жасыл түсті жұлдыз Орташа жауап берген оқушыға – сары түсті жұлдыз Нашар жауап берген оқушыға - қызыл түсті жұлдыз   


http://smk.edu.kz/Bank/Download/0af39c1c-edcf-4e2b-ada8-d8f8f2c02d9b

соңы

(8 мин)

Семантикалық карта 



Әлемнің екінші ұстазы «Ғылымдар тізбегі » еңбегінің авторы  «Таза шындық »еңбегінің авторы Диуани хикмет еңбегінің авторы     Құтадғу білік" ("Құтты білік") дастаныДиуан әл-адаб” (“Әдеби жинақӘбу Насыр Әл Фараби 




Әбу Ибраһим Ысқақ    




Әбул-Қасым әл-Фараби 




Қожа Ахмет Йассуи 




Жүсіп Баласағұни




   Кері байланыс. «Алма ағашы»әдісі Оқушыларға сабақ басында үш түсті алма беріледі . Сабақ соңында оны алма ағашына ілу керек. Жасыл түсті алма-мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл-күйім көтеріңкі Қызыл түсті алма-мен тапсырмаға тірелдім, көңіл-күйім орташа Сары түсті алма-мен тапсырманы орындай алмады, көңіл-күйім жоқ.  

5dcd36ee05595.png

Қосымша ақпарат

<p><img src="/uploads/lesson_plans/5dcd2f756d419/images/5dcd39f0b36e9.png" style="width: 302px;"></p><p>Дискриптор </p><p> 1.ВЕНН диаграммасы арқылы Азия мен Еуропа мәдениетінің ерекшелігін және ұқсастығын жазады. </p><p> 2.Өз ойларын талдау, саралау&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>

Пікірлер(0)

Пікір қалдыру үшін авторизация жасаңыз немесе тіркеліңіз
Кіру