Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері

Алибекова Мира Алибековна
Алибекова Мира Алибековна
Ақтөбе
Ақтөбе
Шубаркудукская СШ №3
Физика
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Тербелістер және толқындар
Тақырып:

Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері

14.02.2020
45
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): <p>9.2.5.6- әртүлі тербелмелі жүйедегі тербелістердің пайда болу себебін түсіндіру </p><p>9.2.5.7-маятниктер тербелісі периодының әртүрлі параметрлерге тәуелділігін зерттеу <br></p>
Сабақтың мақсаты: <p>1.Математикалық және серіппелі маятниктерді пайдаланып тербелістердін айырмашылығын анықтау.</p><p> 2.Әртүрлі параметрлерге тәуелділігін эксперементік түрде қарастыру. </p><p>3.Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістер&nbsp; формулаларын есептер шығаруда қолдану <br></p>
Тілдік мақсаттар: <p>Пәнге қатысты сөздікқор мен терминдер Бiлiм мeн ғылымды бipiктipудe eлiмiздiң физика ғылымының дамуына өзiндiк үлeс қoса алатын тұлға қалыптастыру. </p><p>Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер </p><p>Математикалық маятниктің периоды жүктің&nbsp; .......&nbsp; тәуелді болмайды. </p><p>Математикалық маятниктің периоды тербеліс .........тәуелді болмайды. <br></p>
Күтілетін нәтиже: Математикалық және серіппелі маятниктерді практикада қолдана алады<br>
Бағалау критерийлері: <p>-Маятниктердің тербелістері жайлы физикалық мағынасын түсінеді </p><p>-Тербелістерін параметрлер&nbsp; жолдарын талдап, болжай алады.</p><p> - Математикалық және серіппелі маятниктердің тербеліс формулаларын&nbsp; есеп шығаруда қолдана алады <br></p>
Құндылықтарды дарыту: Мятникті құралдар арқылы Жер астындағы пайдалы қазбалар қорына пайдалану <br>
АКТ-ны қолдану дағдылары: Интерактивті тақта<br>
Пәнаралық байланыс: Есептерді шығару арқылы математика пәнін пайдалану,астрономия.
Бастапқы білім: Тербелмелі қозғалыс,энергияның түрленуі тақырыбынан алған білімдерін нығайта отырып, әртүлі тербелмелі жүйедегі тербелістердің ұғымын біледі.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(10 мин)

<p>І.&nbsp; Ұйымдастыру кезеңі </p><p>Оқушылардың сабаққа қатысуын және дайындығын қадағалау.&nbsp; </p><p>Психологиялық ахуалды қалыптастыру. </p><p>Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру.</p><p> Шаттық шеңберіне тұрғызып. Смайликтің артына физикалық шамаларды жабыстырып . ``k-m`` және&nbsp;&nbsp; ``l-g`` шамалары арқылы топқа бөлеміз. </p><p>1.топ : Математикалық маятник </p><p>2.топ: Серіппелі маятник</p><p> ІІ. «Ақиқат па ,әлде жалған ба?» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұра</p><p>1. Математикалық маятниктің периоды жүктің&nbsp; массасына&nbsp;&nbsp; тәуелді болмайды. (ақиқат) </p><p>2. Математикалық маятниктің периоды тербеліс .амплидудасына тәуелді .(жалған) 3.Тербеліс периоды маятник ұзындығына ғана тәуелді.(ақиқат)</p><p> 4.Серіппелі маятниктің формуласын Гюйгенс ойлап тапты.(Ақиқат) </p><p>5. Жиеліктің өлшем бірлігі «секунд» (жалған) </p><p>6. Тербелмелі қозғалыстың негізгі физикалық шамалары «период,жиелік,амплитуда».(ақиқат) </p><p>7.Тербеліс периодының өлшем бірлігі «секунд» (ақиқат) </p><p>8.&nbsp;&nbsp; математикалық&nbsp; маятник теңдеуі. (ақиқат) </p><p>9.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; серіппелі маятниктің теңдеуі. (ақиқат) </p><p>10. Еркін түсу үдеуінің сандық мәні : «3,14» тең. (жалған) <br></p>

