Paint графикалық редакторымен танысу, графикалық редактордың құрал – жабдықтары.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар/Информатика
Сынып:
3- сынып
Бөлім:
Компьютерлік суреттер (ортақ тақырып: «Сәулет»)
Тақырып:
Paint графикалық редакторымен танысу, графикалық редактордың құрал – жабдықтары.
15.11.2019
1232
6
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: | 4. Компьютерлік суреттер (ортақ тақырып: «Сәулет») |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | <p>3.1.2.1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру;</p><p> 3.1.2.2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану; </p><p> 3.1.2.4 компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану; </p><p> 3.1.3.1 цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау; </p><p> 3.2.2.1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану </p> |
Сабақтың мақсаты: | <p><b>Барлық оқушылар:</b> компьютерлік программалардың бірі – қарапайым графикалық редактормен танысады. </p><p><b> Көпшілік оқушылар: </b>Paint графикалық редакторының терезе элементтерінің, сурет салу құралдарының қызметін үйренеді.</p><p><b> Кейбір оқушылар:</b> Paint графикалық редакторының терезесінің сурет салу құралдарын практика барысында қолданады. </p> |
Бағалау критерийі | <p>Paint графикалық редакторының терезе элементтерінің , сурет салу құралдарының қызметін біледі. </p><p> Paint графикалық редакторының терезесінің сурет салу құралдарын практика барысында қолдана алады. </p> |
Тілдік мақсаттар | <p>Графика - графика - Graphics </p><p> Графикалық редактор - Графический редактор - Graphic editor</p><p> сурет - Рисунок - Drawing </p><p> құрал - инструмент - Instrument </p> |
Құндылықтарға баулу | Жалпыға бірдей еңбек қоғамы мен ұлттық қауіпсіздікті насихаттау |
Пәнаралық байланыс | ағылшын тілі, көркем еңбек |
Алдыңғы білім | Дыбысты жазу, өңдеу, ойнату, дыбыстық әсерлер туралы біледі. |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (6 минут) |
<p>Жағымды психологиялық ахуал туғызу. Оқушылар шаттық шеңберіне шақыртылады. </p><p> Шарты: </p><p> - Сәлем достым ... (қол алысады) </p><p> - Қалың-қалай? (иығынан қағады) </p><p> - Көргеніме қуаныштымын! (құлақтарынан ұстайды)</p><p> - Сағындыңба? (екі қолын айқастырады) - Мен сағындым (құшақ ашады) </p><p> - Қош келдің! (құшақтасады) </p><p> Мұғалім:</p><p> - Сабағымызға келгендер, </p><p> Сәлем бердік бәріңе. </p><p> Ізгілікке сенгендер, </p><p> Сәлем бердік бәріңе! </p><p> Өз бақытын өзгемен, </p><p> Тең бөлісе білгендер, </p><p> Сәлем бердік бәріңе! </p><p> Бір – біріне қарап: </p><p> Сәтті өтсін сабағымыз, Ашық болсын қабағымыз!</p><p><b> Қызығушылықты ояту. </b></p><p> Өткен тақырыпты еске түсіру үшін оқушыларға дыбыстар тыңдатылады.</p><p> Оқушыларға сұрақтар:</p><p> 1. Балалар бұл не? </p><p> 2. Бұл дыбыстарды не үшін тыңдап жатырмыз? </p><p> 3. Біздің өткен сабақтағы тақырыбымыз қандай? </p><p> 4. Ендеше өткен тақырыпты қалай меңгергенімізді тексеруіміз үшін электронды оқулықты ашайық. </p><p><b> Өткен тақырыпты қайталау үшін электронды оқулықтағы тапсырмаларды орындайды.</b></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dce2a09ca557/images/5dce2d0bd5d0c.png" style="width: 259px;"></p><p><br></p><p>1 –тапсырма</p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dce2a09ca557/images/5dce2d1e41f2d.png" style="width: 259px;"><br></p><p> </p><p> 2- тапсырма</p><p><br></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dce2a09ca557/images/5dce2d2a69215.png" style="width: 252px;"><br></p><p> </p><p> 3- тапсырма</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dce2a09ca557/images/5dce2d465fb35.png" style="width: 210px;"><br></p><p><br></p><p> </p><p><b> Кері байланыс </b></p><p><b> «Пайыздық» әдіс </b></p><p> 0% - мүлдем түсінбедім</p><p> 50% - орта деңгейде түсіндім </p><p> 75% - жақсы түсіндім </p><p> 100% - керемет </p><p> (тапсырманы орындап болғаннан кейін, сабақты қанша пайыз түсінгендігін ұғыну мақсатында пайыздық үлестерін көрсетеді) </p> | |
Сабақтың ортасы (14 минут) |
