Ақпараттың берілуі, түрлері, өлшем бірліктері
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар/Информатика
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Ақпарат және оны өңдеу
Тақырып:
Ақпараттың берілуі, түрлері, өлшем бірліктері
19.12.2019
98
2
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.2.1.1 Әр түрлі формада ақпаратты атап шығу және көрсету |
Сабақ мақсаттары | <p>Барлығы: Әр түрлі ақпараттың түрлерін біледі. Ақпараттың өлшем бірліктерін біледі. </p><p>Көпшілігі: Әр түрлі ақпаратты ажырата алады. «Байт» пен «Бит» мағынасын түсінеді, Кб, Мб, Гб, Тб бірліктерін айыра біледі </p><p>Кейбірі: Әр түрлі ақпараттың түрлерін көрсетеді, қолдана біледі. Ақпараттың өлшемін бір бірліктен екіншіге аудара алады. <br></p> |
Жетістік критерийлері | <p>- Әр түрлі ақпаратты біледі, түрлеріне мысал келтіре алады, ақпаратты сақтайды, өңдейді, жеткізеді.</p><p> - Ақпараттың өлшем бірліктерін біледі, мағынасын түсінеді. </p><p>- Бір бірліктен екіншіге аудара алады. </p><p>- Оқушылар алған білімдерін тиянақтайды, пысықтайды, бекітеді; </p><p> - Есеп шығару, салыстыру, талдау жасау біледі; <br></p> |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы |
<p>Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу, түгендеу.</p><p> «Жылы алақан, жақсы тілек» тренингі арқылы жағымды ахуал туғызу. </p><p>Әр саусақтарын мына сөздерді айта отырып түйістіреді: </p><p>Бас бармақ- Әрқашан </p><p>Сұқ саусақ- керемет </p><p>Ортаңғы саусақ- сәттілік, </p><p>Аты жоқ саусақ- үлкен </p><p>Кіші саусақ- жетістік</p><p> Алақандарын тақайды- тілеймін! </p><p>Үй тапсырмасын тексеру: </p><p>І-ші топқа кез келген өлшем бірліктер туралы ақпаратты бейнебаян түрде, </p><p>ІІ-ші топқа графикалық түрде ұсыну туралы мәлімет дайындап келу тапсырылған</p><p> І топ- «38 тоты құс» мультфильмінен үзінді көрстеді.</p><p> ІІ топ- «Қазақ халқының байырғы өлшем бірліктері» туралы суреттер көрсетеді </p><p>Миға шабуыл</p><p> - Бұл мультфильмде не туралы сөз болды? </p><p>- Бұл ақпараттың қандай түріне жатады? </p><p>- Біз оны қалай қабылдадық? </p><p>- Жыланды өлшеу үшін қандай тәсіл қолданды?</p><p> - Қазақ халқы ертеде қандай өлшемдер қолданды?</p><p> - Ал ақпаратты қандай өлшем бірлікпен өлшейтінін білесіз бе? </p><p>Сабақтың тақырыбын, мақсатын айту. </p><p> Бүгінгі сабағымыз «Ақпараттың берілуі, түрлері, өлшем бірліктері» деп аталады. </p><p>Сабақ білімді жинақтау, бекітуге арналған. <br></p> | <p>http://www.tvidi.ru/ch/games/38popugaev/play/9087/38popugaev.aspx 38 тотықұс мудьтфильмінен үзінді<br></p> |
Сабақтың ортасы |
