ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы ұлттық зиялылар тобы және демократиялық қозғалыстар
Қазақстан тарихы
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан
Тақырып:
ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы ұлттық зиялылар тобы және демократиялық қозғалыстар
07.01.2020
173
4
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | <p>8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау;</p><p>8.2.2.1 демократиялық қозғалыстарды талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне баға беру;</p> |
Сабақ мақсаты | ХХ ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының және демократиялық қозғалыстардың қоғамдағы рөлі мен қызметін талдап, баға береді |
Бағалау критерийлері | Әрбір тапсырманың критерийлеріне сәйкес білу, түсіну, білімін қолдану, жинақтау, бағалау дағдылары бағаланады |
Тілдік мақсаттар | Ақылдының 6 қалпағы әдісі бойынша ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси үдерістерге баға береді /жазылым мен айтылым дағдылары/ |
Пәнге тән лексика мен терминология | Ұлттық мүдде, мемлекеттік дума, жер мәселесі, ұлт зиялылары |
Құндылықтарды дарыту | <p>Құндылықтар</p><p> - патриотизм</p><p> - өз елі үшін мақтаныш</p><p> - ұлттық сана-сезім</p><p> - тәуелсіздік</p> |
Пәнаралық байланыс | Мазмұны бойынша қолданылған материалдар арқылы дүниежүзі тарихы пәнімен байланысады |
ІТ қолдану дағдылары | Белгілі бір тақырып бойынша видео сюжетті пайдалануы. Ақпарат іздеуде арнайы сайттардан алынған материалдарға сілтеме көрсетуі |
Бастапқы білім | ХХ ғасырдың басындағы қазақ жеріндегі қоғамдық саяси өмір туралы біледі. Ресей империясының отарлық саясатының салдарынан туындаған қиындықтар туралы білімдерін сабақ барысында қолдана алады. |
Сабақ түрі | Аралас сабақ - жаңа білімді игеру және тақырыпты бекіту |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (5 минут) |
<p>Үй тапсырмасын "Өрмекшінің торы" әдісі бойынша бір-біріне сұрақ қойып пысықтау.</p><p>Жаңа тақырыпқа байланысты оқушылар берілген суреттер арқылы 4 топқа бөлінеді:</p><p> 1-топ: Ә.Бөкейханов</p><p> 2-топ: А.Байтұрсынұлы</p><p> 3-топ М.Жұмабаев</p><p> 4-топ М.Дұлатұлы</p><p> <img src="/uploads/lesson_plans/5e1454ea81b6f/images/5e145a9e27b56.png" style="width: 50%;"></p><p>БЫМ Оқушылар назарына ХХ ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының сүреттері ұсынылып келесі сұрақтар қойылады:</p><p>1. Бұл суретте қандай зиялылар белгіленген?</p><p>2. Бұл адамдарды не біріктіруі мүмкін?</p><p><br></p><p>Б Ұйымдастыру сәті</p><p>Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру</p> | Слайд |
Сабақтың ортасы (30 минут) |
<p>Ж 1 тапсырма. Мәтінмен жұмыс. Топтық жұмыс</p><p>Мәтінді қолдана отырып "Ақылдының 6 қалпағы әдісі бойынша тақырыпты түсіну:</p><p> 1-топ Сары қалпақ - тақырып бойынша жағымды тұстарын анықтау</p><p> 2-топ Қызыл қалпақ - эмоцияны білдіреді, осы тақырыпқа байланысты менде қандай сезімдер туындайды?</p><p> 3-топ Жасыл қалпақ - шығармашыл, тақырып бойынша креативті идея ұсыну</p><p> 4-топ Көк қалпақ - мәтінмен жұмыс жасап, кім? қайда? қашан? деген сұрақтарға жауап беріп, қорытынды жасайды.</p><p><br></p><p><br></p><p>Жеке жұмыс: Оқушыларға зиялы қауым өкілдері жайлы қосымша ақпарат таратылады.</p><p>"Блиц-кездесу" әдісі бойынша екі оқушы ортадағы орындыққа отырып, бірінші оқушы зиялы қауым өкілдеріне сипаттама беріп, жасырады. Екінші сипаттамаға сай, қай тұлға туралы айтылып жатқаның табуы тиіс.</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Жұптық жұмыс</p><p>РАПТ әдісі бойынша сабақты бекіту</p><p>"Алаш" қайраткерлерінің атынан болашаққа хат жазады.</p><p> 1-топ: Ә.Бөкейханов 2-топ: А.Байтұрсынұлы 3-топ М.Жұмабаев 4-топ М.Дұлатұлы</p><p><br></p><p><br></p> | <p>Слайд</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Слайд</p> |
Сабақтың соңы (5 минут) |
<p>Кері байланыс "Инсерт" әдісі бойынша</p><p>Оқушылардың оқу мақсатына қаншалықты жеткенін тексеріп, төмендегі сұрақтар қойылады:</p><p> -Білемін</p><p> - Білмеймін</p><p> - Мен үшін жаңа білім</p><p> - Мені таң қалдырды</p><p><br></p><p> Үйге тапсырма: 14 параграфты оқу</p> |
Пікірлер(0)