«Керқұла атты Кендебай» ертегісі

ШОТПАЕВА АЛТЫНГУЛЬ БАХРЕДЕНОВНА
ШОТПАЕВА АЛТЫНГУЛЬ БАХРЕДЕНОВНА
Нур-Султан (Астана)
КГУ «Школа-лицей №64»
Қазақ әдебиеті
Сынып:
5-сынып
Бөлім:
Отбасы құндылықтары
Тақырып:

«Керқұла атты Кендебай» ертегісі

29.10.2019
591
PDF жүктеу WORD жүктеу
Оқу мақсаттары <p><b>Б/С2.</b> Заманауилығы мен жаңашылдығы. </p><p><b> Т/Ж4.</b> Шығарма үзінділерімен жұмыс. </p><p><b> А/И4.</b> Шығармашылық жұмыс.</p>
Сабақ мақсаттары <p><b>Барлық оқушылар орындай алады: </b></p><p> – Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. </p><p><b> Оқушылардың көпшілігі орындай алады: </b></p><p> – Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту.</p><p><b> Кейбір оқушылар орындай алады: </b></p><p> – Шығармадан алған әсерін талдайды; </p><p> – Авторға хат жаза алады.</p>
Бағалау критерийлері <p>– Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра алады. </p><p> – Шығармадан алған әсерін талдайды. </p><p> – Авторға хат жаза алады.</p>
Құндылықтармен байланыс Ашықтық. Құрмет. Академиялық шындық.
Осыған дейін меңгерілген білім Ертегі мазмұны мен әдеби теориялық ұғымдар&nbsp;&nbsp;

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(2 минут)

<p>Психологиялық ахуал </p><p> Оқушылар топқа бөлінеді </p><p><b> 1-топ:</b> «Ерлік». </p><p><b> 2-топ:</b> «Ынтымақ». </p><p><b> 3-топ:</b> «Ізгілік». </p><p><b> 4-топ.</b> «Адамгершілік»</p><p>Мұғалім «Пазл» құрау негізінде сабақ басында оқушыларға А3 парағымен маркерлер таратады. </p><p>ПАЗЛ жинайды. </p><p> Оқушылар теңеу, эпитет, метафора, портретке арналған мысалдар бойынша 4 топқа отырады</p><p><b>Оқушылар сабақтың тақырыбын анықтайды.&nbsp;&nbsp;</b></p> <p>Слайдтарды көреді, сұрақтарға жауап береді, сипаттайды&nbsp;&nbsp;</p><p><br></p><p>Интербелсенді тақта</p>

Ой шақыру

(3 минут)

<p>Алдынғы білімді еске түсіру (тест сұрақтарына жауап беру)</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7d2f510725/images/5db7dabe550e7.png" style="width: 323px;"><br></p> <p><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/5-synyp/lesson/kerqula-atty-kendebaj-ertegisi" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/5-synyp/lesson/kerqula-atty-kendebaj-ertegisi</a><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/5-synyp/lesson/kerqula-atty-kendebaj-ertegisi" target="_blank"></a></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7d2f510725/images/5db7d9eda9e51.jpg" style="width: 140px;"></p><p>Сұрақтарға жауап береді </p><p> Оқулық<br><br></p>

Сабақтың ортасы

(25 минут)

