Тенгликлар ва тенгсизликлар. Сонли ва ҳарфий ифодалар.

Маккамбаева Гулнара Махаматовна
Маккамбаева Гулнара Махаматовна
Шымкент
Шымкент
ЖОМ №110
Математика
Сынып:
2-сынып
Бөлім:
Сандық және әріптік өрнектер. Теңдеулер
Тақырып:

Тенгликлар ва тенгсизликлар. Сонли ва ҳарфий ифодалар.

14.02.2020
278
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

 2.2.1.1. Сонли ва ҳарфий ифодаларни (кўпайтириш ва бўлиш) тенглик ва тенгсизликларни ажратиш, тузиш, ёзиш, ўқиш.

2.2.1.2. Ҳарфнинг берилган мазмунидаги икки амалли ҳарфий ифодаларнинг қийматини топиш.  

Сабақтың мақсаты:

 Барча ўқувчилар: Тенгликлар ва тенгсизли клар ҳақидаги тушунчага эга.

Ўқувчиларнинг асосий қисми: Тенгликлар ва тенгсизликлар ҳақидаги тушунчасига эга ва қандай ишлатишни билишадилар.

Айрим ўқувчилар: Тенгликлар ва тенгсизликларни қандай ишлатишни билишадилар. Ўрганилган билимларини ҳаётда қўллай оладилар.  

Тілдік мақсаттар:

Асосий терминлар:Тенглик ва тенгсизлик.. 50 -51 бетлар

Мулоҳазага оид саволлар: Тенглик ҳақида нима айта оласиз?

Тенгсизлик ҳақида нима айта оласиз?

Диалог: - Сонли ифода деб нимага айтилади? - Ҳарфли ифода деб нимага айтилади?  

Бағалау критерийлері:

Сонли ва ҳарфий ифодаларни (кўпайтириш ва бўлиш) тенглик ва тенгсизликларни ажратади, тузади, ёзади, ўқийди. Ҳарфнинг берилган мазмунидаги икки амалли ҳарфий ифодаларнинг қийматини топади.

Құндылықтарды дарыту:

«Мангу эл». 2. Умуммиллий бирлик, тинчлик ва тотувлик.  

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Мавзу юзасидан слайдлар.

Пәнаралық байланыс:

Ўзбек тили, табиатшунослик ва ўз –ўзини таниш фанида тенгеларни ишлатиш жиҳатидан боғланади.

Бастапқы білім:

Тенге, купюра ҳақидаги тушунчаларини тушунтира оладилар, тангалар ва чақалар ҳақида тушунчаси бор.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(6минут)

Ўқувчилар билан шодлик давраси тузилади. Болалар, давра қуриб “Қуёш бўламан” усулидан фойдаланиш. Биргаликда жўр бўлиб: Қуёш бўлсам одамга Ёруғликни сийлайман, Қуёш бўлсам оламга Бор шуъламни сийлайман Қуёш бўлсам гулларга, Заррин нурим бераман  

. Қәне балалар өткен сабақты есімізге алайықшы.

1топ: Сатып алынған заттың құнын қалай табамыз?

2топ:Сатып алынған заттың санын қалай табамыз?

3топ: Сатып алынған заттың бағасын қалай табамыз?

1.Тауар бағасы саны құны 5 теңге 6 дана ?

2.Тауар бағасы саны құны ? 3 дана 27 теңге

3.Тауар бағасы саны құны 8 теңге ? 24 теңге

Дискриптор: 1.Оқушылар заттың құнын формуласын табады.

2.Оқушылар заттың санын формуласын табады.

3.Оқушылар заттың бағасын формуласын табады.

Бар еді Сатып алды Қалды. 500тг ? теңге 300тг ? теңге 800тг 200тг ? теңге Ўқувчиларнинг диққатини жамлаб, улар билан биргаликда бугунги дарс мақсади аниқланади.  

Тарқатма материаллар

Сабақтың ортасы

(30 мин)

 1-топшириқ; «Пойга» ўйинидан фойдаланиб ўқувчилар билан амаллар бажарилади. Пойга қатнашчиларининг исмларини ва тартиб рақамларини аниқланг.  

5e46340260ec6.png

 Дескриптор. Билим олувчи:

- Тартиб рақамларини аниқлайди

- Тартиб рақамларини ва исмларини аниқлайди.

- Амалларни тўғри ва тез бажаради.

Баҳолаш: смайликлар билан баҳоланади.

Харфий ифодани тушунтириб утиш.

2 топшириқ Гуруҳ билан ишлаш.

Мумкин бўлган барча тенгликларни тузинг. d 10 20 4 14 24

                                                                                    70+d

                                                                                    70+d-14

                                                                                    d+(30+12)

Ҳар бир тенгликларни тез ва тўғри бажарадилар.

4-топшириқ: Масала ечиш

. Шарти: Жами -30 та

15та –тажрибали ўйинчи

5та - тажрибаси оз ўйинчилар Қолгани запасдаги

Запасдагилар ?

Ечиш: 30-(15+5) =10

Жавоб: Запасдагилар 10 та.

Дискриптор: -қисқа шартини тузади.

-ечимини ёзади -кийматини топади

–жавобини ёзади.

5-топшириқ. Жуфт бўлиб ишлаш.

Тушириб қолдирилган қавсларни қўйинг.

40-8+7=25

86-30-10=66

50-9 -6=47

42-20 +2=20

Дескриптор. Билим олувчи:

- амалларни тўплаштиришдан фойдаланиб бажаради.

- тўғри ва тез бажаради.

3- топшириқ. Өрнектерді оқы және топтарға ажрат.

5e463569c3b41.png

Дискриптор. Билим олувчи:

-Әріпті өрнектерді санды өрнектерге айналдырып жазады.

-- Теңдіктер кұрастырады.

--Теңдіктерді дұрыс және жылдам орындайды.

Баҳолаш: смайликлар билан баҳоланади.   

Теңге  купюралар

Сабақтың соңы

(3мин)

 Уйга вазифа: Квадратлар тўпламига тегишли фигураларни топиш

 

 смайликлар

Рефлексия

(1 мин)

 Қайта боғланиш;«Камалак» рангларига стикерлар ёпиштириш орқали ўзларининг кайфиятини билдириш

Файлдар:

Файлды ару Тенгликлар ва тенгсизликлар. Сонли ва ҳарфий ифодалар.

Пікірлер(0)