Текше (куб)
Математика
Сынып:
3-сынып
Бөлім:
Жазық геометриялық фигураларды зерттеу
Тақырып:
Текше (куб)
03.02.2020
93
0
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | <p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td style="text-align: left;">3.3.2.3 кеңістіктік геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыру</td><td><br></td></tr></tbody></table><p><br></p> |
Сабақтың мақсаты: | <p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><p style="text-align: left; ">Барлық оқушылар: есептерді шығару әдісін түсіндіреді. </p><p style="text-align: left; "> Көптеген оқушылар: кеңістіктегі геометриялық куб-фигуралардың жазбасын және олардың моделін құрастыруды өз бетімен дайындай алады. </p><p style="text-align: left; "> Кейбір оқушылар: оқулықта берілген тапсырмаларды өз бетінше орындайды. </p></td></tr></tbody></table><p><br></p> |
Тілдік мақсаттар: | <p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><p style="text-align: left; ">Пәндік лексика және терминология •</p><p style="text-align: left; "> • қырлары, қабырғалары, төбелері, негізі, шаршы, дөңгелек, тіктөртбұрышты, үшбұрышты. </p><p style="text-align: left; "> • одан үлкен, одан кіші, шамамен бірдей өлшемде... • ауданы, периметрі, үсті, көлемі куб, тікбұрышты параллелепипед, перспектива, қосылу нүктесі, линер, ракурс </p><p style="text-align: left; "> Талқылауға арналған сұрақтар:</p><p style="text-align: left; "> • Фигурада (...) шеті және (...) шыңы бар. </p><p style="text-align: left; "> • Фигурада дәл негіз ортасында шыңы бар.</p><p style="text-align: left; "> • Бұл фигураны ойыншықтар арасынан табуға болады. Неліктен екенін айта аласыз ба…? </p><p style="text-align: left; "> • куб куб деп аталады ма?</p><p style="text-align: left; "> • … шың санына байланысты бұл тікбұрышты параллелепипед болу керек пе? </p><p style="text-align: left; "> Қалай екенін айта аласыз ба…? </p><p style="text-align: left; "> Тегіс фигураны көлемінен ажыратуға болады ма? </p><p style="text-align: left; "> Кубты жаюды орындау керек пе? </p><p style="text-align: left; ">Перспективада кубты қалай салу керек?</p><p style="text-align: left; "> Жазбаша тапсырма: • Жоғарыда аталған сипаттамалары бар фигураларды атап шығыңыз. </p><p style="text-align: left; "> • Коробканы фигура ретінде сипаттаңыз. </p><p style="text-align: left; "> Дұрыс және дұрыс емес пішімі арасындағы айырмашылықты атаңыз. </p></td></tr></tbody></table><p><br></p> |
Күтілетін нәтиже: | <p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td style="text-align: left;"> Кеңістіктік фигура туралы көрініске ие болу математиканы әрі қарай оқу кезінде қолданылады; жобалауда, өнерде, архитектурада және құрастыруда пайдалану</td></tr></tbody></table><p><br></p> |
Бағалау критерийлері: | <p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td style="text-align: left;"> Кеңістіктік фигура туралы көрініске ие болу математиканы әрі қарай оқу кезінде қолданылады; жобалауда, өнерде, архитектурада және құрастыруда пайдалану</td></tr></tbody></table><p><br></p> |
Құндылықтарды дарыту: | <p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td style="text-align: left;">Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.</td></tr></tbody></table><p><br></p> |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | <p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td style="text-align: left;">Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;</td></tr></tbody></table><p><br></p> |
Пәнаралық байланыс: | <p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td style="text-align: left;">Музыка, қазақ тілі.</td></tr></tbody></table><p><br></p> |
Бастапқы білім: | <p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td style="text-align: left;">Кубтар мен тікбұрышты параллелепипедтер туралы көрінісінің болуы. Нақты құрастырып, өлшеу қабілеті. Тікбұрышты параллелепипедті кеңістіктік үлгіде жаюды жасау және дайындау туралы көрінісінің болуы.</td></tr></tbody></table><p><br></p> |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы |
