Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулалары;

Муратова Батес Такуовна
Муратова Батес Такуовна
Ақтөбе
Шұбарши
Шұбаршы орта мектебі
Алгебра
Сынып:
9-сынып
Бөлім:
Тригонометрия элементтері
Тақырып:

Қос бұрыштың және жарты бұрыштың формулалары;

26.02.2020
1306
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):

 -тригонометриялық функциялардың келтіру формулаларын (sin(180°-A) = sinA т.б) қосу формулаларын sin⁡(A±B), cos⁡(A±B), tg⁡(A±B) т.б., қос және  жарты аргументтіңформулаларын, қосындыны көбейтіндіге түрлендіру формулаларын  көбейтіндіні  қосындыға түрлендіру формулаларын қорытып шығарады және есептер  шығару кезінде қолданады;  - аргументі берілген аралықта анықталған    тригонометриялық өрнектің мәнін табу үшін  тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдана біледі.  мысалы,  егер cos⁡〖α= 1/√10〗 және α∈(3π/2;2π)болса,,tg ∝табыңыз

Сабақтың мақсаты:

Тригонометриялық функциялардың анықтамаларын біледі; Функциялардың анықтамаларына сүйене отырып, тригонометриялық функциялардың графиктерін сызады, сонымен қатар   бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдаланады

Тілдік мақсаттар:

Оқушылар: Тригонометриялық  функциялардың графиктерін түрлендіруді қарастырады және көрсете алады Пәнге қатысты лексика мен терминология sin, cos, tan (синус, косинус, тангенс)    жоғары/төмен бұрыштар кері, көлденең, остер (осі), анықталу облысы, арксинус, арккосинус, арктангенс, келтіру /қосу  формуласы, қиылысу нүктесіндегі түрлендіру, функцияны түрлендіру Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Калькуляторды қолдану жөнінде нақты  нұсқалар беріңіз, мысалы: Функцияны енгізу. Үшінші қатардағы [тәртіпке} өту . Өзгерту/үлкейту таңдау. Интервал  қадамын орнату . Max/Min түріне  келтіру. Батырманы  басу. Сілтеуішті  қолдану                                                       

Құндылықтарды дарыту:

сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген сүйіспеншілікті қалыптастыру.

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Презентация

Пәнаралық байланыс:

 Алгебра 9 сынып

Бастапқы білім:

Негізгі тригонометриялық функциялар түсінігі (10.3B бөлімінен); графиктерді талқылау дағдылары; графиктік калькулятор және интерактивті  геометриялық бағдарламаларды  қолдана білу.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(8 минут)

І. Ұйымдастыру. Амандасу. Көңіл күйлерін смайликтер арқылы білу.

  І. Ой – түрткі:                                                                                                    1.Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер. 2.Тригонометриялық функциялардың ширектегі таңбалары. 3.Келтіру формулалары 4. Қосу формулалары

Сабақтың ортасы

(25 минут)

Жаңа сабақ Қос бұрыштың және жарты бұрыштың  формулалары cos⁡(α+β)=cosαcosβ-sinαsinβ cos2α=cosαcosα-sinαsinα=〖cos〗^2 α-〖sin〗^2 α cos2α=〖cos〗^2 α-〖sin〗^2 α sin⁡(α+β)=sinαcosβ+cosαsinβ sin2α=sinαcosα+cosαsinα=2sinαcosα sin2α=2sinαcosα   tg⁡(α+β)=(tgα+tgβ)/(1-tgαtgβ)  tg⁡(α+α)=(tgα+tgα)/(1-tgαtgα)=2tgα/(1-〖tg〗^2 α)  tg⁡2α=2tgα/(1-〖tg〗^2 α)  сtg⁡2α=1/2 (ctg∝-tg∝)  Жарты бұрыштың формулалары: cos2α/2 = (1 + cos α)/2 sin2α/2 = (1 – cos α)/2  tg2α/2 = (1 – cos α)/(1 + cos α) ctg2α/2 = (1 + cos α)/(1 – cos α) tg α/2 = sin α/(1 + cos α) cos α = (1 – tg2α/2)/(1 + tg2α/2) sin α = (2 tg α/2)/(1 + tg2α/2)  tg α/2 = (1 – cos α)/(sin α) ctg α = (1 – tg2α/2)/(2 tg α/2)   tg α = (2 tg α/2)/(1 – tg2α/2)

Сабақтың соңы

(8 минут)

Сыныптық жұмыс №1.  Өрнекті ықшамдаңдар:     cos2α+〖sin〗^2 α=     〖cos〗^2 α-cos2α=     tgα/(1-〖tg〗^2 α)=     cos2α/(sinα+cosα)-cosα=     〖cos〗^4 2x-〖sin〗^4 2x=     cos2α/cosα-sin2α/sinα=     1+cos2x+2〖sin〗^2 x=  №2. Бөлшекті қысқартыңдар:     (sin40°)/(sin20°)=      3) (cos80°)/(cos40°+sin40°)=     (sin100°)/(cos50°  )=     4) (cos36°+〖sin〗^2 18°)/(cos18°)=

Рефлексия

(2 минут)

VIII.  Рефлексия - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім  - немен жұмысты жалғастыру қажет  Үйге: №276; №27 Шыныбеков А.Н.

Пікірлер(0)