<p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7d2f510725/images/5db7f1736a3c8.png" style="width: 322px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7d2f510725/images/5db7f17bb4441.png" style="width: 322px;"></p><p><b>Сөздікпен жұмыс. </b></p><p><b> Сараланған тапсырмалар </b></p><p><b> Жазылым. </b></p><p><b> 4-тапсырма</b></p><p><u>Ертегінің қызық үзінділерін еске түсіру.</u></p><p><b style="">5-тапсырма:</b></p><p>Ертегіден алған әсерін сипаттап авторға хат жазады.</p><p>Хаттың жазылу үлгісі түсіндіріледі. </p><p> Хат белгілі бір адамға жазылады(адресаты болады) </p><p>Хаттың жазылу мақсаты жазылады </p><p>Соңында хат жазған адамның аты-жөні , күні көрсетіледі </p><p>Шығармашылық жұмыс</p><p><b>Дискриптор</b></p><p>Авторға хат жаза алады. </p><p> Бағалау критерийлері бойынша бағалайды</p><p><b>Үйге тапсырма: </b>Аудиохрестоматияны тыңдай отырып, өздеріне ұнаған эпизодқа сурет салу.</p><p><b>Айтылым:</b></p><p><u>Берілетін тапсырмалар:</u></p><p><b>1-тапсырма.</b></p><p>Кейіпкерлерге мінездеме беріңіз. </p><p> Қай кейіпкер, қандай қылығымен ұнады? </p><p> Ұнамаған кейіпкердің себебін түсіндіріңіз? </p><p> Екі кейіпкерді салыстырыңыз.</p><p><b>«Керемет пікірталас»</b></p><p>Барлық оқушылар бірнеше шағын топтарға бірігеді. Әр топтан бір өкіл шығады. Әрқайсысы бір кейіпкерді таңдап алады. Сол кейіпкерді шынайы өмірдегі бір тұлғамен салыстыра отырып баға береді.</p><p><b>Дескриптор</b></p><p>Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра алады.</p><p><b>2-тапсырма. </b></p><p><b> Ертегі үзіндісін ойнап көрсету</b></p><p>Мұғалім ертегі мәтінінен сценарийге лайықты эпизодтарды іріктеп, сыныпты екі топқа бөледі. Әр топ ерекше сценарийдің үлгісін жасайды.</p><p>Оқушылар көрініске дайындық барысында мыналарға назар аударуы керек:</p><p>·қозғалыс пен іс-әрекет, актерлердің ойыны; диалогтың айтылуы, түпнұсқадан алшақтамау.</p><p><b>Дескриптор</b></p><p>Көркем шығармалардан шағын үзінділерді мәнерлеп оқи алады.</p><p><b>3-тапсырма: </b></p><p><b> Тыңдалым:</b></p><p>Тыңдай отырып кесте толтырады.</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7d2f510725/images/5db7f32d43421.png" style="width: 317px;"></p><p><b>Дескриптор</b></p><p>Шығармадан алған әсерін талдайды; </p><p> Бағалау критерийлері бойынша бағалайды</p><p><br></p> <p><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/5-synyp/lesson/kerqula-atty-kendebaj-ertegisi" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/5-synyp/lesson/kerqula-atty-kendebaj-ertegisi</a><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/qazaq-adebieti/5-synyp/lesson/kerqula-atty-kendebaj-ertegisi" target="_blank"></a></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7d2f510725/images/5db7f073147cf.jpg" style="width: 140px;"></p><p><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/audiochrestomathy/5-synyp/ertegiler/lesson/3-kerqula-atty-kendebai-ertegisi" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/audiochrestomathy/5-synyp/ertegiler/lesson/3-kerqula-atty-kendebai-ertegisi</a><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/audiochrestomathy/5-synyp/ertegiler/lesson/3-kerqula-atty-kendebai-ertegisi" target="_blank"></a></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7d2f510725/images/5db7f083da466.jpg" style="width: 140px;"></p><p>Интербелсенді тақта</p><p><br></p><p><br></p><p><br></p><p>Аудиохрестоматия</p><p><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/audiochrestomathy/5-synyp/ertegiler/lesson/3-kerqula-atty-kendebai-ertegisi" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/audiochrestomathy/5-synyp/ertegiler/lesson/3-kerqula-atty-kendebai-ertegisi</a><br></p><p><br><br></p>

Сабақтың соңы

(5 мин)

<p><b>Жаңа сабақты бекіту бойынша (тест тапсырмалары) сұрақ-жауап.</b></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7d2f510725/images/5db7f3949ea08.png" style="width: 319px;"><b><br></b></p><p><b>Кері байланыс алу</b></p><p><b>Бағалау.</b></p><p><b>Рефлексия:</b></p><p><b>1. </b>Сабақта сізге не маңызды болды? </p><p><b> 2. </b>Қандай тапсырма қиындық келтірді?</p> <p><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/audiochrestomathy/5-synyp/ertegiler/lesson/3-kerqula-atty-kendebai-ertegisi" target="_blank">https://bilimland.kz/kk/courses/audiochrestomathy/5-synyp/ertegiler/lesson/3-kerqula-atty-kendebai-ertegisi</a><a href="https://bilimland.kz/kk/courses/audiochrestomathy/5-synyp/ertegiler/lesson/3-kerqula-atty-kendebai-ertegisi" target="_blank"></a></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5db7d2f510725/images/5db7f3b9cd0ac.jpg" style="width: 140px;"><br><br></p>

Қосымша ақпарат

<p><b>Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?</b></p><p>Сараланған тапсырмаларды оқушылардың қабілетіне орай жасалды</p><p><b>Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?</b></p><p>Оқушылар өзін-өзі бағалайды</p><p><b>Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).</b></p><p>Биология, қазақ әдебиеті</p><p><b>Рефлексия</b></p><p>Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? </p><p>Бүгін оқушылар не үйренді? </p><p> Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? </p><p> Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?</p><p>Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.</p><p>Сабақта оқыту мақсаты дұрыс қойылған. Мұғалім сабақ барысында қойылған мақсатына жетті. Оқушылар тақырыпты меңгерді, белсенді қатысты. Саралау жұмыстар дұрыс жүргізілді.</p><p>Сабақта уақыт тиімді пайдаланылды. Сабақ барысында жоспардан ауытқушылық болған жоқ</p><p><b>Жалпы баға</b></p><p><b>Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы ойланыңыз?)</b></p><p><b>1. </b>Оқушылар топқа бөлініп ынтымақтастықта жұмыс жасай білді. </p><p><b> 2. </b>Оқушылар өз білімін басқалармен салыстыра отырып, өзін және өзгені бағалауды білді.</p><p><b>Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да,, оқу туралы ойланыңыз?)</b></p><p><b>1. </b>Өз ойын еркін айтып, оны дәлелдей білді. </p><p><b> 2. </b>Сабаққа деген оқушылардың қызығушылығы жоғары.</p><p><b>Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік, қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда</b> қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?</p>

Пікірлер(0)