<p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><p style="text-align: left; ">«Әсерлерімізбен бөлісейік» жылулық шеңбері </p><p style="text-align: left; "> Педагог балаларға 1-2 минут көздерін жұмып,өздерін тағы да табиғат аясында,көк майса шалғында жатып,көк аспан,аппақ бұлттарды көріп,құстардың сайраған әнін,судың сыбдырын естіген кездерін елестетуді ұсынады.</p><p style="text-align: left; "><img src="/uploads/lesson_plans/5e38390f3d944/images/5e383ca8857d4.png" style="width: 199px;"><br></p><p style="text-align: left; "><br></p><p style="text-align: left; "> </p><p style="text-align: left; "> Жыл мезгілдері 4 жыл мезгілдерінің суреттері жасырын қойылады, Әр оқушы бір-бірден жасырын қағазды алады. Сурет бойынша топқа бөлінеді. Жұмыс ережесін келісу Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! Уақытты үнемдейміз! Нақты,дәл жауап береміз! Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз! </p><p style="text-align: left; ">Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) </p><p style="text-align: left; "> Тест.</p><p style="text-align: left; "> ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. </p><p style="text-align: left; "> Оқу мақсатын таныстыру Белсендіру. Мұғалім 1-2- сынып математика курс бойынша балаларға қандай көлемді (кеңістіктік) фигураларды білетіндерін есітеріне түсірулерін сұрайды.</p><p style="text-align: left; "> - Бұл кеңістіктегі фигуралар: куб, шар, цилиндр, конус, пирамида.</p><p style="text-align: left; "> –Сендерге қандай жазық фигуралар таныс? –Жазық фигуралар: үшбұрыш, шеңбер, шаршы, тіктөртбұрыш. Егер фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) кесетін болсақ, нені көруге болады? Мұғалім бейнеленген сызықтарды көрсетеді. </p><p style="text-align: left; "><img src="/uploads/lesson_plans/5e38390f3d944/images/5e383d00c0b94.png" style="width: 232px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e38390f3d944/images/5e383d0bdd2c9.png" style="width: 145px;"></p><p style="text-align: left; "><img src="/uploads/lesson_plans/5e38390f3d944/images/5e383d19341f3.png" style="width: 232px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e38390f3d944/images/5e383d220f297.png" style="width: 145px;"></p><p style="text-align: left; "><br></p><p style="text-align: left; ">Мұғалім шешуін табуды ұсынады: </p><p style="text-align: left; "> –Не артық? </p><p style="text-align: left; "> Үшбұрыш</p><p style="text-align: left; "> Шаршы</p><p style="text-align: left; "> Аудан </p><p style="text-align: left; "> Шеңбер</p><p style="text-align: left; "> Тіктөртбұрыш </p><p style="text-align: left; "><br></p><p style="text-align: left; "><br></p><p style="text-align: left; "><br></p><p style="text-align: left; "><br></p><p style="text-align: left; "><br></p><p style="text-align: left; "><br></p><p style="text-align: left; "><br></p><p style="text-align: left; "><br></p><p style="text-align: left; "><br></p><p style="text-align: left; "><br></p><p style="text-align: left; "><br></p><p style="text-align: left; "><br></p><p style="text-align: left; "><br></p></td><td>Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары </td></tr></tbody></table><p><br></p><p><br></p> | |
Сабақтың ортасы |
<p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><p style="text-align: left; ">Жаңаны ашу. Жаңаны ашу үшін балалар практикалық жұмысты орындаулары тиіс. Текше туралы білімдерді пайдалана отырып, түтікшелер мен ермексазбен кубтың моделін жасайды. Текшенің моделін жасаудың алгоритмін құрастырады.</p><p style="text-align: left; "> – Текшенің моделін жасау үшін оның қабырғалары мен қырлары қанша екенін білу керек.</p><p style="text-align: left; "> – Барлық қабырғалары тең және шаршының қабырғалары болып табылатынын білулері қажет. Егер түтікше болмаса, текшені қағаздан жасау керек. Балалардың айтуынша, өзара 6 қырды желімдеу керек.</p><p style="text-align: left; "> - Кейбір қырларын желімдемес үшін, оларды қалай ыңғайлы етіп кесу керек? Мұғалім әртүрлі жазбаларды көрсетеді, олардың ішінде дұрыс немесе дұрыс емесі (жетіспейтіні немесе артығымен, не қырлары бір-біріне желімделгені) бар. </p><p style="text-align: left; "> Топтарға 2 түрлі жазбалар беріп, олардан кубты желімдеуді тапсырады. Балалар дұрысын тауып, желімдеуді бастайды. Мысалы: </p><p style="text-align: left; "><img src="/uploads/lesson_plans/5e38390f3d944/images/5e383de30d0c4.png" style="width: 131px;"><img src="/uploads/lesson_plans/5e38390f3d944/images/5e383def83f25.png" style="width: 126px;"></p><p style="text-align: left; ">А нұсқасы <span style="font-size: 1.4rem;">Ә нұсқасы</span></p><p style="text-align: left; "> Түсіндіре отырып, алғашқы бекіту. Топтар өз модельдерін қорғайды. Жазбаны, яғни одан не шыққанын көрсетеді. Олар неге осы нұсқаны таңдағанын дәлелдейді.</p><p style="text-align: left; "> Өзің жазбаны қалай дайындайтыныңды айтып көр. Бөлшектерден емес, бір ғана бөлшектен көлемді геометриялық фигуралар жасауға бола ма?