Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымы
Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымы
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу): | 10.3.1.1 -Қазақстандағы ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтау үшін «мемлекет», «билік », «саяси ұйым» ұғымдарын пайдалану; 10.3.1.2 -Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру; 10.3.1.3 -Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау |
Сабақтың мақсаты: | Қазақстандағы ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтау үшін «мемлекет», «билік », «саяси ұйым» ұғымдарын пайдалану; Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру; Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау |
Тілдік мақсаттар: | Тілдік дағдыларын дамыту арқылы - ғылыми тілдің оқытылуын қалыптастыру. Қатысушылар: ерте мемлекеттердің қалыптасуындағы материалды меңгере отырып, Сақ-тиграхауда, сақ – хаумоварга, сақ – парадария, , тайпалық одақтар, шаньюй, гуньмо,үйсін,әскери кеңес, әскери көсемдер, Ұлы қоныс аудару, ғұндар, сияқты терминологияны естеріне түсіріп меңгереді. |
Күтілетін нәтиже: | Қазақстандағы этникалық және әлеуметтік-саяси процестердің ерекшеліктерін түсінеді. |
Бағалау критерийлері: | Жеке және жұптық жұмыс арқылы тайпалық одақтардың мемлекеттілігін қалыптастыру кезеңдерін анықтайды Сақтар, Үйсіндер және Ғұндардың саяси жүйесін талдайды. Хронологиялық сызық арқылы мемлекеттіліктің қалыптасу кезеңдерін көрсетеді. Кесте толтыру арқылы өздік жұмыс;зерттеулер мен ақпарат алмасу барысында алған білімдерін қолданып үшбұрыш әдісімен қорытынды жасау |
Құндылықтарды дарыту: | «Рухани жаңғыру» Туған жердің қадір қасиетін түсіну,Отансүйгіштікке тәрбиелеу,ата баба рухын дәріптеу. Сабақтың элементтері өзін-өзі тәрбиелеуге, өзін-өзі тануға,оқушылар арасында сыни ойлауды дамытуға бағытталған |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | Ерте көшпелілер мемлекеттерінің қалыптасу тарихына қатысты қосымша ақапарат іздеуде ғаламтор материалдарын қолдануға рұқсат етіледі. |
Пәнаралық байланыс: | Дүние жүзі тарихы пәні және география пәндерімен байланысты |
Бастапқы білім: | Тайпалық одақтар, , көшпелі, жартылай көшпелі, отырықшы, мал шаруашылығы, |
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
---|---|---|
Сабақтың басы (5мин) | «Миға шабуыл» илюстрациялық көрнекіліктер бойынша: - - Не көріп тұрсыз? - Не туралы болуы мүмкін? - Суреттерді біріктіріп, негізгі идеяны анықтаңыз? Сабақ тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру. | https://avatars.mds.yandex.net/i?id=2a0000017a042ba66ca4a17cf748cda1a394-4255367-images-thumbs&n=13 https://static.365info.kz/uploads/2019/12/973b42fe0fcd4f779f9f6f0ceae79bbd.jpg |
Сабақтың ортасы (25 мин) | Карта арқылы мұғалім түсіндірмесі Зерттеу 1.Қазақстан территориясында сақ тайпалық одақтарының қалыптасуы 2.Қазақстан аумағындағы Үйсін мемлекеті 3.Ғұндар мемлекеті Тапсырма Хронологиялық сызық. Оқушылар белгілі бір кезеңде негізгі тарихи оқиғаларды жазады. Әдіс:«Уақыт сызығы» (қолдану) Ерте темір дәуірінде өмір сүрген мемлекеттердің хронологиясын уақыт сызығына белгілеңіз Сақтар -Қаңлылар -Үйсіндер- Ғұндар Бағалау критерийі: Қазақстандағы ерте мемлекеттерінің тарихи кезңдерін уақыт сызығына белгілейді Дескрипторлар: - Сақтардың хронологиялық шеңберін белгілеңіз - Қаңлылардың хронологиялық шеңберін белгілеңіз - Үйсіндердің хронологиялық шеңберін белгілеңіз - Ғұндардың хронологиялық шеңберін белгілеңіз Тапсырма: Таблица толтыру. | https://zheruiyq.kz/wp-content/uploads/2017/01/slide_4-e1484728928331.jpg https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/00ae/000c4935-c3261089/img6.jpg |
Сабақтың соңы (10 мин) | Сабақты қорытындылау бүгінгі зерттеулер мен ақпарат алмасу барысында алған білімдерін қолданып үшбұрыш әдісімен қорытынды жасау Үйге тапсырма 1.Тақырыпқа байланысты 10 сұрақ құрастырыңдар; 2.Конспект 3.Мазмұны | |
Рефлексия (5 мин) | Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды | А4, конспект |
Пікірлер(0)