Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы
Дүниежүзі тарихы
Сынып:
10-сынып
Бөлім:
Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери-саяси оқиғалар
Тақырып:
Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы
15.01.2020
220
3
Сабақтың мақсаты: | Оқушылар дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалап, дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктейді. |
Оқыту мақсаты: | <p> 10.4.1.7 дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалау </p><p> 10.4.1.8 дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктеу </p> |
Бағалау критерийі: | <p><b> Қолдану</b> - дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктейді</p><p><b> Бағалау</b> - дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалайды </p> |
Тілдік мақсат: | <p> Пәнге қатысты лексика мен терминология Дүниежүзілік шаруашылық, дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымы, өнеркәсіп,ауыл шаруашылығы,өндіріс,шаруашылық салалары </p><p> Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер</p><p> Дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымы........................ жіктеледі. </p><p> Дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын секторлар бойынша орналастыруда...................................... басымдық көрсетететін байқадым. </p> |
Пәнаралық байланыс: | экономика, тарих, жаһандық перспективалар пәні |
Құндылықтар: | Оқушылардың жергілікті жердің экономикалық даму деңгейін білу маңыздылығына назар салу |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
басы: (0-3 минут) |
Оқушыларды сабаққа ұйымдастыру - Амандасу; - Оқу құралдарын түгендеу; | |
кіріспе: (4-7 минут) |
<p> І. Кіріспе</p><p> -Ой шақыру</p><p> (С) Дүниежүзілік шаруашылық деген не?</p><p> Оның маңыздылығын қандай көрсеткіштермен көрсетуге болады? </p><p> Сабақтың тақырыбы анықталады. Сабақтың мақсаты анықталып, бағалау критерийлерімен танысады. </p><p>Сабақтың тақырыбы анықталады. Сабақтың мақсаты анықталып, бағалау критерийлерімен танысады.</p> | Презентация |
ортасы: (8-15 минут) |
<p><b>Мұғалім іс-әрекеті: </b></p><p> Мұғалім оқушыларға дүниежүзілік шаруашылық туралы туралы мәтінмен танысуды және сызбанұсқаны талдауды ұсынады. </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e1ed41702bb5/images/5e1ed7716b717.png" style="width: 356px;"></p><p>Оқушы іс-әрекеті: Оқушылар мәтінмен танысады және дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымын көрсететін сызбанұсқаны талдайды </p><p><b>Ұсыныс</b>:Мұғалім оқушылардың дүниежүзілік шаруашшылықтың құрылымн дұрыс анықтауларына және елдердің даму деңгейі бойынша шаруашылық секторларына топтастыруына баса назар салуы қажет.</p> | <p> Қосымша мәтін: Дүнижүзілік шаруашылық құрылымы</p><p><br></p><p> <a href="https://www.youtube.com/watch?v=GYB4H13v0Wg" target="_blank">https://www.youtube.com/watch?v=GYB4H13v0Wg</a></p><p><br></p><p><br></p><p> Презентация </p> |
ортасы: (16-26 минут) |
<p><b> Мұғалім іс-әрекеті:</b> Мұғалім топтарға шаруашылықтың секторларын бөліп береді, оқушыларға осы шаруашылық секторларының даму кезеңі туралы презентация дайындауды жәнедүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын осы секторларға сәйкес орнын көрсетңп, дамуын бағалауды ұсынады. </p><p><b> Оқушы іс-әрекеті</b>: (Т) Оқушылар топтық жұмыста шаруашылықтың секторларының даму кезеңі туралы презентация дайындайды және дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын осы секторларға сәйкес орнын анықтап, олардың дамуын бағалайды. </p><p>Елдер мен аймақтар:</p><p> 1-топ: Өндіруші сала</p><p> 2-топ: Өңдеуші сала </p><p> 3-топ: Қызмет көрсету саласы </p><p> 4-топ: Барлық салалар бойынша талдау</p><p> </p> | <p> https://www.youtube.com/watch?v=343CIAQxwO4</p><p><br></p> |
ортасы: (27-37 минут) |
<p><b> Мұғалім іс-әрекет</b>і: Барлық сынып оқушыларына презентация жұмыстарын ортада қорғауды ұсынады. Презентация жұмысының бағалау дескрипторын ортаға талқылатады.</p><p><b> Оқушы іс-әрекеті:</b> Оқушылар презентация жұмыстарын ортада қорғайды және топтар бірін-бірі бағалайды. Бағалау критерийі Оқушы - дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктейді - дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалайды Ойлау дағдылары</p><p> Қолдану Бағалау </p><p><b> Дескриптор:</b> - дүниежүзілік шаруашылық секторларының даму кезеңдерін сипаттай алады - дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша жіктей алады - дүниежүзі елдерін шаруашылық құрылымы бойынша шаруашылық секторларына орналастыра алады - дүниежүзі елдерінің шаруашылық құрылымын бағалай</p><p> </p> |
Қосымша ақпарат
<p> Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?</p><p> Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?</p><p>Ой толғау Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма?</p><p> Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? </p><p>Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? </p><p>Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?</p><p> Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? </p><p><br></p>
Файлдар:
Файлды ару
Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы
Пікірлер(0)