Гүл құрылысы. Тозаңдану түрлері.

НУРМАГАНБЕТОВА ЖАДЫРА ЖАКСЫЛЫКОВНА
НУРМАГАНБЕТОВА ЖАДЫРА ЖАКСЫЛЫКОВНА
Ақтөбе облысы
Шұбарқұдық к.
КГУ «ОШ им. Ж. Кереева»
Биология
Сынып:
7-сынып
Бөлім:
Көбею
Тақырып:

Гүл құрылысы. Тозаңдану түрлері.

26.12.2019
108
PDF жүктеу WORD жүктеу
Сабақ тақырыбы Гүл құрылысы. Тозаңдану түрлері. 
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 7.2.1.3 айқас тозаңдану мен өздігінен тозаңданудың салыстырмалы артықшылықтарын сипаттау
Сабақ мақсаттары <p>Барлық оқушылар:</p><p> Гүлдің құрылысы және тозаңдану түрлерін анықтайтын болады Қатысушылардың көпшілігі: </p><p> Айқас тозаңдану мен өздігінен тозаңданудың арасындағы айырмашылықты түсінетін болады Кейбір оқушылар: Айқас тозаңдану мен өздігінен тозаңданудың салыстырмалы артықшылықтарын сипаттайтын болады&nbsp;&nbsp;</p>
Бағалау критерийлері <p>Гүлдің құрылысы, тозаңдану, өздігінен тозаңдану, айқас тозаңдану туралы алған білімдерін қолданады.&nbsp;</p><p> Өздігінен тозаңдану мен айқас тозаңдануды сипаттайды. </p><p>Өздігінен тозаңдану мен айқас тозаңданудың кемінде үш артықшылығын талдайды және анықтайды.&nbsp;&nbsp;</p>
Тілдік мақсаттар <p>&nbsp;Оқытудың тілдік мақсаты: </p><p> Оқушылар орындай алады: </p><p> Оқушылардан суретте көрсетілген тозаңдану түрін сипаттауды және тозаңдану түрлерінің кемінде үш артықшылығы мен кемшілігін жазады. </p><p> Сонымен қатар айқас тозаңдану мен өздігінен тозаңданудың артықшылығы мен кемшілігінің сәйкестігін анықтайтын болады.Пәнге тән лексика мен терминология:&nbsp;&nbsp;</p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>Қазақша&nbsp;</td><td>Орысша</td><td><p>Ағылшынша</p></td></tr><tr><td>гүл</td><td>цветы</td><td>flower&nbsp;</td></tr><tr><td>аналық аузы&nbsp;</td><td>рыльце&nbsp;</td><td>Stigma</td></tr><tr><td>аналық мойны</td><td>столбик</td><td>Style&nbsp;</td></tr><tr><td>аналық түйін</td><td>завязь</td><td>оvary&nbsp;</td></tr><tr><td>аналық гүл</td><td>пестик&nbsp;</td><td>pistil</td></tr><tr><td>аталық&nbsp;</td><td>тычинка&nbsp;</td><td>stamen</td></tr><tr><td>тозаңқап</td><td>пыльник</td><td>anther</td></tr><tr><td>аталық жіпше&nbsp;</td><td>тычиночная нить&nbsp;</td><td>filament</td></tr><tr><td>күлте&nbsp;</td><td>венчик</td><td>petal</td></tr><tr><td>тостағанша&nbsp;</td><td>чашелистик</td><td>sepals</td></tr><tr><td>айқас тозаңдану</td><td>перекрестное опыление</td><td>cross-pollination</td></tr><tr><td>өздігінен тозаңдану</td><td>самоопыление</td><td>self-pollination</td></tr><tr><td>жасанды тозаңдану</td><td>искусственное опыление</td><td>artificial pollination</td></tr></tbody></table><p>Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: </p><p> Айқас тозаңдану бұл өсімдіктің тозаңды …-дан …-ға беруі. Айқас тозаңдану … білдіреді. (түрлердің саналуандығы). Айқас тозаңдану кезінде тозаңға өсімдіктен өсімдікке жылжу үшін жол керек Өздігінен тозаңдану - бұл өсімдіктің тозаңды …-дан …-ға тасымалдауы.&nbsp;&nbsp;</p>
Құндылықтарды дарыту «Мәңгілік ел» құндылығы: Біздің қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік және келісім Ұжымда жұмыс істей алу, сыныптастардың ойын тыңдау, бір-бірін сыйластыққа үйрету.&nbsp;&nbsp;
Пәнаралық байланыстар География пәні: Табиғат зоналарды сипаттау және салыстыру оқу мақсаты бойынша өсімдіктердің таралуы&nbsp;&nbsp;
АКТ қолдану дағдылары Оқушыларға презентация арқылы ақпарат беріледі. Ғаламтордың көмегімен тапсырмалар орындайды және тақырыпқа қатысты мәліметтерді жинақтайды.&nbsp;&nbsp;
Бастапқы білім &nbsp;Оқушылар көбеюдің барлық тірі ағзаларға тән қасиет екендігін және жыныс жасушаларының бар екендігін біледі. 6 сынып «Биология»&nbsp; &nbsp;