Сабақтың ортасы

(25 мин)

<p>«Мозайка» әдісі (оқушыларға мозайка түрінде қиылған қағаздар беріледі,балдар суреттен серіппелі және математикалық маятниктердің суретін құрастырады. «Суреттер» физикалық тұрғыда сөйлейді.</p><p> Эксперименттік жұмыс: оқушылар суретке қарап алдарына берілген физикалық құралдарды құрастырады және оның қасиетін,атқаратын жұмысын айтып өтеді.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; «Серпілген сауал» Деңгейлік тапсырмалар. </p><p>А – денгей. </p><p>1.Ұзындығы 1 м болатын математикалық маятниктің тербеліс периодын анықтаңдар. Бер: l=1м&nbsp;&nbsp; &nbsp;шешуі: Т= 2π√l/g&nbsp; g=9.8м/с2 ----------------&nbsp;&nbsp; &nbsp;T=2*3.14√1/10=2с т/к: Т-? </p><p>2.Серіппенің қатаңдық коэффициенті 20н/м,оған ілінген жүктің массасы 0,2 кг болса,серіппелі маятниктің тербеліс периоды қандай?&nbsp; Бер:k=20Н/м&nbsp;&nbsp; &nbsp;шешуі: Т= 2π√m/k&nbsp; m =0.2кг&nbsp;&nbsp; &nbsp;T=2*3.14√0.2/20=0,628 с __________ т/к: Т-? </p><p>В – деңгей. эксперименттік тапсырма </p><p>Штатив, жіп, серіппе, секундомер көмегімен жүйенің тербеліс периодын табу керек.&nbsp;&nbsp; Бағалау критерийі&nbsp;&nbsp; &nbsp;дескриптор&nbsp; Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістерді ажырата отырып түсінеді және формулаларын есептер шығаруда қолдану&nbsp;&nbsp; &nbsp;А .тербелістер формуласын пайдалану есептер шығаруда қолданады. &nbsp;&nbsp; </p><p>&nbsp;В . берілген құралдар мен жұмыс жасау&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; <br></p> <p><img style="width: 179px;" src="/uploads/lesson_plans/5e46847106c41/images/5e46865bc7c37.png"><br></p>

Сабақтың соңы

(5 мин)

<p>Белсенді оқыту: «Кестемен жұмыс» </p><p>Тапсырма 1 Төменде математикалық және серпімділік&nbsp; маятник бейнеленген&nbsp;&nbsp;&nbsp;</p><p>&nbsp; (і) математикалық&nbsp; және серпімділік маятниктің формуласын жазыңыз&nbsp;</p><p> (іі) математикалық&nbsp; және серпімділік маятниктің тербеліс периоды қандай шамаларға тәуелді екенін жазыңыз&nbsp; </p><p>1 ................................................................................................ </p><p>2 ................................................................................................&nbsp;</p><p> (ііі) математикалық және серпімділік маятниктің периоды амплитудаға тәуелді ме? Жауабыңызды түсіндіріңіз. ................................................................................................ Дескриптор&nbsp;&nbsp; &nbsp;Білім алушы -&nbsp;&nbsp; &nbsp;математикалық маятниктің формуласын жазады</p><p>&nbsp; -&nbsp;&nbsp; &nbsp;математикалық маятниктің қозғалыс периоды қандай шамаларға тәуелді екенін жазады&nbsp; </p><p>-&nbsp;&nbsp; &nbsp;математикалық маятниктің периоды амплитудаға тәуелді немесе тәуелсіз екендігін сипаттайды <br></p> <p><br></p>

Рефлексия

(2 мин)

<p><br></p><p><br></p><p><img style="width: 243px;" src="/uploads/lesson_plans/5e46847106c41/images/5e46876de220d.png"><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Үй тапсырмасы «Біздін айналамыздағы сертпелі және математикалық маятниктер» тақырыбына хабарлама дайындандар. <br></p> <p><br></p>

Пікірлер(0)