<p> Қызығушылықты ояту </p><p>Жаңа сабаққа ену үшін оқушыларға бірінші суреттер көрсетіледі,сұрақтар қойылады. </p><p> (Интервью және көрнекілік стратегиясы бойынша)</p><p> 1. Петроглифтер дегеніміз не? (Тасқа салынған суреттер)</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dce2a09ca557/images/5dce37aa7e0a7.png" style="width: 50%;"><br></p><p> </p><p> 2. Ежелгі адамдар тасқа не салу арқылы дүниеге деген көзқарасын білдірген? (сурет салу арқылы)</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dce2a09ca557/images/5dce37c640b9e.png" style="width: 186px;"><br></p><p> </p><p> 3. Қандай суреттер салған? (таңбалар)</p><p> 4. Уақыт өте келе адамдар тасқа емес тағы неге салған? (қағазға, папирусқа) </p><p> 5. Қазіргі таңда техниканың дамуына байланысты суреттерді қайда салуымыз мүмкін? (компьютерге) </p><p> Оқушылар өз ойларын айтады. Оқушылар бір – бірін </p><p><b>«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды.</b></p><p><br></p><p> «Қарапайым графикалық редактор» </p><p> Назарларыңыз экранда болсын! </p><p><br></p><p>Ұяшықтар сөйлейді»</p><p> Paint графикалық редакторының терезесін жасап шығару. Әрбір оқушы ұяшық таңдайды. Ұяшықтың артында құралдардың суреттері жасырылыған. Осы құралдардың атын және қызметін айту арқылы Paint графикалық редакторының терезесін жасап шығарады.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dce2a09ca557/images/5dce38163d18f.png" style="width: 50%;"><br></p><p> </p><p> </p><p><br></p><p>Қалыптастырушы бағалау</p><p> Топтағы оқушылар бір – біріне конфеттер ұсынады.</p><p><br></p><p> </p><p> Компьютермен жұмыс (жеке жұмыс) (Жұмысты аяқтап болған оқушы смайлик көтереді)</p><p>Көзге арналған жаттығулар</p><p><a href="https://youtu.be/_lx7d4eIkVE" target="_blank">https://youtu.be/_lx7d4eIkVE</a></p><p>(оқушылар бейнежазбадағы көзге арналған жаттығуларды жасайды)</p><p><br></p><p> </p><p> Компьютермен жұмыс </p><p> 1- тапсырма</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dce2a09ca557/images/5dce334add0bd.png" style="width: 50%;"><br></p><p> </p><p> 2 – тапсырма</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dce2a09ca557/images/5dce335a13945.png" style="width: 50%;"><br></p><p> 3-тапсырма</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dce2a09ca557/images/5dce336f2479a.png" style="width: 50%;"><br></p><p> </p><p> </p><p>Қалыптастырушы бағалау </p><p> Қол шапалақтау әдісі арқылы бағалау </p> | <p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/eng-qarapajym-grafikalyq-redaktor" target="_blank" style="background-color: rgb(255, 255, 255); font-family: "Open Sans", sans-serif; font-weight: normal;">https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/eng-qarapajym-grafikalyq-redaktor</a><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/eng-qarapajym-grafikalyq-redaktor" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/eng-qarapajym-grafikalyq-redaktor</a></p><p><br></p><p></p> |
Сергіту сәті (4 минут) |
<p>Quiver бағдарламасы арқылы суреттерге жан бітірім жасап көрсету. </p><p>(оқушыларға сурет таратып беру, оны оқушылар бояйды және ұялы телефон арқылы жан бітірім жасап көрсетеді) </p> | <p><br></p><p>https://www.QuiverVision.com</p><p><br></p> |
Сабақтың ортасы (13 минут) |
<p><b>Тест жұмысын орындау</b></p><p> (жеке жұмыс) (Жұмысты аяқтап болған оқушы смайлик көтереді)</p><p><br></p><p><b>Шығармашылық тапсырма</b></p><p> Кемпірқосақ туралы фильмді тамашалаңыз! </p><p> 1. Paint графикалық редакторын ашыңыз </p><p> 2. Кемпірқосақтың суретін салыңыз </p><p> 3. Суретті жұмыс үстеліне өз атыңызбен сақтаңыз. </p><p> 4. Қандай құралдарды пайдаланып суретті салғаныңызды айтыңыз. </p> | <p><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/eng-qarapajym-grafikalyq-redaktor" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/eng-qarapajym-grafikalyq-redaktor</a></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>https://twig-bilim.kz/kz/film/what-is-a-rainbow</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p> |
Сабақтың соңы Бағалау, кері байланыс (2 минут) |
<p>«Кемпірқосақ» әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5dce2a09ca557/images/5dce3578e2e3b.png" style="width: 253px;"><br></p><p> </p><p> Сабақ түсінікті, қызықты өтсе оқушылар жарқыраған күн, жайнаған гүлдер, көбелектер, құстар жапсырып, жаздың әдемі көңілді күнін жасап шығарады. Ал сабақ түсініксіз, ұнамаған жағдайда бұлтты аспан, солған гүлдер жапсырып шығады. </p> | |
Үй тапсырмасы (1 минут) |
<p>§ 14. Графикалық редактормен танысу, құрал – жабдықтары. </p><p>Оқулықтағы «Үйде орындайық» тапсырмасын орындау</p> |
Пікірлер(0)