</p><p style="text-align: left; "> Мұғалім алгоритм құрастыруды тапсырады. </p><p style="text-align: left; "><img src="/uploads/lesson_plans/5e38390f3d944/images/5e383e2a777e2.png" style="width: 280px;"></p><p style="text-align: left; "><br></p><p style="text-align: left; ">Текше жазбасының сызбасымен танысу.</p><p style="text-align: left; "> - Суретке атау бер. </p><p style="text-align: left; "> - Сызбада өлшемдер қандай өлшем бірліктерімен белгіленген? </p><p style="text-align: left; ">Неге сызбада барлық өлшем берілмеген? </p><p style="text-align: left; ">Жетіспейтін өлшемдерді есепте. Төмендегі сұрақтарға жауап бере отырып, сызбаны оқыңыз: </p><p style="text-align: left; "> - Жазбаның жалпы ұзындығы қандай?</p><p style="text-align: left; "> - Жазбаның жалпы ені қанша? </p><p style="text-align: left; "> - Жазбаның ұзындығына қарай текшенің әрбір қырының өлшемі қандай?</p><p style="text-align: left; "> - Жазба енінің өлшемі бойынша текшенің әрбір қырының өлшемі қандай?</p><p style="text-align: left; "> - Жазбаның ені бойынша байланысу құлақшаларының өлшемі қандай?</p><p style="text-align: left; "> - Есіңізге түсіріңіз, біз сызбаға белгілер салғанда неден бастаймыз? </p><p style="text-align: left; "> - Жазбаның жалпы ұзындығының (ЖҰ) мағынасы мен бағытын қайталаңдар (тік немесе көлденең). ЖҰ = 250</p><p style="text-align: left; "> –Жазбаның жалпы енінің (ЖЕ) мағынасы мен бағытын атаңдар (тік немесе көлденең). </p><p style="text-align: left; "> ЖЕ=180</p><p style="text-align: left; "> - Жалпы ұзындық қандай өлшемдермен беріледі? </p><p style="text-align: left; "> ЖҰ = 60 + 60 +60 + 60 + 10 = 250 </p><p style="text-align: left; "> - Жалпы ені қандай өлшемдермен беріледі? </p><p style="text-align: left; "> ЖЕ = 50 + 10 +60 + 10 + 50 = 180</p><p style="text-align: left; "> ЖҰ = 250 ЖЕ = 180 ЖҰ = 60 + 60 +60 + 60 + 10 = 250</p><p style="text-align: left; "> ЖЕ = 50 + 10 +60 + 10 + 50 = 180</p><p style="text-align: left; "> Қию және жинау. </p><p style="text-align: left; ">Өзіндік жұмыс Текшеге айналдыр. Оның жазбасын тауып, құрастыр. Пішін бойынша </p><p style="text-align: left; "><img src="/uploads/lesson_plans/5e38390f3d944/images/5e383ed338400.png" style="width: 260px;"></p><p style="text-align: left; ">қағаздан осындай жасап шық. </p><p style="text-align: left; "> Мен:</p><p style="text-align: left; "> - текшенің жазбасын анықтай аламын; </p><p style="text-align: left; "> - текшенің жазбасын жасаймын; </p><p style="text-align: left; "> жазбадан текшенің моделін құрастыруды білемін </p></td><td> Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Белсенді оқу тапсырмалары. </td></tr></tbody></table><p><br></p><p><br></p> | |
Сабақтың соңы |
<p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><p style="text-align: left; ">Жаңа білім мен тәжірибені қолдану Жаңаны қолдану. №3 тапсырма ұсынылады. </p><p style="text-align: left; "> а) Есепті шығар. Дизайнер 6 дана көк, 4 дана қызыл түсті қағаз қораптар жасады. Бір қорапқа 36 см2 қағаз жұмсалған болса, онда барлық қорапқа қанша қағаз қажет? </p><p style="text-align: left; "> б) Есептегі деректерді өзгерт. Қосындысы 10 саны шығатындай қораптардың санын кез келген екі санға ауыстыр. Алынған есепті шығар.</p><p style="text-align: left; "> Өткен материалмен жұмыс<span style="font-size: 1.4rem;">. </span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;"> №5 тапсырманы орындау ұсынылады. Ойнайық. Әр ойыншы екі текшеден лақтырады. Түскен сандарды көбейтіп, нәтижесін жазады. Досы есептеудің дұрыстығын тексереді. Нәтижесін жазады. Әр ойыншы ойынды 10 рет қайталайды. </span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;"> </span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;"><br></span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;"><br></span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;"><br></span></p><p style="text-align: left; "><span style="font-size: 1.4rem;"><br></span></p></td><td style="text-align: left;"><br></td></tr></tbody></table><p><br></p><p><br></p> | |
Рефлексия |
<p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td><p>Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) «Бағдаршам» кері байланыс. </p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e38390f3d944/images/5e383fb75c632.png" style="width: 264px;"><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p></td><td style="text-align: left;">Оқушылар дың бірін-бірі, өзін өзі бағалауға негізделген, бұл тәсілдің мақсаты өзін және құрбыларын әділ бағалауға үйрету. </td></tr></tbody></table><p><br></p> |
Пікірлер(0)