<p>«Мұзжарғыш» стратегиясы</p><p><img style="width: 220px;" src="/uploads/lesson_plans/5dfb90b76c8c2/images/5dfb925a83612.png"></p><p>Топтық жұмыс. </p><p>Постер қорғау. </p><p> І топ «Ақпаратты қабылдау түрлері»</p><p> ІІ топ «Ақпараттың берілу түрлері» </p><p>Постер қорғаған соң «Бас бармақ» арқылы топтар бір-бірін бағалайды. </p><p><br></p><p> Жалпы сыныппен жұмыс. </p><p>«Жуан, жіңішке сұрақтар» әдісі арқылы «Ақпараттың қасиеттері, ақпараттық үдерістер, өлшем бірліктері» бойынша сұрақтарға жылдам жауап беру.</p><p> Сұрақтар: </p><p>1. Ақпараттың қандай қасиеттері бар? </p><p>2. Ақпараттың түсініктілік қасиеті деген не? </p><p>3. Ақпараттың өзектілік қасиетіне мысал келтір </p><p>4. Ақпараттың толықтық қасиетіне мысал келтір </p><p>5. Ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі? </p><p>6. 1 байт неше битке тең? </p><p>7. «Бит» сөзін енгізуді кім ұсынды?</p><p> 8. Ақпарттың өлшем бірліктерін өсу ретімен ата? </p><p>9. «СКАНЕР» сөзінде қанша байт, қанша бит бар? </p><p>10. 1Гбайт қанша Мбайтқа тең? </p><p>"Смайлдар» арқылы бағалау </p><p><br></p><p> Жеке жұмыс. Компьютерде деңгейлік тапсырмалар орындау. </p><p> Төменде көрсетілген сілтемелер бойынша өтіп деңгейлік тапсырмаларды орында: </p><p>І деңгей <a href="https://learningapps.org/display?v=ppapk7dat17" target="_blank">https://learningapps.org/display?v=ppapk7dat17</a></p><p> Дескриптор: -Ақпарат қабылдау түрлерін ажырата алады </p><p> ІІ деңгей https://learningapps.org/display?v=pbcw8aar517 </p><p>Дескриптор: -Ақпарат өлшем бірліктерін ажырата алады, ретімен дұрыс орналастыра алады </p><p> ІІІ деңгей https://learningapps.org/display?v=pmbgn4pzj17 </p><p>Дескриптор: - Ақпараттың өлшемін бір бірліктен екіншіге аудара алады <br></p><p><br></p><p> «Табыс баспалдағы» арқылы оқушылар қай деңгейдің тапсырмасын орындады сол баспалдаққа өзінің суретін салып көрсетіп, өзін-өзі бағалайды </p><p>Сергіту сәті. «Әріпті құра» </p><p>Мұғалім қандай сөз айтса, сол сөздің бірінші әрпін оқушылар құруы керек. </p><p>Мысалы: Гигабайт, Терабайт, Флэш-жады, Тінтуір, Робот т.б. Т</p><p><br></p><p>Талдау жасау</p><p> Ақпарат тасымалдаушы құрылғылардың өлшемдерін және мүмкіндіктерін салыстырып, сипаттаңдар. </p><p>Қатты диск Лазерлік диск <br></p><p><img style="width: 281px;" src="/uploads/lesson_plans/5dfb90b76c8c2/images/5dfb93379cf7a.png"><br></p><p><br></p><p><br></p><p><br></p> | <p><a href="https://learningapps.org/display?v=ppapk7dat17" target="_blank">https://learningapps.org/display?v=ppapk7dat17</a></p><p><br></p><p> https://learningapps.org/display?v=pbcw8aar517 </p><p><br></p><p>https://learningapps.org/display?v=pmbgn4pzj17 <br></p> |
Сабақтың соңы |
<p>Сабақты қорытындылау </p><p>Сонымен,</p><p> - Балалар бүгінгі сабақтың басында мақсат қандай еді? </p><p>- Біз сол мақсатқа жеттік пе? </p><p>- Нені білдік, не үйрендік? </p><p>Рефлексия </p><p>Оқушылар сабақ туралы өз ойларын компьютерде сілтеме арқылы өтіп padlet.com-да құрылған парақшаға өз ойларын жазады. Әр оқушының жазғаны мұғалім компьютерінен көрініп тұрады. </p><p>Үй жұмысы: Оқулықтан 68 бет 6 тапсырма <br></p> | https://padlet.com/altinmaralovna/le0cdg6vsb2h |
Файлдар:
Файлды ару
Сабақ жоспары
Пікірлер(0)