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар

Сабақтың басы

(0-5 мин)

<p>Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет&nbsp;&nbsp;</p><p>І Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен шаттық шеңбер құру арқылы оқушылардың арасында татулық атмосферасын құру. Топқа бөлу.♀,♂,&nbsp; &nbsp; &nbsp;<img src="/uploads/lesson_plans/5e04e52b87684/images/5e04ea69cfed4.png" style="width: 55px;"></p><p>QUIZIZZ тест&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e04e52b87684/images/5e04ea8d5e3fd.png" style="width: 240px;"></p><p>Миға шабуыл </p><p> Термин арқылы болжау әдісі&nbsp; &nbsp;</p><p>1.Гүл </p><p> 2Ұрықтану. </p><p> 3Жел. </p><p> 4.Өсімдік&nbsp;&nbsp;</p><p>Сөйлем құрастыруарқылы сабақтың тақырыбын ашу. </p><p> А) Оқушылармен бірге оқу мақсатын анықтау Б) Проблемалық сұрақ&nbsp; &nbsp;</p><p>– Өсімдіктер не себепті гүлдейді </p><p> – Неліктен өсімдіктер гүлдеген уақытта жәндіктер көп болады? Бейнеролик&nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e04e52b87684/images/5e04eb0d8db19.png" style="width: 338px;"><br></p>  = қауіпсіздік техникасы бойынша кеңестер http://bilimland.kz/kk/# lesson=12640&nbsp;&nbsp;

Сабақтың ортасы 10-13 мин

<p>(Т) Мәтінмен жұмыс</p><p> 1 топ Гүлдің құрылысы</p><p> 2топ Дара және қосжынысты гүлдер</p><p> 3топ Тозаңдану түрлері&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e04e52b87684/images/5e04eb71f1a00.png" style="width: 319px;"></p><p><img src="/uploads/lesson_plans/5e04e52b87684/images/5e04eb8b1a47d.png" style="width: 319px;"></p><p>Топтық жұмысты бағалау критерийлері:</p><p> 1. Анықтамасы </p><p> 2. Мысалдары (өсімдік түрлері) </p><p> 3. Тозаңдану түрлері </p><p> 4. Аталықтарының саны</p><p>5. Артықшылығы мен кемшілігі&nbsp;</p><p><br></p><table class="table table-bordered"><tbody><tr><td>Белгілері&nbsp;</td><td>Айқас тозаңдану&nbsp;&nbsp;</td><td>Өздігінен тозаңдану&nbsp;</td></tr><tr><td>Анықтамасы</td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td>Мысалдары (өсімдік түрлері)</td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td>Тозаңдану түрлері&nbsp;&nbsp;</td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td>Аталықтарының саны</td><td><br></td><td><br></td></tr><tr><td>Айырмашылығы&nbsp;</td><td><br></td><td><br></td></tr></tbody></table><p>&nbsp; &nbsp;&nbsp;</p> Айқас және өздігінен тозаңдануды салыстыру: Тозаңдану жолдарының анимациясы: http://study.com/academy/lesson/what-is-pollination-in-plants-definition-types-quiz.html&nbsp;&nbsp;

Сабақтың соңы 27-37

<p>(ҚБ) Оқушылардан өздігінен және айқас тозаңданудың сызбаларын құрастыруды сұралады Оқушылар құрастырған сызбаларын өзара салыстырып, қателерін түзете алады. </p><p> Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма беру.</p><p> Жергілікті жердің өсімдіктерін анықтайды және тозаңдану түрлерін ажыратады.&nbsp;&nbsp;</p>

Қосымша ақпарат

<p>Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?&nbsp;</p><p>Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы&nbsp; &nbsp; &nbsp;Қабілеті жоғары оқушылар өздігінен және айқас тозаңданудың сызбаларын құрастыру кезінде олардың айырмашылықтары мен артықшылықтарын жаза алады.Оқушыларға жабық және ашық сұрақтар қойылады Мұғалім оқушыларды ауызша бағалайды. Топтық жұмысты оқушылар критерийлер арқылы бағалайды. Жұптық жұмыста оқушылар айқас тозаңданудың артықшылықтарының тізімін өзара бағалайды. Оқушылардың сызбаларының құрастыруы бағаланады&nbsp; Денсаулық сақтау технологиялары. Микроскоппен, заттық шыны, микропрепаратпен жұмыс жасағанда абай болу. Сабақ барысында белсенді оқыту әдістерін қолданудан бұрын оқушының көңіл күйлеріне назар аудару&nbsp; &nbsp;Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен&nbsp; Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.&nbsp; Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp;</p>

Пікірлер(0)