Қазақстанда минералды ресурстардың таралу заңдылықтары.
Қазақстанда минералды ресурстардың таралу заңдылықтары.
| Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 9.3.1.4. Қазақстанның минералды ресурстарының таралу заңдылықтарын анықтайды |
| Сабақтың мақсаты: | 1. Қазақстанның минералды ресурстарының таралу заңдылықтарын анықтайды 2. Қазақстанда пайдалы қазбаларын таралу аймағына байланысты картадан көрсетіп жіктей алады 3. Қазақстандағы минералды ресурстардың маңыздылығына өзіндік баға бере алады |
| Тілдік мақсаттар: | Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: Оқылым: мәтінді оқи отырып минералды ресурстар жөнінде мәлімет алады. Тыңдалым: топтық жұмыс барысында оқушылар бір-бірінің пікірлерін тыңдайды, пікір алмасады. Aйтылым-жазылым бойынша ұсыныстар: минералды ресурстарының атауын дәптерге жазу кесте құру, постер жасап оқушыларға таныстырады. Арнайы пәндік лексика мен терминалогия: платформа, фундаментті, лагуна Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер мен фразалар: Сендер шөгінді пайдалы қазбалардың әдетте платформалардың …………… жиналатынын білесіңдер. Менің ойымша мыс пен полиметал рудаларының хромиттің, алтынның кен орындары................. облыстарда орналасқан. |
| Бағалау критерийлері: | - Қазақстандағы минералды ресурстарының таралуы заңдылықтарын біледі; - Минералды ресурстардың таралу аймақтарын жіктейді . - Қазақстандағы минералды ресурстардың маңыздылығына өзіндік баға береді |
| АКТ-ны қолдану дағдылары: | Бейнежазба көрсету, суреттер, карта. |
| Пәнаралық байланыс: | Физика-магма жер қойнауынан қысым арқылы көтеріліп, әртүрлі тереңдіктегі тау жыныстарының арасында суыны, қатуы. Химия- әрбір металдың өзіндік балқу (қату), температурасы бар.Мыс пен полиметалл рудаларының, хромиттің кен орындары ежелгі қатпарлы облыстарда орналасқан. Биология- жанғыш пайдалы қазбалар таяз теңіздердің жағалау аймақтары мен құрлықтың көлді батпақты жағдайларында өсімдіктер мен жануарлар қалдықтарынан пайда болған. |
| Бастапқы білім: | Тау жыныстары мен минералдарды түрлі белгілері бойынша жіктейді, және тау жыныстары мен минералдарды қалыптасу заңдылықтарына байланысты талдау жасайды. |
Сабақ барысы
| Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
|---|---|---|
|
Сабақтың басы (2-8 мин) |
I. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Пайдалы қазбаларды қатыстыра отырып өз-өзін сипаттайды . (Мысалы Темірдей қаттымын, алтындай - көңілім жарқын , мыстай -мінезім жұмсақ, мұнайдай бағалымын ) Топқа бөлу. (алтын, күміс) Оқушылар стикерге жазылған сөздері алу арқылы топтасады Тақырыпты ашу мақсатында -Қазақстанда қандай пайдалы қазбалардың қорлары көп? -Еліміздің шығысында қандай пайдалы қазбалар бар? -Минералды ресурстарды қалай тиімді пайдалануға болады? Оқушыларға «Минералды ресурстарды тиімді пайдалану» видео жазба көрсетіледі: Болжау стратегиясы «Ой қозғау » - Не көрдік? -Не түсіндік? - Қандай ой түйдіңіздер? Дескриптор -Оқушылар елімізде қандай минералды қазба байлықтар бар екенін ұғынады. -Пайдалы қазбаларды тиімді пайдалануды үйренеді. -Еліміздегі минералды ресурстардың даму болашағын болжайды. ТЖ.«Мағынаны тану» -Қазақстанда минералды ресурстардың таралу заңдылықтары тақырыбымен танысады. 1-тапсырма «Ойлан, топтас, бөліс» әдісі (мәтіннен оқып, постермен жұмыс жасайды) 1 -топ .Қатпарлану аймақтарындағы пайдалы қазбалар 2- топ .Платформалардағы пайдалы қазбалар
«Вeнн» диагрaммаcы Венн диаграммасы арқылы Қазақстандағы минералды ресурстардың ерекшеліктерін талдайды. Бағалау критериі Дескриптор -Қазақстандағы минералды ресурстардың таралу заңдылықтарын анықтау -Қатпарлану аймақтарындағы пайдалы қазбаларды сипаттайды -Платформадағы пайдалы қазбалар түрлерін анықтайды -Қазақстандағы минералды ресурстардың ерекшеліктерін талдайды |
Қазақстан Ұлттық арнасы http://www.kaztrk.kz Минералды ресурстарды тиімді пайдалану қажет → Бүгін Астанада қазақ геологтары бас қосты http://kaztrk.kz/ . JOIN QUIZGROUP PARTNER PROGRAM: http://join.quizgroup.com/ . |
|
Сабақтың ортасы (8 мин) |
ЖЖ.- тапсырма. Картамен жұмыс Пайдалы қазбалардың таралу аймақтары. а Пайдалы қазбалар Таралу аймағын анықтау Мұнай Темір Көмір Алтын Фосфор Бағалау критериі Дескриптор -Қазақстандағы пайдалы қазбалардың ірі қорларын атап, картадан көрсету; - Ақтөбе, Атырау Маңғыстау мұнай кен орнынын анықтайды -Сокольов –Сарыбай темір кен орынын анықтайды - Қарағанды көмір таралу аймағын анықтайды -Жетіқара Павладар алтын кен орнын анықтайды -Қаратау фосфор кен орынын анықтайды ЖЖ.3- тапсырма . «Бір минуттық эссе» Қазақстанның жер қойнауының байлықтары бүгіні,ертеңі тақырыбында эссе жұмысы Бағалау критерий Дескриптор - Қазақстандағы минералды ресурстардың маңыздылығына өзіндік баға береді. -Қазақстанның жер қойнауының байлықтары бүгінін сипаттайды. -Қазақстанның жер қойнауының байлықтарының болашағына баға береді. |
|
|
Сабақтың соңы (5 мин) |
Кері байланыс. «Бес саусақ» әдісі. Оқушылар параққа әрқайсысы қолының ізін салады. Осы әдіс арқылы кері байланыс жасайды. (Оқушылар бір-бірімен сұхбат жасайды)
|
|
|
Рефлексия (5 мин) |
Жетістіктер баспалдағы
|
Кері байланыс парағы. «Жетістік» баспалдағы |








Пікірлер(0)